Praha - Ohleduplný k přírodě, skvěle zorganizován, příjemné překvapení. Pražský primátor Pavel Bém nešetří v souvislosti s probíhajícím lyžařským šampionátem v Liberci superlativy.
Právě tento politik, stojící v čele pražské radnice, má sen uspořádat v Praze olympijské hry.
Bém se byl ve Vesci podívat osobně. Podle něj se ukázalo, že Češi velké sportovní svátky organizovat umí.
"Ten projekt je podle mě velmi dobře organizačně zajištěn. Byl jsem se tam podívat v neděli osobně a byl jsem nesmírně příjemně a pozitivně překvapen," řekl Aktuálně.cz primátor.
Fakt, že při přípravách mistrovství světa byl pravděpodobně mnohokrát porušen zákon, ale Bém příliš komentovat nechtěl. "V tuto chvíli je to spekulativní. Budeme si muset počkat, na co policie při případném vyšetřování přijde."
Na závažná pochybení při rozdělování státních peněz poukázal po své kontrole Nejvyšší kontrolní úřad. Už také padla první trestní oznámení.
Dvě miliardy. Málo, nebo moc?
Stát navíc musel do příprav investovat nemalé finanční prostředky, ačkoliv se před lety organizátoři dušovali, že státní pomoc nebudou potřebovat. "Určitě se to dalo udělat levněji a jinde, ale to už je dneska pláč nad rozlitým mlékem," řekl. Do účetnictví mistrovství ale pražský primátor nevidí, a tak nechtěl rozebírat, zda jsou dvě miliardy moc, nebo málo.
Už od oznámení záměru pořádat olympiádu nicméně Bém tvrdí, že pro město a celou Českou republiku je pořádání podobných akcí obrovskou reklamou.
Liberec je pro něj sondou, jak se podobných akcí zhostit a čeho se vyvarovat. Ve srovnání s jeho olympijskými sny je ovšem liberecký šampionát drobeček. Olympiáda (pokud někdy Praha její pořádání získá) podle prvních výpočtů spolkne zhruba 130 miliard korun. Další stamiliardy bude třeba investovat do infrastruktury.
Kritici pořádání olympiády namítají, že při takovém objemu peněz hrozí obrovská korupce. I u libereckého šampionátu se pomalu ukazuje, že státní peníze mohly skončit v nepovolaných kapsách.
"Padni komu padni, nelze omlouvat nikoho. Při rozdělování státních peněz se musejí dodržovat zákony," říká Bém. Případné "chyby" by ale podle něj neměly Čechy od pořádání podobných akcí odrazovat.
"Chyby se musejí odstranit a potrestat. Liberec nebo zkušenost se Sazka Arenou jsou dobrým poučením, aby nebyly opakovány. Ale nemůže nám to zabránit připravovat racionální, dobré a výhodné projekty," dodal.
Jiří Pehe bloguje: Liberecký šampionát jako varování před olympiádou |
Čekal jsem hrůzu
Sám sebe označil za velkého fandu lyžování. Liberecký šampionát srovnával například s Lillehammerem, kde se před patnácti lety konaly zimní olympijské hry. "Přiznám se, že jsem čekal hrůzu a setkal jsem se s jedním z nejlépe zorganizovaných a nejlépe vypadajících stadionů v tom pořadatelském slova smyslu," chválil pořadatele.
"Domníval jsem se, že se bude jednat o brutální a nesmyslný zásah do poměrně ekologicky atraktivního místa Liberecka. Ale je to velmi šetrné, trvalých staveb je tam málo, celá trať, areál i stadion je koncipován ohleduplně vůči přírodě," dodal.
Malou vadu na kráse libereckého šampionátu ale nakonec přeci jen Bém připustil. "Já bych byl raději, kdyby ty peníze dostaly spíše stávající lyžařská centra v Bedřichově nebo Nové Louce, která jsou lyžařům k užitku každý rok," myslí si.
Olympiáda? Jedeme dál
Bém ani po neúspěšné kandidatuře Prahy sen o olympiádě nevzdává. Hlavní město se bude snažit získat pořadatelství v roce 2020 nebo 2024.
"Zatím vše běží podle stanoveného časového harmonogramu, nicméně teď bude zhruba tři čtvrtě roku vakuum. Není třeba přicházet s novými impulsy, čekáme na odstartování kandidátské fáze pro olympiádu v roce 2020," vysvětlil Bém.
Pražská kandidatura zatím stála přibližně 70 milionů korun, platila se kampaň, uchazečský poplatek, finanční studie nebo společnost Praha olympijská, která se má starat o propagaci největšího sportovního svátku světa.