Mafra se má Langrovi omluvit za to, že ho spojila s Mrázkem

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2014 17:10
Omluva se týká tvrzení o tom, že je Langer "podezřelý" z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka a že porušil zákon o střetu zájmu.
Ivan Langer
Ivan Langer | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Mediální skupina Mafra se má omluvit exministru vnitra Ivanu Langrovi (ODS) za články v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru idnes.cz, které jej spojovaly s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem.

Rozhodl o tom pražský městský soud, který tak vyhověl Langrově žalobě. Verdikt zatím není pravomocný.

Omluva se týká konkrétně dvou tvrzení o tom, že je Langer ve spisu Krakatice "podezřelý" z propojení na organizovaný zločin kolem bosse Mrázka a že porušil zákon o střetu zájmu.

"S rozsudkem zásadně nesouhlasíme a využijeme všech právních prostředků, abychom jej zvrátili. Nyní si počkáme na písemné zdůvodnění rozsudku. Co se týče spisu Krakatice, zdůrazňuji, že jsme byli odsouzeni k omluvě za jediné slovo 'podezřelý'," uvedla následně šéfredaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková.

Langrův právník Martin Elger řekl, že se ohledně podání odvolání s klientem rozhodnou až po prostudování písemného odůvodnění verdiktu. Zdůraznil, že politikovu hlavnímu požadavku - tedy omluvě za spojování s Mrázkem - soud vyhověl.

Langer napadal i další výroky, u nichž mu ale soud omluvu nepřiznal. "Žalobce tvrdí, že se mělo jednat o jakousi kampaň proti jeho osobě, což neshledávám," konstatovala soudkyně Jaroslava Lobotková.

Verdikt vynesla poté, co si závěrečné návrhy advokátů vyslechla za zavřenými dveřmi. Kvůli citování policejního spisu Krakatice totiž musela z jednání vyloučit veřejnost.

Bývalý ministr tvrdí, že o něm deník i server psaly lži. Mafra se ale hájí tím, že vycházela z přepisů policejních odposlechů. Z nich prý kromě jiného vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek využíval Langra přes realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy tehdejší ministr podle deníku lobboval.

Langer se žalobou na ochranu osobnosti domáhá omluvy už několik let. Soudkyně pražského městského soudu Jaroslava Lobotková jeho nárok v březnu 2010 zamítla s tím, že napadené články nebyly jednostranné a politik pokaždé dostal příležitost, aby se k nim vyjádřil.

Langer se však úspěšně odvolal k vrchnímu soudu, který Lobotkové nařídil projednat kauzu znovu a doplnit v ní dokazování.

Kmenta zdroj neprozradil

Soudkyně proto v uplynulém roce vyslechla řadu svědků, mimo jiné autora napadených článků, redaktora Jaroslava Kmentu. Ten popsal, že při tvorbě článků vycházel z materiálů shromážděných policií, které získal ve formátu MP3 od důvěryhodného zdroje.

Totožnost zdroje odmítl prozradit, trval ale na tom, že v článcích není nic nepravdivého.

Politik žalobou napadl také tvrzení o jeho lobbování za přítele Ivana Kyselého, který Langrovi v minulosti půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci. Za nepravdivou Langer označil například informaci, že si s Kyselým pomohli navzájem nebo že tají okolnosti úvěru.

Podle MfD byl Kyselý obchodním partnerem magnáta Sekyry a v roce 2000 společně usilovali o podíl v největší české stavební firmě IPS. Langer, který byl tehdy místopředsedou Poslanecké sněmovny, jim podle deníku v tomto úsilí napomáhal.

To, že si Langer a Kyselý pomohli navzájem, ve středu za nespornou věc označila i soudkyně. "Ano, pomohli si. Žalobce (Langer) za něj lobboval, pan Kyselý to sám potvrdil," konstatovala.

 

Právě se děje

Další zprávy