Lidé stále nejvíce věří Babišovi, na druhého Sobotku se dotáhl Zeman, zjistil průzkum

ČTK ČTK
2. 11. 2015 17:28
Politikem s největší důvěrou je stále předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ztratil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, přesto stále zůstává na druhém, místě, stejně jako prezident Miloš Zeman, který si u občanů polepšil. Podle průzkumu CVVM se nejvýrazněji snížila důvěra dotázaných v ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.
Miloš Zeman a Andrej Babiš
Miloš Zeman a Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z vrcholných politiků lidé v Česku dál nejvíce věří šéfovi ANO a ministru financí Andreji Babišovi a předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, důvěra v ně ale klesla. Prezident Miloš Zeman se v důvěře dotáhl na Sobotku.

Nejvýrazněji se snížila důvěra dotázaných v ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD). Vyplývá to z říjnového průzkumu, jehož výsledky zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Babišovi v říjnu věřila rovná polovina dotázaných, o měsíc dřív to bylo 53 a v květnu 55 procent. Důvěra v Sobotku od května klesla z 53 na 46 procent. V říjnu mu tak věřilo stejně lidí jako Zemanovi, kterému ale naopak od května důvěra vzrostla o pět procentních bodů. O čtyři procentní body se zvýšila důvěra v ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), kterému v říjnu důvěřovalo 17 procent lidí.

Statisticky významný pokles v důvěře byl podle CVVM zaznamenán pouze u ministrů Dienstbiera a Zaorálka, shodně o čtyři procentní body. Dienstbierovi tak v říjnu věřilo 29 a Zaorálkovi 30 procent účastníků průzkumu.

V pořadí nejdůvěryhodnějších politiků po Zemanovi následuje šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský se 44 procenty, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se 42 procenty a shodně se 35 procenty ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy