Liberec ukazuje, že olympiádu zvládneme, tvrdí Bém

Kateřina Eliášová
26. 2. 2009 7:54
Pražský primátor chválí liberecké pořadatele. A to navzdory několika trestním oznámením
Kongres ODS: Pavel Bém
Kongres ODS: Pavel Bém | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ohleduplný k přírodě, skvěle zorganizován, příjemné překvapení. Pražský primátor Pavel Bém nešetří v souvislosti s probíhajícím lyžařským šampionátem v Liberci superlativy.

Právě tento politik, stojící v čele pražské radnice, má sen uspořádat v Praze olympijské hry.

Bém se byl ve Vesci podívat osobně. Podle něj se ukázalo, že Češi velké sportovní svátky organizovat umí.

"Ten projekt je podle mě velmi dobře organizačně zajištěn. Byl jsem se tam podívat v neděli osobně a byl jsem nesmírně příjemně a pozitivně překvapen," řekl Aktuálně.cz primátor.

Fakt, že při přípravách mistrovství světa byl pravděpodobně mnohokrát porušen zákon, ale Bém příliš komentovat nechtěl. "V tuto chvíli je to spekulativní. Budeme si muset počkat, na co policie při případném vyšetřování přijde."

Na závažná pochybení při rozdělování státních peněz poukázal po své kontrole Nejvyšší kontrolní úřad. Už také padla první trestní oznámení.

Dvě miliardy. Málo, nebo moc?

Stát navíc musel do příprav investovat nemalé finanční prostředky, ačkoliv se před lety organizátoři dušovali, že státní pomoc nebudou potřebovat. "Určitě se to dalo udělat levněji a jinde, ale to už je dneska pláč nad rozlitým mlékem," řekl. Do účetnictví mistrovství ale pražský primátor nevidí, a tak nechtěl rozebírat, zda jsou dvě miliardy moc, nebo málo.

Už od oznámení záměru pořádat olympiádu nicméně Bém tvrdí, že pro město a celou Českou republiku je pořádání podobných akcí obrovskou reklamou.

Liberec je pro něj sondou, jak se podobných akcí zhostit a čeho se vyvarovat. Ve srovnání s jeho olympijskými sny je ovšem liberecký šampionát drobeček. Olympiáda (pokud někdy Praha její pořádání získá) podle prvních výpočtů spolkne zhruba 130 miliard korun. Další stamiliardy bude třeba investovat do infrastruktury.

Kritici pořádání olympiády namítají, že při takovém objemu peněz hrozí obrovská korupce. I u libereckého šampionátu se pomalu ukazuje, že státní peníze mohly skončit v nepovolaných kapsách.

"Padni komu padni, nelze omlouvat nikoho. Při rozdělování státních peněz se musejí dodržovat zákony," říká Bém. Případné "chyby" by ale podle něj neměly Čechy od pořádání podobných akcí odrazovat.

"Chyby se musejí odstranit a potrestat. Liberec nebo zkušenost se Sazka Arenou jsou dobrým poučením, aby nebyly opakovány. Ale nemůže nám to zabránit připravovat racionální, dobré a výhodné projekty," dodal.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe bloguje: Liberecký šampionát jako varování před olympiádou

Čekal jsem hrůzu

Sám sebe označil za velkého fandu lyžování. Liberecký šampionát srovnával například s Lillehammerem, kde se před patnácti lety konaly zimní olympijské hry. "Přiznám se, že jsem čekal hrůzu a setkal jsem se s jedním z nejlépe zorganizovaných a nejlépe vypadajících stadionů v tom pořadatelském slova smyslu," chválil pořadatele.

"Domníval jsem se, že se bude jednat o brutální a nesmyslný zásah do poměrně ekologicky atraktivního místa Liberecka. Ale je to velmi šetrné, trvalých staveb je tam málo, celá trať, areál i stadion je koncipován ohleduplně vůči přírodě," dodal.

Malou vadu na kráse libereckého šampionátu ale nakonec přeci jen Bém připustil. "Já bych byl raději, kdyby ty peníze dostaly spíše stávající lyžařská centra v Bedřichově nebo Nové Louce, která jsou lyžařům k užitku každý rok," myslí si.

Olympiáda? Jedeme dál

Bém ani po neúspěšné kandidatuře Prahy sen o olympiádě nevzdává. Hlavní město se bude snažit získat pořadatelství v roce 2020 nebo 2024.

"Zatím vše běží podle stanoveného časového harmonogramu, nicméně teď bude zhruba tři čtvrtě roku vakuum. Není třeba přicházet s novými impulsy, čekáme na odstartování kandidátské fáze pro olympiádu v roce 2020," vysvětlil Bém.

Pražská kandidatura zatím stála přibližně 70 milionů korun, platila se kampaň, uchazečský poplatek, finanční studie nebo společnost Praha olympijská, která se má starat o propagaci největšího sportovního svátku světa.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy