Liberec ukazuje, že olympiádu zvládneme, tvrdí Bém

Kateřina Eliášová
26. 2. 2009 7:54
Pražský primátor chválí liberecké pořadatele. A to navzdory několika trestním oznámením
Kongres ODS: Pavel Bém
Kongres ODS: Pavel Bém | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ohleduplný k přírodě, skvěle zorganizován, příjemné překvapení. Pražský primátor Pavel Bém nešetří v souvislosti s probíhajícím lyžařským šampionátem v Liberci superlativy.

Právě tento politik, stojící v čele pražské radnice, má sen uspořádat v Praze olympijské hry.

Bém se byl ve Vesci podívat osobně. Podle něj se ukázalo, že Češi velké sportovní svátky organizovat umí.

"Ten projekt je podle mě velmi dobře organizačně zajištěn. Byl jsem se tam podívat v neděli osobně a byl jsem nesmírně příjemně a pozitivně překvapen," řekl Aktuálně.cz primátor.

Fakt, že při přípravách mistrovství světa byl pravděpodobně mnohokrát porušen zákon, ale Bém příliš komentovat nechtěl. "V tuto chvíli je to spekulativní. Budeme si muset počkat, na co policie při případném vyšetřování přijde."

Na závažná pochybení při rozdělování státních peněz poukázal po své kontrole Nejvyšší kontrolní úřad. Už také padla první trestní oznámení.

Dvě miliardy. Málo, nebo moc?

Stát navíc musel do příprav investovat nemalé finanční prostředky, ačkoliv se před lety organizátoři dušovali, že státní pomoc nebudou potřebovat. "Určitě se to dalo udělat levněji a jinde, ale to už je dneska pláč nad rozlitým mlékem," řekl. Do účetnictví mistrovství ale pražský primátor nevidí, a tak nechtěl rozebírat, zda jsou dvě miliardy moc, nebo málo.

Už od oznámení záměru pořádat olympiádu nicméně Bém tvrdí, že pro město a celou Českou republiku je pořádání podobných akcí obrovskou reklamou.

Liberec je pro něj sondou, jak se podobných akcí zhostit a čeho se vyvarovat. Ve srovnání s jeho olympijskými sny je ovšem liberecký šampionát drobeček. Olympiáda (pokud někdy Praha její pořádání získá) podle prvních výpočtů spolkne zhruba 130 miliard korun. Další stamiliardy bude třeba investovat do infrastruktury.

Kritici pořádání olympiády namítají, že při takovém objemu peněz hrozí obrovská korupce. I u libereckého šampionátu se pomalu ukazuje, že státní peníze mohly skončit v nepovolaných kapsách.

"Padni komu padni, nelze omlouvat nikoho. Při rozdělování státních peněz se musejí dodržovat zákony," říká Bém. Případné "chyby" by ale podle něj neměly Čechy od pořádání podobných akcí odrazovat.

"Chyby se musejí odstranit a potrestat. Liberec nebo zkušenost se Sazka Arenou jsou dobrým poučením, aby nebyly opakovány. Ale nemůže nám to zabránit připravovat racionální, dobré a výhodné projekty," dodal.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe bloguje: Liberecký šampionát jako varování před olympiádou

Čekal jsem hrůzu

Sám sebe označil za velkého fandu lyžování. Liberecký šampionát srovnával například s Lillehammerem, kde se před patnácti lety konaly zimní olympijské hry. "Přiznám se, že jsem čekal hrůzu a setkal jsem se s jedním z nejlépe zorganizovaných a nejlépe vypadajících stadionů v tom pořadatelském slova smyslu," chválil pořadatele.

"Domníval jsem se, že se bude jednat o brutální a nesmyslný zásah do poměrně ekologicky atraktivního místa Liberecka. Ale je to velmi šetrné, trvalých staveb je tam málo, celá trať, areál i stadion je koncipován ohleduplně vůči přírodě," dodal.

Malou vadu na kráse libereckého šampionátu ale nakonec přeci jen Bém připustil. "Já bych byl raději, kdyby ty peníze dostaly spíše stávající lyžařská centra v Bedřichově nebo Nové Louce, která jsou lyžařům k užitku každý rok," myslí si.

Olympiáda? Jedeme dál

Bém ani po neúspěšné kandidatuře Prahy sen o olympiádě nevzdává. Hlavní město se bude snažit získat pořadatelství v roce 2020 nebo 2024.

"Zatím vše běží podle stanoveného časového harmonogramu, nicméně teď bude zhruba tři čtvrtě roku vakuum. Není třeba přicházet s novými impulsy, čekáme na odstartování kandidátské fáze pro olympiádu v roce 2020," vysvětlil Bém.

Pražská kandidatura zatím stála přibližně 70 milionů korun, platila se kampaň, uchazečský poplatek, finanční studie nebo společnost Praha olympijská, která se má starat o propagaci největšího sportovního svátku světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní

Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. ČTK to dnes sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze. Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. "Výjimka je pro Českou republiku velmi důležitá, protože rafinérie v Litvínově je stále dominantně závislá na zpracování ruské ropy," zdůraznil Švagr.

Rusko v reakci na unijní embargo už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva chystá vlastní reakci na kroky západních zemí. Pokud by výsledkem bylo omezení dodávek ropy i přes ropovod Družba, je správa státních rezerv podle Švagra připravená rychle poskytnout nouzové zásoby ropy. Těch má nyní na asi 88 dní, při započítání komerčních zásob Unipetrolu by celkové zásoby pro litvínovské rafinérie měly podle Švagra vystačit na přibližně 100 dní.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy