Litvínov zažil puč. Starosta odvolán, zvítězil byznys

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 3. 2009 19:45
Podle odvolaných jde o boj o moc, zakázky a peníze
Starosta Šťovíček odchází. Příliš viděl do karet
Starosta Šťovíček odchází. Příliš viděl do karet | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Severočeské město známé vyhrocenou situací mezi extremisty a Romy, zažilo další otřes. Na středečním mimořádném zasedání zastupitelstva byl těsnou většinou odvolán starosta města Milan Šťovíček (ODS) a radní Miroslav Otcovský (ODS).

Z vedení města tak byli odstraněni politici, kteří upozorňovali na netransparentní přidělování veřejných zakázek a nekalé praktiky v Litvínově.

Novým starostou se stal Daniel Volák (ODS), na jehož hlavu kritika odvolaných také padala. Volák totiž od města získal zakázku za 6,4 milionů korun za právní zastupování.

Ve vedení litvínovské radnice zůstala také Dagmar Mandíková (ČSSD), jejíž dvě firmy získávaly od města milionové zakázky. Stejně tak místostarostou zůstává Martin Klika (ČSSD). Firma spojená s jeho přítelem a spolustraníkem získala od města desítky milionů korun.

"Já nechci figurovat v takových praktikách, které zde zákulisně Daniel Volák a jemu podobní připravují," uvedl na zasedání odovlávaný starosta. "Dnešní připravované spiknutí není nic jiného než útok na  lidskou slušnost a politickou zásadovost. Na tomto zastupitelstvu města v Litvínově dnes ještě možná vyhraje lež a souručenství nenávisti." 

Boj o moc, zakázky a peníze

Odvolaný starosta a radní dlouhodobě poukazovali na netransparentní rozdělování zakázek a kritizovali jejich rozdělování politikům a přátelům.

A byl to právě Šťovíček a Otcovský, kteří jako jediní z rady nehlasovali na počátku roku pro usnesení, že zakázky jsou v Litvínově zadávány transparentně.

Místostarosta Klika zůstává
Místostarosta Klika zůstává | Foto: Ludvík Hradilek

O usnesení rada hlasovala poté, co Aktuálně.cz zveřejnilo informace o tom, že tamní politici a jejich firmy dostávají od města milionové zakázky.

Právě fakt, že se starosta nepostavil za kritizované radní a zastupitele, byl ve středu uveden jako jeden z důvodů pro odvolání.

„Ctili jsme názor, že některé věci se prostě nedělají," říká radní Otcovský. „Například to, že zastupitel by neměl být za peníze města jeho právníkem."

Podle Otcovského, jehož odvolali kvůli údajnému neinformování o situaci na radě, jsou důvody účelové.

„Tady jde o boj o moc, zakázky a peníze," míní odvolaný radní. „Byli jsme odvolání proto, aby určitá skupina získala v Litvínově absolutní moc."

Starosta a radní byli odvoláni na středečním mimořádném zasedání zastupitelstva těsnou většinou 12 hlasů.Starosta Štovíček tak skončil navzdory tomu, že při volbách v roce 2006 získal od občanů Litvínova bezkonkurenčně nejvíc preferenčních hlasů.

Nejsem poražený

„Necítím se, jako poražený," řekl starosta Šťovíček Aktuálně.cz těsně po svém odvolání. „Atmosféra v sále byla fantastická. Lidé se smáli těm důvodům, proč mě odvolali. Mám pocit, že lidé za mnou stojí."

Svoji kancelář musí odvolaný starosta předat nástupci už zítra ráno. Poté se vrátí ke své roli učitele ve Schole Humanitas.

„Zastupitelem ale zůstávám, a rozhodně se nedám," říká. „Budu bedlivě sledovat jejich kroky…"

Vidět do karet

K pokusu odvolat vedení města došlo již před rokem. Tehdy však starosta puč ustál. „Nechci být u rozdělování zakázek města zastupitelům a spřáteleným firmám," komentoval tehdy starosta Šťovíček situaci.

Odvolání však byli z rady jeho dva lidé.

"Nehodili jsme se jim, příliš jsme jim viděli do karet," řekl již dříve jeden z odvolaných radních Dušan Belák (Strana za otevřenou společnost). "Radnici tak nyní řídí kamarádské a obchodní vztahy napříč politickým spektrem."

Po únorovém puči v roce 2008 a rošádě politických sil došlo v Litvínově ke dvěma důležitým změnám: skončilo zadávání veřejných zakázek přes internet (v roce 2008 probíhala výběrová řízení obálkovou metodou, nebo výzvami).

Litvínovští politici v té době také odmítli používat elektronické hlasovací zařízení. Díky němuž mohla veřejnost až do té doby zjistit i zpětně, kdo a jak hlasoval.

Jak Aktuálně.cz upozornilo již na počátku roku, zakázky od města si přidělovali litvínovští politici a jejich přátelé.

Zakázky pro politiky

Foto: Ludvík Hradilek

Firma Korpen, kde figuruje radní Dagmar Mandíková společně s manželem Ladislavem Mandíkem obviněným z nelegálního obchodování s naftou, získala od města dvakrát zakázku na zásobování technických služeb pohonnými hmotami.

Tu poslední za necelých 1,6 milionů získala v prosinci loňského roku. Dalších sedm zakázek celkem za zhruba 10 milionů korun získala od města v roce 2007 firma M.AE. V té byla Mandíková až do konce roku 2006 předsedkyní představenstva.

Další tučné zakázky začala po únorovém puči získávat také firma Allkon, se kterou je spjat přítel radního Martina Kliky.

Allkon, jenž zastupuje místopředseda ČSSD v Litvínově Kamil Havelka, dostal od města po Klikově nástupu na radnici zakázky za téměř 30 milionů korun.

A nově zvolený starosta Volák získal loni v září od města zakázku na zastupování Litvínova v právních věcech. Advokátní kancelář zastupitele byla vybrána i přesto, že městu nabídla cenu za bezmála o 400 tisíc korun vyšší než další uchazeč.

Na tři roky dopředu tak má zastupitel jistou zakázku téměř za 6,4 milionům korun.

 

Právě se děje

Další zprávy