Lidé na poslední chvíli registrují svá auta, úřady jsou plné

Foto: Jakub Plíhal
David Kohout
30. 6. 2015 14:50
Řidiči mají poslední den na přihlášení svých aut v polopřevodech. Pokud tak neučiní, nesmějí s vozidlem od července vyjet na silnici.

Praha – Dlouhé fronty, naštvaní lidé i několikahodinové čekání, tak to vypadalo v úterý dopoledne na mnoha úřadech po celé České republice. Řidiči totiž mají poslední možnost přihlásit svá auta v polopřevodech, čili ve stavu, kdy jej předchozí majitel odhlásil a nový ještě nepřihlásil. Pokud to do konce června nestihnou, auto ztratí definitivně technické oprávnění a nesmí od července vyjet na silnice. To se týká zhruba 700 tisíc aut.

"O náhradním termínu, kdy by lidé ještě mohli svá auta zaregistrovat, neuvažujeme. Vozidlo se zítřejším dnem úředně zaniká. Když řidič poté s tímto autem vyjede na silnice, porušuje zákon,“ říká vedoucí odboru dopravy Petr Mareček.

Jen v Praze zbývá úředníkům zaregistrovat desítky tisíc vozů. Nápor lidí trvá už dva týdny a dneškem vrcholí. "Jsem tu za poslední týden už potřetí a stále jsem nic nevyřídila," křičí jedna z čekatelek do telefonu. "Vypadá to, že tu budu sedět až do večera," doplňuje a naštvaně rozráží vstupní dveře.

Úřady se přesto podle Marečka na nával žadatelů dostatečně připravily. Někde vedení prodloužilo pracovní dobu, jinde i úřední hodiny. "Úřední hodiny jsme neprodloužili, pracovní dobu zaměstnanců však ano. Registr jede na plný výkon. Děláme, co můžeme, ale v takovém množství žadatelů se to lépe zvládnout nedá. Spousta záležitostí se pak bude muset vyřídit po skončení běžné pracovní doby,“ komentuje dlouhé fronty před přepážkami Mareček.

Češi pak tradičně všechno vyřizují minutu před dvanáctou. Je brzké ráno a ve frontách už čeká několik desítek lidí. Každý se snaží zabavit jinak. Bude to dlouhé čekání.

Na poslední chvíli

Vyřídit polopřevod na registr v pražské pobočce Na Pankráci přišel i Václav Vajsochr. "Je to můj problém, že jsem to nechal až na poslední den, s tím se nedá nic dělat," okomentoval vzniklou situaci. "Zatím tu čekám půl hodiny a dostal jsem se pouze k pořadovému číslu. Registruji tak už druhé auto a zatím se mi to podařilo vyřídit rychle, tak se tu snad dlouho nezdržím," doufá Vajsochr.

Jeho optimismus ale nesdílí řada dalších řidičů, kteří za ním naštvaně přešlapují ve frontě. Jsou slyšet naštvané rozhovory mezi lidmi, kteří se k přepážkám ještě nedostali. Čekání je nekonečné a v horku některým dochází trpělivost. Někteří to vzdávají. Úřednicím stále zbývá zaregistrovat více než 69 tisíc vozů. "Přestávku? Tu mít určitě nebudeme," říká jedna z nich. Druhá mezitím vyřizuje další žádosti.

Ministerstvo proto spustilo speciální web, kde lidé mohou zjistit aktuální stav své registrace. Stačí k tomu na stránkách www.dokonceteregistraci.cz zadat číslo malého technického průkazu a řidič se hned dozví, jestli má svůj vůz zaregistrovaný, nebo ne. A ministerstvo varuje, čas na podání žádosti mají lidé pouze do dnešního dne. "Pokud si řidič dnes stihne podat žádost, pak je možné tuto žádost vyřídit i v průběhu července,“ dodává Mareček.

Pražský registr vozidel měl na počátku roku v registru více jak 80 tisíc vozů v polopřevodu. Do dnešního dne zbývá zaregistrovat něco málo přes 61 tisíc automobilů. Zbylá vozidla pak většinou řidiči již nepoužívají nebo je majitel v budoucnu používat neplánuje. Řada aut taky již fyzicky neexistuje.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy