reklama
 
 

Babišem ovládané firmy vesele využívají dotace, to je nevídané, napsal Wagenknecht

2. 10. 2018 17:01
O křeslo v Senátu letos usiluje i auditor Lukáš Wagenknecht. Kandiduje jako nestraník za piráty na Praze 8. Od roku 2014 působil jako náměstek tehdejšího ministra financí Andreje Babiše pro oblast finančního řízení a auditu, ale už v červnu 2015 ho Babiš z funkce odvolal. Wagenknecht by chtěl v Senátu prosadit systémová pravidla pro vymahatelnou odpovědnost politiků a úředníků a podporovat chce členství Česka v Evropské unii a NATO. "Senát je důležitou pojistkou demokracie a již v minulosti jsem se setkal s jeho fungováním, které mě přesvědčilo, že Senát má smysl," zdůraznil již dříve. Lukáš Wagenknecht odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Jsou tu dvě strany, které jsou proti sobě s nějakým protikorupčním etosem, je to směšné, říká Lukáš Wagenknecht | Video: Filip Horký |  05:44

Rozhovor s Lukášem Wagenknechtem

Lukáš Wagenknecht bude odpovídat od 10 hodin.

? Chaloupka Jindřich - 3. 10. 2018 10:35 Vážený pane, nejste proti panu Babišovi jen kvůli tomu, že jste byl odvolán z funkce alespoň na mě to tak působí.

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den pane Chaloupko. Pan premiér Babiš bohužel v posledních letech prosazuje věci, které jsou proti efektivnímu fungování státu. Stále více opatření pro kontrolu příjmů státního rozpočtu jsou přenášena na daňové poplatníky. Je navyšovaná byrokratická zátěž. Jsou prosazovány dotace a investiční pobídky pro miliardové holdingy. Vláda plánuje schodkový rozpočet v době ekonomického růstu, i když minulý nebyla schopna utratit přes polovinu plánovaných investic. To vše a další je ekonomického pohledu špatné.

? Milan - 3. 10. 2018 10:34 Zdravím,

jak se díváte na situaci na MPSV, kde byla dle zprávy NKÚ "vyhozena z okna" více než miliarda korun za další IT experimenty? Kdo za to nese odpověenost? Kdy už toto skončí a co pro to můžete udělat, budete-li senátorem.

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Milane, problematika tzv. vendor lock a netransparentních a předražených veřejných zakázek v oblasti IT není pouze problémem MPSV ale i jiných ministerstev a úřadů. Jako výhodu České pirátské strany vnímám jejich odbornost v této problematice.

Bude to ale dlouhodobý boj. Nejprve je potřeba vypovědět nevýhodné smlouvy a poté nastavit pravidla pro transparentní výběrová řízení.

Vymahatelnost odpovědnosti úředníků a politiků je jedním z témat, kterému se dlouhodobě věnuji. Pokud budu senátorem, budu prosazovat taková opatření, aby byla jejich odpovědnost lépe vymahatelná.

Podrobněji se můžete podívat na návrh zákona, který jsme s kolegy vytvořili již před několika lety:

https://goodgovernance.cz/2016/06/08/novy-zakon-z-dilny-good-governance/

? Cyril - 3. 10. 2018 10:28 Dobrý den, pane Wagenknechte,
Krakov snad již před 2 lety zakázal používání lokálních topenišť (kotlů na fosilní paliva). V Praze jsou sice hlavním problémem auta, avšak kouř z komínů je více cítit a to, co se line pražským vzduchem z komínů některých domů je skutečné svinstvo. Začíná topná sezona, opět se máme na co těšit :(
Jaký je Váš názor na používání fosilních paliv v Praze, není čas s tím něco udělat plošně? Díky a přeji mnoho úspěchů.

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Cyrile, téma životního prostředí je problém nejenom Prahy. Regulaci v oblasti znečištění ovzduší je potřeba řešit na celostátní úrovni. Pokud doputují do senátu smysluplné návrhy na zlepšení, samozřejmě je po věcné diskuzi s odborníky rád podpořím.

? Martin - 3. 10. 2018 10:23 Dobrý den,

s jakou největší nepravdou jste se v rámci předvolební kampaně setkal, pokud jde o Vaše protikandidáty?

Děkuji, Martin

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Martine, soustředím se především na svoji kampaň. S voliči se bavím o tématech, které bych chtěl já prosazovat.

? vlasta - 3. 10. 2018 10:18 Dobrý den Protože volím stranu PIRÁTU - mám na vás otázku: Považujete současnou vládní koalici za demokratický stav v této zemi - když ji vede OLIGARCHA a soudně potvrzený agent ŠtB? Vždyť je evidentní, že ČSSD- dělá AGROFERTU jen zástěrku demokracie . Ve volbách držím všechny palce!

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Vlasto. To, že současnou vládu dohodli dva evidovaní agenti STB, vnímám jako výsměch všem obětem komunistického režimu. Doufám, že se podaří zachovat senát jako protiváhu současné hlasovací koalice ANO+SPD+KSČM v dolní komoře.

Děkuji za Vaši podporu a zdravím.

? Václav Černý - 3. 10. 2018 10:12 Jak hodnotite práci paní ministryně a je něco za co byste vládu AB pochválil?

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den pane Černý. Nevím, kterou ministryni máte na mysli. Za poslední dvě vlády vidím dva hlavní problémy. První je narůstající zátěž drobných a středních podnikatelů. Podle čerstvě publikované studie narostla byrokracie za poslední rok z 200 člověkohodin na 230 člověkohodin. Je očividné, že minulé vlády se spíše zajímaly o populistické utrácení před volbami. Druhou oblastí je nesmyslná podpora velkých korporací. Paní ministryně Dostálová prosazuje v rámci nových pravidel pro utrácení EU dotací, aby velké holdingy dostávaly miliardy jako v minulých letech. Přitom názor Evropské komise i parlamentu je opačný.

Vládu bych pochválil za to, že snížila plánovaný schodek rozpočtu z původních 50 miliard na 40. I tak si ale myslím, že by měl být rozpočet vyrovnaný.

? Václav Černý - 3. 10. 2018 10:10 Jaký máte názor na státní rozpočet? Je schodek potřebný, nebo to je neodpovědné(že si projidame budoucnost), jak říkají někteří ekonomové?
Díky za reakci

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den, podle mého názoru je v době ekonomického růstu nesmyslné schválit rozpočet s deficitem 40 miliard. Podle zprávy NKÚ ke státnímu závěrečnému účtu stát nebyl v posledních letech schopný utrácet plánované výdaje na investice. Podrobněji jsem se k výsledkům hospodaření státu vyjádřil v článku viz níže:

https://neovlivni.cz/statni-dluh-roste-investujeme-nejhur-za-poslednich-12-let/

? Tomáš Vokatý - 3. 10. 2018 10:02 Dobré dopoledne,

pokud byste byl zvolen senátorem za Prahu 8, jaké budou Vaše první kroky, pokud jde o zlepšení bydlení a žití v Praze 8?

Děkuji, T. Vokatý

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den pane Vokatý, rolí senátora není rozhodovat manažersky o lokálních tématech. Nicméně může pomáhat zvedat problémy místních obyvatel. Ohledně plánované výstavby developerských společnosti v Praze 8 jsem podpořil aktivity spolku Krásné Kobylisy. Jsem proti neřízené výstavbě výškových budov, které by narušovaly okolní zástavbu. Stejně tak je potřeba řešit sociální vybavenost u jakékoliv nové výstavby. Není možné nechat developery stavět byty bez toho, aby bylo zajištěno parkování, mateřské školky nebo zázemí pro seniory. Jako senátory bych samozřejmě řešil aktuální problémy obyvatel Prahy 8 a byl nápomocen při řešení plánovaných staveb, který by pro současné obyvatele byly zátěží.

? Pavel Šťáhlavský - 3. 10. 2018 9:57 Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal, v čem vynikáte oproti dalším volebním kandidátům a co by mělo být tím hlavním důvodem Vás volit...mimo tedy fakt, že se nebojíte bojovat proti korupci a že stojíte za rozkrytí celé řady kauz.

Děkuji Vám za odpověď, PŠ

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den pane Šťáhlavský. Mojí odborností je oblast veřejných výdajů a ekonomiky, která se dotýká všech oblastí státního rozpočtu. Dlouhá léta se věnuji pravidlům dobrého vládnutí, která fungují v zahraničí ale u nás se jim politici dlouhodobě brání. Pokud by taková pravidla i u nás fungovala, bylo by více peněz na infrastrukturu, školství, zdravotnictví, kulturu nebo vyšší důchody.

https://goodgovernance.cz/2016/06/08/novy-zakon-z-dilny-good-governance/

? Martina Nováková - 3. 10. 2018 9:55 Dobrý den, pane Wagenknechte. Chtěla bych se zeptat, proč jako pyšný, rodilý a dlouhodobě bydlící Pardubičák kandidujete v Praze 8? Tedy v místě, ke kterému nemáte žádný osobní vztah, ani žádnou lokální zkušenost...? Nezdá se Vám, že vždy s volbami to zkoušíte "kde se dá", za jakouliv stranu nebo hnutí? Díky za odpověď.

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den paní Nováková,

v Praze působím již posledních 17 let. Přímo na Praze 8, v Karlíně, jsem měl několik let kancelář.
Současné volby do Senátu jsou mojí první politickou kandidaturou v životě.
Kandiduji jako nezávislý kandidát za Piráty, s jejichž tématy se ztotožňuji a dlouhodobě se jim profesně věnuji.

? Ivo - 3. 10. 2018 9:28 Dobrý den přeji,

zajímalo by mě jakým způsobem jste ochoten pomoci Pirátům na Praze 8?

Děkuji za odpověď.
Ivo

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Ivo. Jako nezávislý kandidát do Senátu s podporou České pirátské strany počítám s dlouhodobou spoluprací na při řešení problémů na radnici MČ Prahy 8.

? P. - 3. 10. 2018 9:22 Dobrý den,
ráda bych se zeptala, co vidíte jako největší problém v současné politice premiéra Babiše a jestli s tím lze něco dělat a jak?
děkuji a držím palce
P.

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Pro mě je největší problém bezprecedentní střet zájmů, který se i v řeči čísel projevuje enormními finančními výhodami jeho působení ve veřejné funkci pro společnosti, které ovládá. Pan Babiš má pravomoci nastavovat pravidla pro dotace a pobídky, a jím ovládané firmy je vesele využívají. Toto je na evropské úrovni nevídané.
Je potřeba přijmout vymahatelnou právní regulaci, aby se toto nemohlo stávat i v budoucnu.

? Karel z Modřan - 3. 10. 2018 8:52 Dobrý den, co se stalo, že jste se rozešel s Babišem ve zlém?

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Karle. Co se týká spolupráce s panem Babišem, měl jsem vlastní představu o efektivním fungování veřejných výdajů státu. Pan Babiš mi důvod jeho zájmu o ukončení naší spolupráce do očí neřekl. Stejně tak jako v mém případě se zachoval i k jiným odborníkům, kteří nebyli lhostejní a pokusili se na MF o změny.

Jinak co se týká možných důvodů, můžete se podívat na můj rozhovor pro Nadační fond proti korupci, který udělil cenu za odvahu. Možné důvody v něm podrobněji zmiňuji.

http://www.nfpk.cz/oznamovatele/4198

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nadacni-fond-proti-korupci-udelil-ceny-za-odvahu-laureatem-je-i-lukas-wagenknecht_201512091323_kbrezovska

http://www.nfpk.cz/_userfiles/soubory/tiskovky/wagenknecht_lukas_podrobne.pdf

? Anna - 3. 10. 2018 8:23 Dobrý den, jaké jsou první kroky, které chcete dělat, pokud se stanete senátorem? Děkuji, Anna

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Anno. První co bych udělal je samozřejmě poděkování voličům za jejich podporu ve volbách. Jinak co se týká věcné agendy, samozřejmě sleduji důležité zákony, které jsou v procesu projednávání ve sněmovně. Jako auditor například zmíním návrh na rozšíření kompetencí NKÚ, který před nedávnem na návrh Pirátů schválila vláda. Ale samozřejmě se budu věnovat detailně všem zákonům, které bude Senát projednávat.

? Filip Rak - 3. 10. 2018 8:20 Co si myslíte o politických trafikách v Praze? Změnilo se něco za poslední roky? Co byste s tím udělal, jako senátor nebo může vůbec senátor s tímto problémem něco dělat?

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Filipe. Zrušení politických trafik (obsazování dozorčích rad městských společností) bylo volebním tahákem Hnutí ANO v minulých volbách. Bohužel místo omezení této, podle mého názoru korupční praxe, trafiky pouze převzalo pro své politiky.

Problém má dvě roviny. První jsou nemorální, několika milionové roční odměny, které neodpovídají ani vysokým manažerským platům v Praze. Druhá (pro mě horší) věc je dosazování lidí, kteří nemají odborné zkušenosti. Pak nejenom přicházíme o vyhozené peníze za jejich nesmyslné odměny, ale hlavně za peníze, které se z veřejného rozpočtu utrácejí bez objektivní a kvalitní kontroly. Určitě budu nápomocen k opětovnému předložení zákona, který by tuto praxi zaběhlých politických stran korigoval podle mezinárodní dobré praxe.

? Lukáš Paděvět - 3. 10. 2018 8:18 Dobrý den pane Wagenknechte. Jako auditor jste setkal se s mnoha dotačními podvody nebo zmanipulovanými zakázkami, za kterými stojí politické strany, které dnes slibují, že budou profesionálně řídit prahu, nakopnou jí nebo v ní udělají pořádek. Zmíním zmanipulované zakázky metra A v režii pana Laudáta za TOP 09 a jeho kamarádů nebo tunelů ODS a ČSSD za desítky miliard. Kdy myslíte, že se to změní, resp. myslíte že se to vůbec někdy může změnit?
Děkuji za případnou odpověď

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Lukáši. Obecně si myslím, že korupci a politické střety zájmů nepůjde nikdy úplně odstranit. Ale to neznamená, že bychom se měli vzdávat boje za to, abychom oboje omezovali. Je to vlastně takový nekonečný příběh.

Co se týká politických stran, které v minulosti měli možnost řídit Prahu, a nyní slibují, že vše vyřeší, mám osobně velké pochybnosti. Příklady střetu zájmů jsou v Česku extrémní. Příklad pana Laudáta, kterého zmiňujete, je modelový. Pan poslanec Laudát byl ve stejné době zástupcem dodavatelské společnosti, díky které došlo v DPP k velkému průšvihu kvůli zakázkám na výstavbu metra A. Pro mě je to další příklad toho, že střet zájmů není pouze případ současného premiéra Babiše, ale politiků všech stran, včetně těch, které ho nejvíce kritizují. Je potřeba přijmout právní úpravu, která by střetu zájmů politiků účinně bránila, současný zákon je jednoduše trhací kalendář.

Pokud chceme všichni změnu, musíme ve volbách volit lidi, u kterých je předpoklad, že takové věci dělat nebudou.

? Markéta - 3. 10. 2018 7:14 Dobrý den, jaký je váš názor na reverse charge, kterou se podařilo České republice vyjednat v Bruselu?

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Markéto. V tuto chvíli je těžké hodnotit dopady plánovaného zavedení reverse charge v ČR. Podle informací, které mám, byl projekt schválen pouze dočasně do roku 2022, kdy má být přijata velká reforma DPH na úrovni Evropské unie.

Hartwig Löger, ministr financí nyní předsednického Rakouska, připomněl, že jde o opatření výjimečné a časově omezené, které by mělo pomoci zemím s "endemicky rozšířenými" takzvanými karuselovými podvody na DPH.

Evropský komisař pro daně, cla a finanční záležitosti Pierre Moscovici na ministerské schůzce připomněl, že komise věc překládá na základě žádosti členských zemí. "Mechanismus se výrazně liší od obecného systému výběru DPH a tak by podle nás měl být aplikován jen po přesně vymezenou dobu a neměl by stát v cestě další práci na finálním systému DPH.

V této reformě se zatím s celoplošným reverse chargé nepočítá. Rizika, která vidím, jsou ve dvou oblastech. První z nich je možná komplikace a další byrokracie pro podnikatale. Pokud by měl být režim reverse charge pouze pro fakturace nad 460 tisíc korun, hrozí, že budete DPH státu odvádět ve dvojím režimu. U faktur do 500 tisíc podle současného modelu, nad 460 tisíc nově v režimu reverse chargé. Druhou rizikovou oblast vidím ve smyslu celého projektu. Pokud jsou plánované přínosy zavedení podle paní ministryně Schillerové 5 miliard korun, zajímalo by mě, jaké budou skutečné náklady jak na straně státu, tak na straně podnikatelů.

Evropský komisař pro daně, cla a finanční záležitosti Pierre Moscovici na ministerské schůzce připomněl, že komise věc překládá na základě žádosti členských zemí. "Mechanismus se výrazně liší od obecného systému výběru DPH a tak by podle nás měl být aplikován jen po přesně vymezenou dobu a neměl by stát v cestě další práci na finálním systému DPH.

? Květa Hromková - 3. 10. 2018 0:16 Co vede člověka k tomu, aby kandidoval za stranu, která si zvolí za název strany pojem pirát? Jak může někoho táhnout tento způsob zviditelnění se strany a jejich představitelů - pro mnoho lidí je už jen proto nevolitelná, pro další je asi volitelná právě proto.

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Květo. Osobně celý život prosazuji to, abychom nikoho nesoudili podle toho, jak vypadá nebo jak se jmenuje, ale podle toho, co skutečně v životě dokázal a jaké má vlastní názory. U Pirátů je mnoho schopných lidí, u kterých věřím, že mají skutečnou motivaci jít do politiky proto, že už nechtějí jenom poslouchat sliby politiků stran, které v minulosti dostali ve volbách šanci, ale zjevně selhaly.

? K. Schwarz - 2. 10. 2018 23:49 Planujete nejakym zpusobem pomoct lidem zijicim v ulici V Holesovickach a okoli? Znate tento problem P8?

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den pane Schwarzi. Problematikou zahloubení v ulici V Holešovičkách se zabývám už několik měsíců. Podrobněji jsme poukázali na tento problém v Pirátských listech, které rozdáváme v kontaktní kampani.

https://lukaswagenknecht.cz/cimicka-radiala-desetitisice-aut-do-obytne-zastavby/

Společně s předsedou České pirátské strany, Ivanem Bartošem, kandidátem na primátora za Piráty, Zdeňkem Hřibem, předsedou krajského sdružení Praha, Ondřejem Profantem, lídryní na starostku Prahy 8 za Piráty, Alicí Hamalovou, předsedou místního sdružení Pirátů na Praze 8, Michalem Novákem, podepsal veřejné prohlášení o podpoře varianty zahloubení ulice V Holešovičkách.

Doufám, že se celý problém po nadcházejících volbách konečně posune.

? Martin Novak - 2. 10. 2018 23:48 Lukasi, moc drzim palce. Ale, zvladnete z pozice senatora udelat neco take primo pro obcany P8? A kdyz ano, tak co by to tak bylo? Jde mi o to, zda jako senator budete mit vubec nejaky vliv na zivot lidi, kteri Vas budou volit...

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Martine. Děkuji za Vaši podporu. Senátor má podle mého názoru několik zásadních rolí. První je hlídat kvalitu zákonů, které doputují ze sněmovny. Druhou je pojistka nebezpečných změn Ústavy, které by mohly omezit pluralitu názorů, které vnímám v demokratickém zřízení jako velice důležité. Další oblastí je omezení snah některých současných populistických politiků a stran na naše omezení členství v Evropské unii, která má určitě své mouchy, ale díky ní se máme nejlépe za dobu trvání naší republiky. Je potřeba aby naši poslanci v Evropském parlamentu prosazovali naše zájmy a nebyli neviditelní.
Poslední, ale neméně důležitá role je podpora občanů celého senátního obvodu, do které patří také Praha 18 a přilehlé okolí. Celé poslední tři měsíce se v rámci kampaně snažím pomáhat občanům Prahy 8, kteří mě oslovili. Zmíním jako příklad podle mého názoru protiprávní výstavbu komunitního centra v Taussigově ulici, nebo podporu občanského sdružení Holešovičky pro lidi. Senátor může pomoci zviditelnit problém, komunikovat s politiky na komunální úrovni. Za sebe také mohu nabídnout kompetenci v oblasti veřejných financí, díky které budu moci občanům pomáhat s jejich problémy na úřadě.

? M. - 2. 10. 2018 23:42 Držím palce. Natřete to korupčníkům!

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Děkuji za Vaši podporu! Pokud bych byl senátorem, budu dál pokračovat ve své práci, jenom z jiné pozice.

? Martin - 2. 10. 2018 23:40 Dobrý den,

v jaké oblasti hospodaření ČR vidíte největší potenciál pro zlepšení a jakým způsobem k němu můžete z pozice senátora přispět?

Díky za odpověď,
Martin

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Marine. Dlouhodobě se zabývám principy Good Governance (česky Dobré vládnutí). Jde o pravidla, která již roky fungují v zahraničí, ale politici v Česku je odmítají. Jde o jasná pravidla pro řízení veřejných výdajů, skutečný zákaz střetu zájmů, vymahatelná ekonomická odpovědnost politiků a úředníků atd. Tyto principy bych rád v Senátu, mimo jiné oblasti, rád prosazoval. Pokud by státní a městské úřady, stejně tak jako státem a městy ovládané společnosti efektivněji hospodařili, ušetřili by se ročně miliardy korun. Podle mého hrubého odhadu jde o desítky miliard korun, které bychom mohli investovat do kvalitnější infrastruktury, školství, zdravotnictví nebo na zvýšení příjmů důchodců.

? Michal - 2. 10. 2018 23:31 Dobrý den Lukáši,

proč vlastně kandidujete právě za Piráty? Co s nimi máte společného?

Díky,
Michal

Lukáš Wagenknecht Lukáš Wagenknecht: Dobrý den Michale. Mám liberální přístup k životu, podle mého bychom měli mít co nejvíce svobody, která končí tam, kde začínají práva ostatních občanů. Program České pirátské strany mi je blízký vzhledem k tomu, co posledních 17 let dělám. Je potřeba prosazovat posun k větší transparentnosti veřejné správy, je třeba odmítat spolupráci s politiky, kteří v minulosti selhali. Osobně bych byl velice rád, kdyby došlo k omezení kumulací placených funkcí politiků, kteří vnímají službu veřejnosti jako zajištění dobrého bidla a často nemají zkušenosti s kontrolou městských nebo státních firem. U Pirátů se mi také líbí jejich otevřenost. Veškeré podstatné věci, o kterých debatují, jsou k dispozici veřejnosti na internetu. Nejde o žádné zákulisní dohody. To je pro mě čistá politika.

2. 10. 2018 17:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama