Brusel navrhne kvóty, které nechtějí ani Němci. Odmítnutí uprchlíků přijde státy draho

Silvie Housková
Aktualizováno 3. 5. 2016 13:11
Evropská komise ve středu navrhne bezvízový vstup do Schengenu pro turecké občany. Předloží také návrh na zavedení dalších povinných kvót na přijímání uprchlíků. A to i přesˇto, že ji od toho členské státy - včetně Německa - na schůzce ministrů vnitra zrazovaly. Česko hrozí žalobou. Součástí plánu by měly být i sankce - v řádu statisíců eur - za odmítnutí každého jednoho běžence.
Běženci na řeckém ostrově Lesbos protestují proti deportaci do Turecka.
Běženci na řeckém ostrově Lesbos protestují proti deportaci do Turecka. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise ve středu navrhne zavedení dalších povinných kvót na přijímání uprchlíků. A to i přes to, že ji od toho členské státy - včetně Německa - na schůzce ministrů vnitra zrazovaly.

S migrací souvisí i další krok, který Brusel na středu chystá: podpoří bezvízový styk s Tureckem. Potřebuje totiž, aby plnilo dohodu o vracení běženců z Řecka do Turecka, píše britská stanice BBC.

Jen pro stav nouze

S textem návrhu o zavedení kvót se měl možnost seznámit Český rozhlas -Radiožurnál.

Komise navrhne, aby se přerozdělování uprchlíků spustilo ve chvíli, kdy do některé ze zemí Unie přijde velké množství uprchlíků, které nedokáže sama zvládnout.

Pro každou zemi by se podle určitých parametrů mělo vypočítat, kolik uprchlíků je schopna přijmout. Pokud by počet žádostí o azyl tuto hranici překročil o 150 procent, pak by se automaticky spustilo přerozdělování do ostatních zemí EU.

Podle zdroje Radiožurnálu by ale mělo jít o dost vysoké číslo. A kvóty by se tak měly spustit jen v opravdu mimořádných situacích.

Eurokomisaři mají návrh schválit na středečním pravidelném zasedání. Detaily ještě mohou změnit.

Komise si tak vybere mírnější ze dvou variant reformy současného azylového (tzv. Dublinského) systému platného v EU, kterou nedávno představila.

Druhá - dalekosáhlejší - možnost spočívala v tom, že by si země Unie měly automaticky přerozdělovat úplně všechny žadatele o azyl, kteří by do států osmadvacítky přišli.

Česko hrozí soudem

Česko přesto jakékoliv stálé kvóty odmítá. Premiér Bohuslav Sobotka už naznačil, že by je tentokrát žaloval i u soudu.

Aby nedošlo k přehlasování České republiky - jako v září minulého roku, kdy se řešily jednorázové kvóty -, chce Praha návrh projednat na úrovni summitu. Na schůzkách prezidentů a premiérů členských zemí platí totiž jednomyslnost, a kvóty tak může zablokovat i jeden jediný stát.

Na schůzkách ministrů vnitra stačí k přijetí návrhu kvalifikovaná většina hlasů. A jak řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, "ryze odmítavé stanovisko obou návrhů je zatím v menšině".

Členským zemím navzdory. A s pokutou

Komise legislativní návrh na povinné kvóty navrhne i přes to, že nemá velkou podporu členských států. Ty ji na poslední schůzce ministrů vnitra vyzvaly, aby při předkládání návrhu vzala v potaz jeho "načasování, obsah i politickou realitu".

"Požádali jsme Komisi, aby to, co bylo řečeno členskými státy, vzala na vědomí a zvážila plánované kroky," uvedl před dvěma týdny Klaas Dijkhoff, ministr vnitra a spravedlnosti Nizozemska, které Evropské unii nyní předsedá.

Podle zdrojů Aktuálně.cz u Komise lobbovala také Velká Británie, která nechtěla, aby se tak kontroverzní téma jako kvóty probíralo před referendem o setrvání země v Evropské unii.

Podle zjištění listu The Financial Times Komise navrhne pro státy, které se nebudou chtít podílet na přijímání uprchlíků, sankce. Ty by měly být až 250 000 eur za uprchlíka. List připouští, že suma se může ještě snížit. Měla by být nicméně citelná - v řádech statisíců eur - a nebude moci být vnímána jako vykoupení.

Komise se sankce podle deníku rozhodla zařadit, aby byly státy v přerozdělování uprchlíků aktivnější. Vedla ji k tomu zatím velmi špatná zkušenost z dosud přijatých jednorázových kvót, které státy schválily loni v září. Ze 160 tisíců uprchlíků se nepodařilo přemístit do států ještě ani 1500 azylantů.

Odměna pro Turky

Co se bezvízového styku s Tureckem týče, Evropská komise ve středu podpoří "podmíněný" souhlas Evropské unie.

Krok je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která umožnila snížení počtu migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři.

Ankara přitom nesplňuje potřebné podmínky, upozorňuje BBC. EU se ale bojí, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko nebude plnit dohodu ohledně imigrantů. A tu Evropa nutně potřebuje.

V Bulharsku zakládají občané domobrany a hlídají hranici země s Tureckem a Řeckem. Pátrají po uprchlících a migrantech, kteří je nelegálně překračují. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve škole v Rusku se střílelo, na místě jsou zranění

Dva neznámí ozbrojenci začali střílet v jedné ze škol v Kazani v ruském Tatarstánu. Střelba si podle předběžných informací vyžádala zraněné, uvedla agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Agentura Reuters se zmiňuje o výbuchu.

"Podle předběžné informace dva neznámí rozpoutali střelbu. Jsou tam zranění, jejich počet a okolnosti se upřesňují," řekl TASS jeho zdroj. Podle místních úřadů byli na místo vysláni zdravotníci. TASS později s odvoláním na neoficiální informace dodal, že jednoho ze střelců se podařilo zadržet a že mezi zraněnými nejsou děti. Podle Reuters zadrženým střelcem je dospívající mladík.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy