Lidé uctili památku Siwiece, který se upálil na protest proti srpnové okupaci

ČTK ČTK
12. 9. 2022 13:40
Lidé uctili památku Siwiece, který se upálil na protest proti srpnové okupaci

Lidé si v pondělí v Praze připomněli památku Poláka Ryszarda Siwiece, který se v roce 1968 během oslav dožínek na varšavském Stadionu desetiletí upálil na protest proti polské účasti na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Při pietě byla také představena malba, která doplňuje Siwiecův památník na Žižkově. Od Siwiecovy smrti dnes uplynulo 54 let, zraněním podlehl čtyři dny po svém činu.

Šedo-černé malbě na torzu budovy Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vévodí nápis "Slyšte můj křik", Siwiecova slova na rozloučenou. Dále je na ní datum, kdy se devětapadesátiletý úředník a učitel zapálil, a česká a polská vlajka. Malba vizuálního umělce Ondřeje Vyhnánka, který se pondělní piety nezúčastnil, zatím není úplná. Vyhnánek ji dokončí během následujících týdnů.

Ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna při pondělní pietě připomněl, že otec pěti dětí Siwiec se stal první "živou pochodní" ve východním bloku, která svým činem protestovala vůči bezpráví sovětské okupace. Řekl také, že je povinností připomínat činy mužů a žen, kteří se nikdy nevzdali.

 

Právě se děje

Další zprávy