Machinace s pozemky v Liberci? Městu posloužila firma

Martina Machová Martina Machová
25. 2. 2009 17:31
Protikorupční sdružení kvůli tomu podala trestní oznámení
Stále se objevují další miliony, které měl liberecký šampionát spolknout
Stále se objevují další miliony, které měl liberecký šampionát spolknout | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Dvě miliardy, na které dosud přišlo mistrovství v klasickém lyžování v Liberci, zřejmě nebudou konečnou sumou.

Tvrdí to alespoň protikorupční sdružení Oživení a Čmelák, která podala trestní oznámení kvůli údajným machinacím s pozemky. Liberec údajně přišel nevýhodnými transakcemi až o deset milionů korun.

V trestním oznámení popisují hned několik konkrétních obchodů, na nichž město v letech 2004 až 2006 tratilo. Všechny mají jedno společné: tím, že se dostaly na volný trh, je jejich skutečná hodnota objektivně doložitelná.

A ve všech případech sehrála klíčovou roli akciová společnost Sportovní areál Ještěd (SAJ), jejímž stoprocentním vlastníkem je město. Podle sdružení fungovala jako mezistupeň, kde se pozemky ztrácely z přímé veřejné kontroly.

O kolik peněz měl Liberec přijít

  • Město prodalo bytový dům společnosti SAJ za 2,383 milionu korun. SAJ je směnil za jiné pozemky, přičemž nový majitel za dům posléze inkasoval pět milionů.
  • Město prodalo zahradu v centru společnosti SAJ za 646 tisíc korun. SAJ ji směnil za jiné pozemky, přičemž nový majitel zahradu prodal za 4,2 milionu.
  • Město prodalo dům s pozemky ve Vesci společnosti SAJ za 916 tisíc. SAJ ji dál prodal za 1,05 milionu. Další majitel ji koupil za bezmála tři miliony.
  • Město prodalo pozemky v Harcově a byty v exkluzivní části města společnosti SAJ. Ta je směnila za restauraci U Mošnerů u stanice lanové dráhy na Ještěd. Původní majitelé získali za 400 tisíc
  • Liberecký primátor Jiří Kittner slíbil, že zajistí změnu územního plánu, nebo SAJ zaplatí 900 tisíc.

Přeprodávání pozemků za miliony

Kdo je skutečným viníkem, nechtěla sdružení konkretizovat.

"Z informací nám byly dostupné jen smlouvy uložené na katastru nemovitostí, ze kterých vyplývala samotná podstata nevýhodných transakcí, ale už ne to kdo o tom hlasoval a rozhodoval," vysvětlil právník Oživení Pavel Grošpic. "V úvahu potenciálně přichází prostí členové zastupitelstva, členové rady města a členové představenstva společnosti Sportovní areál Ještěd."

Výjimkou má být případ, kdy liberecký primátor a předseda představenstva SAJ Jiří Kittner (ODS), přislíbil v jedné smlouvě zajištění změny územního plánu.

"Podle nás překročil své pravomoci, protože to není v jeho kompetenci. Své pravomoci ale podle nás překročil i tím, že slib spojil se sankcí ve výši 900 tisíc, pokud by k změně nedošlo," míní liberecký zastupitel za zelené a šéf organizace Čmelák Jan Korytář.

A jak měl systém fungovat? Liberec, pod záminkou příprav mistrovství, prodal levně pozemek své společnosti Sportovní areál Ještěd. Ta jej - s menším navýšením ceny - prodala dál, přičemž třetí vlastník za ní získal až dvojnásobek původního odhadu.

Jako příklad Korytář uvedl prodej pozemku ve Vesci, kde chtělo město vybudovat čerpací stanici. Liberec ho prodal SAJ za 916 tisíc korun. Ta ji skutečně vybudovala, pozemek, na kterém stojí, poté oddělila a vrátila městu. Zbytek prodala realitní kanceláři za milion padesát tisíc korun. Další majitel posléze parcelu získal za téměř tři miliony korun, město tak tratilo dva miliony.

Kritika padá zejména na hlavu libereckého primátora Jiřího Kittnera
Kritika padá zejména na hlavu libereckého primátora Jiřího Kittnera | Foto: Ondřej Besperát

"Myslím si, že pokud se panu primátorovi nepodaří věrohodně vysvětlit tuto transakci vysvětlit, měl by odstoupit," vyzval Kittnera Korytář.

O několik milionů mělo město rovněž přijít na pozemku v centru města. SAJ ho prodalo za 600 tisíc, soukromník nakonec inkasoval 4,2 milionu.

Kittner: Jde jen o sebeprezentaci několika jedinců

Liberecký primátor se odmítl k obviněním podrobněji vyjadřovat. "Je to klasický případ zneužití mistrovství světa k sebeprezentaci několika jedinců. Ta záležitost je stará více jak dva roky a nemá s mistrovstvím světa vůbec nic společného," řekl pouze.

Stejně tak se odmítl komentovat důkazy, kterými sdružení argumentují. "Už jsem jednou řekl, že se nesmysly během mistrovství světa zabývat nebudu. Nemám k tomu více co říci."

Nevládní organizace Oživení a Čmelák ale nejsou prvními, kdo podal v souvislosti s přípravami a financováním kontroverzní akce, trestní oznámení. První byl ještě před zahájením mistrovství Nejvyšší kontrolní úřad, který v hospodaření Liberce a Technické univerzity našel mnohá pochybení.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy