Lidé v papučích žádali důstojné bydlení pro všechny

ČTK ČTK
10. 6. 2013 16:20
Demonstrace měla upozornit na neexistenci zákona o sociálním bydlení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zajistit právo na důstojné bydlení pro všechny chce Platforma pro sociální bydlení, jejíž zástupci a příznivci se sešli v Praze před ministerstvem pro místní rozvoj (MMR).

Na happeningu s názvem Papuče patří domů upozornili na to, že Česko stále nemá zákon o sociálním bydlení a platforma by se ráda podílela na jeho vzniku. Akce se zúčastnilo asi osm desítek lidí, z nichž někteří přišli v papučích, pantoflích nebo bačkorách.

"V Česku se doma přezouvá do papučí převážná většina lidí. My chceme upozornit, že narůstající počet lidí nemá ty papuče kde obouvat. Za chvilku v nich budeme chodit jen po ulicích, protože to bude jediný prostor, kde je bude možné obouvat," řekl  koordinátor platformy Jan Milota.

Problémy s bydlením mají už dnes podle aktivistů například matky-samoživitelky, senioři nebo rodiny, kde jeden z rodičů je na rodičovské dovolené.

Tradičnímu dlužníkovi je 34 let

"Diskriminace na trhu s byty způsobuje vylučování velkého počtu Romů a dalších skupin do situace bytové nouze," dodal pražský mluvčí platformy Štěpán Ripka.

Podle platformy neustále přibývá lidí, kteří žijí na ubytovnách, v ústavech nebo azylových domech, které ale neposkytují zázemí domova.

"Díky hospodářské krizi se do problémů s bydlením dostávají i ti, kteří byli dlouhodobě považováni za zodpovědné, ti, kteří si nebáli brát úvěr nebo hypotéku. Podle statistik je tradičním dlužníkem člověk, kterému je 34 let," řekla aktivistka Linda Sokačová.

Pravidla sociálního bydlení připravují dvě ministerstva - bytovou politiku má na starosti MMR, sociální politiku ministerstvo práce.

MMR chce do konce roku předložit komplexní řešení sociálního bydlení, upraví ho v nařízení vlády. Platforma nabízí oběma ministerstvům své zkušenosti a know-how.

"Platforma pro sociální bydlení je jediným uskupením v Česku, které se tímto tématem vážně zabývá a reprezentuje zájmy veřejnosti a potřeby uživatelů sociálního bydlení," uvedl Ripka.

Podle členů platformy by se mělo v první řadě stanovit, co je bytová nouze, kdo se v ní ocitl a na jakou pomoc a služby má nárok. Upřesnit by se měly i povinnosti obcí a státu.

 

Právě se děje

Další zprávy