Liberecký kraj jako první zpřístupnil lidem své účty

ČTK ČTK
18. 7. 2013 9:20
Své účty v bance změnil kraj na transparentní, veřejnost tak může sledovat tok financí
Liberecký krajský úřad
Liberecký krajský úřad | Foto: Aktuálně.cz

Liberec - Libereckému kraji mohou lidé "nahlížet do peněženky".
Své účty v Komerční bance změnil kraj na transparentní, a veřejnost tak může sledovat tok financí, které přes něj procházejí.
Liberecký kraj je první mezi kraji, který lidem na internetu přístup ke svým financím umožnil. Řekl to ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).
K informacím se lze dostat přímo na stránkách Komerční banky v odkazu transparentní účty. Kraj tam má ale zhruba 80 účtů, což je značně nepřehledné.
"Každá akce, která je financována z dotací, musí mít totiž svůj vlastní účet, na internetových stránkách kraje je proto seznam všech účtů a prostřednictvím odkazu se zájemce dostane přímo do něj na stránkách banky," vysvětlil Pieter.
Zřízení transparentního účtu, kde může veřejnost sledovat toky peněz, je dalším z kroků ke zvýšení transparentnosti a zmenšení prostoru pro korupci, které Liberecký kraj od loňských voleb provedl.
"Slíbili jsme to ve svém volebním programu," uvedl hejtman Martin Půta (Starostové).
Kraj už podle něj zveřejňuje všechny uzavřené smlouvy, transparentně vypisuje veřejné zakázky, energie nakoupil přímo na burze, z jednání zastupitelstva je přímý přenos na internetu a na stránkách kraje jsou i jejich záznamy a také přepisy a materiály.
Pracuje se také na nové směrnici pro zadávání veřejných zakázek, i bez ní ale kraj dokázal díky otevřeným výběrovým řízením za letošní první pololetí ušetřit na zakázkách bezmála 66 milionů korun, což představuje jejich zlevnění zhruba o 40 procent.
Od května je navíc na internetu veřejně přístupná nová podoba rozpočtu. Umožňuje veřejnosti sledovat jeho plnění a podrobně zjistit, jak a za co kraj peníze utrácí. Údaje se každý měsíc aktualizují.
Na stránkách kraje je mimo jiné i přehled majetku, který kraj nepotřebuje a chce se ho zbavit. "Připravujeme i přehled veškerého krajského majetku a také například mapu investic," dodal hejtman.

 

Právě se děje

Další zprávy