Lidé stále nejvíce věří Babišovi, na druhého Sobotku se dotáhl Zeman, zjistil průzkum

ČTK ČTK
2. 11. 2015 17:28
Politikem s největší důvěrou je stále předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ztratil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, přesto stále zůstává na druhém, místě, stejně jako prezident Miloš Zeman, který si u občanů polepšil. Podle průzkumu CVVM se nejvýrazněji snížila důvěra dotázaných v ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.
Miloš Zeman a Andrej Babiš
Miloš Zeman a Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z vrcholných politiků lidé v Česku dál nejvíce věří šéfovi ANO a ministru financí Andreji Babišovi a předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, důvěra v ně ale klesla. Prezident Miloš Zeman se v důvěře dotáhl na Sobotku.

Nejvýrazněji se snížila důvěra dotázaných v ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD). Vyplývá to z říjnového průzkumu, jehož výsledky zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Babišovi v říjnu věřila rovná polovina dotázaných, o měsíc dřív to bylo 53 a v květnu 55 procent. Důvěra v Sobotku od května klesla z 53 na 46 procent. V říjnu mu tak věřilo stejně lidí jako Zemanovi, kterému ale naopak od května důvěra vzrostla o pět procentních bodů. O čtyři procentní body se zvýšila důvěra v ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), kterému v říjnu důvěřovalo 17 procent lidí.

Statisticky významný pokles v důvěře byl podle CVVM zaznamenán pouze u ministrů Dienstbiera a Zaorálka, shodně o čtyři procentní body. Dienstbierovi tak v říjnu věřilo 29 a Zaorálkovi 30 procent účastníků průzkumu.

V pořadí nejdůvěryhodnějších politiků po Zemanovi následuje šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský se 44 procenty, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se 42 procenty a shodně se 35 procenty ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy