Lichtenštejnové chtějí žalovat Česko. Státu dali sedm dnů na navrácení majetku

Domácí Domácí
6. 12. 2018 8:27
Pokud Česká republika nevrátí Nadaci knížete z Lichtenštejna do sedmi dnů majetek, o který knížectví přišlo v roce 1945 v důsledku Benešových dekretů, hrozí jí, že bude čelit žalobě. Nadace knížete z Lichtenštejna od čtvrtka zasílá na přibližně dvě stovky adres tuzemských institucí, úřadů a organizací předžalobní výzvu.
Dědičný princ Alois z Lichtenštejna, Vaduz, 28. 11. 2018.
Dědičný princ Alois z Lichtenštejna, Vaduz, 28. 11. 2018. | Foto: Matej Slávik

Lichtenštejnsko se v minulosti snažilo o politická jednání, Česko ale vydání pozemků razantně odmítá. Knížectví českému ministerstvu zahraničí a premiéru Andreji Babišovi v průběhu posledního roku odeslalo několik žádostí o jednání, ani jedna ale neskončila úspěchem.

Představitelé Česka se obávají, že by ústupek Lichtenštejnsku mohl vyvolat další žádosti o vydání majetku ve věci Benešových dekretů od jiných stran.

Hodnota majetku, o jehož vydání Lichtenštejnové žádají, je sporná, napsaly Hospodářské noviny. Neoficiální zdroje tvrdí, že jde asi o 60 tisíc hektarů lesa. Kníže Alois navíc potvrdil, že žádá pouze o vrácení majetku, který je v současné době ve vlastnictví českého státu.

"Nároky se nevztahují na veškerý majetek, který v květnu 1945 vlastnil vládnoucí kníže − vylučují majetek, který k dnešnímu dni vlastní soukromé osoby, obce nebo univerzity," uvedl kníže Alois.

Majetek Lichtenštejnů, který za druhé světové války patřil knížeti Františku Josefu II., byl podle Čechů zkonfiskován na základě Benešových dekretů. Knížectví se ale zasazuje o to, že se jich dekrety nemohly týkat, protože nejsou Němci. Lichtenštejnsko bylo za války neutrální, český poválečný soud je nicméně po válce prohlásil za Němce na základě sčítání lidu z roku 1930.

 

Právě se děje

Další zprávy