Příznivci a odpůrci Istanbulské úmluvy se hádali na petičním výboru, nechyběly emoce

Domácí Radek Bartoníček Domácí, Radek Bartoníček
Aktualizováno 6. 11. 2018 16:25
Na jedné straně seděli na jednání petičního výboru sněmovny příznivci Instanbulské úmluvy, na druhé straně její odpůrci. Každá strana přinesla svou petici a poslanci si poslechli názory obou skupin, rozhodnutí o úmluvě bude nakonec na celé sněmovně.
Pohled na jednání petičního výboru, kam přišlo velké množství příznivců i odpůrců Instanbulské úmluvy
Pohled na jednání petičního výboru, kam přišlo velké množství příznivců i odpůrců Instanbulské úmluvy | Foto: Aktuálně.cz

Tolik lidí se ještě na jednání petičního výboru sněmovny nikdy nesešlo. Příčinou byl předmět jednání - Istanbulská úmluva. Na zasedání přišli jak zástupci petice pro úmluvu, tak odpůrci úmluvy.

Právě příznivci obou různorodých skupin dostali na začátku jednání prostor pro své názory. Nejdříve promluvila exposlankyně Nina Nováková, následně zástupkyně České ženské lobby Hana Stelzerová.

Konečné rozhodnutí o úmluvě bude na všech poslancích, kteří ještě úmluvu ani nezačali probírat. Zatím k ní zaujala stanovisko jen vláda, která s úmluvou souhlasí, stejně jako zástupci ministerstev. Petice ale můžou konečné rozhodnutí poslanců ovlivnit.

"Prosíme parlament, aby nečinil souhlasné rozhodnutí nyní ani nikdy v budoucnosti. Úmluva je pro naši zemi zbytečná a v konečném důsledku nebezpečná," tvrdila Nováková.

"Zcela jednoznačně podporujeme ratifikaci úmluvy, Česká republika tak potvrdí, že jí záleží na lidech, kteří se nemohou, nebo neumí bránit," oponovala Stelzerová, která poukazovala především na to, že úmluva pomůže například v boji za pomoc lidem, kteří jsou terčem domácího násilí.  

Během jednání výboru promluvili i někteří poslanci, shodou náhod jsou buď už rozhodnuti, že budou hlasovat proti úmluvě, nebo o tom vážně uvažují. Proti úmluvě vystoupil Marek Benda z ODS a poslanci ANO Patrik Nacher a Aleš Juchelka. Naopak v úterý dopoledne vystoupila jako jednoznačná příznivkyně úmluvy poslankyně ANO Radka Maxová.

Nejdůležitější slovo bude mít v ANO premiér a předseda hnutí Andrej Babiš, který je sice pro úmluvu, ale není jasné, zda bude podporovat, aby sněmovna úmluvu schválila. Na obhajobu úmluvy měla v úterý vystoupit také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD, ale omluvila se - údajně je nemocná.

 

Právě se děje

Další zprávy