Lidé na poslední chvíli registrují svá auta, úřady jsou plné

Lidé na poslední chvíli registrují svá auta, úřady jsou plné
Už od brzkých ranních hodin se u registru vozů na pražském Pankráci tvořily dlouhé fronty.
Kdo přišel pozdě, měl smůlu.
Čekárny jsou plné řidičů...
Dostane se na každého?
Foto: Jakub Plíhal
David Kohout
30. 6. 2015 14:50
Řidiči mají poslední den na přihlášení svých aut v polopřevodech. Pokud tak neučiní, nesmějí s vozidlem od července vyjet na silnici.

Praha – Dlouhé fronty, naštvaní lidé i několikahodinové čekání, tak to vypadalo v úterý dopoledne na mnoha úřadech po celé České republice. Řidiči totiž mají poslední možnost přihlásit svá auta v polopřevodech, čili ve stavu, kdy jej předchozí majitel odhlásil a nový ještě nepřihlásil. Pokud to do konce června nestihnou, auto ztratí definitivně technické oprávnění a nesmí od července vyjet na silnice. To se týká zhruba 700 tisíc aut.

"O náhradním termínu, kdy by lidé ještě mohli svá auta zaregistrovat, neuvažujeme. Vozidlo se zítřejším dnem úředně zaniká. Když řidič poté s tímto autem vyjede na silnice, porušuje zákon,“ říká vedoucí odboru dopravy Petr Mareček.

Jen v Praze zbývá úředníkům zaregistrovat desítky tisíc vozů. Nápor lidí trvá už dva týdny a dneškem vrcholí. "Jsem tu za poslední týden už potřetí a stále jsem nic nevyřídila," křičí jedna z čekatelek do telefonu. "Vypadá to, že tu budu sedět až do večera," doplňuje a naštvaně rozráží vstupní dveře.

Úřady se přesto podle Marečka na nával žadatelů dostatečně připravily. Někde vedení prodloužilo pracovní dobu, jinde i úřední hodiny. "Úřední hodiny jsme neprodloužili, pracovní dobu zaměstnanců však ano. Registr jede na plný výkon. Děláme, co můžeme, ale v takovém množství žadatelů se to lépe zvládnout nedá. Spousta záležitostí se pak bude muset vyřídit po skončení běžné pracovní doby,“ komentuje dlouhé fronty před přepážkami Mareček.

Češi pak tradičně všechno vyřizují minutu před dvanáctou. Je brzké ráno a ve frontách už čeká několik desítek lidí. Každý se snaží zabavit jinak. Bude to dlouhé čekání.

Na poslední chvíli

Vyřídit polopřevod na registr v pražské pobočce Na Pankráci přišel i Václav Vajsochr. "Je to můj problém, že jsem to nechal až na poslední den, s tím se nedá nic dělat," okomentoval vzniklou situaci. "Zatím tu čekám půl hodiny a dostal jsem se pouze k pořadovému číslu. Registruji tak už druhé auto a zatím se mi to podařilo vyřídit rychle, tak se tu snad dlouho nezdržím," doufá Vajsochr.

Jeho optimismus ale nesdílí řada dalších řidičů, kteří za ním naštvaně přešlapují ve frontě. Jsou slyšet naštvané rozhovory mezi lidmi, kteří se k přepážkám ještě nedostali. Čekání je nekonečné a v horku některým dochází trpělivost. Někteří to vzdávají. Úřednicím stále zbývá zaregistrovat více než 69 tisíc vozů. "Přestávku? Tu mít určitě nebudeme," říká jedna z nich. Druhá mezitím vyřizuje další žádosti.

Ministerstvo proto spustilo speciální web, kde lidé mohou zjistit aktuální stav své registrace. Stačí k tomu na stránkách www.dokonceteregistraci.cz zadat číslo malého technického průkazu a řidič se hned dozví, jestli má svůj vůz zaregistrovaný, nebo ne. A ministerstvo varuje, čas na podání žádosti mají lidé pouze do dnešního dne. "Pokud si řidič dnes stihne podat žádost, pak je možné tuto žádost vyřídit i v průběhu července,“ dodává Mareček.

Pražský registr vozidel měl na počátku roku v registru více jak 80 tisíc vozů v polopřevodu. Do dnešního dne zbývá zaregistrovat něco málo přes 61 tisíc automobilů. Zbylá vozidla pak většinou řidiči již nepoužívají nebo je majitel v budoucnu používat neplánuje. Řada aut taky již fyzicky neexistuje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy