Lesy ČR kvůli úsporám zruší krajská ředitelství, část lesních správ se sloučí

ČTK ČTK
19. 8. 2020 7:37
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) má od ledna kvůli úsporám výrazně změnit organizační strukturu. Místo dosavadních 11 krajských ředitelství má mít sedm ředitelství oblastních.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Sloučit se mají i některé lesní správy a zánik čeká na všech sedm správ toků. Podle středečních Hospodářských novin (HN) to vyplývá z dokumentu, který už schválil generální ředitel Josef Vojáček. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v Česku.

Z dosavadních krajských ředitelství ČR by měla zaniknout čtyři, a to v Šumperku, Brně, Liberci a Plzni. Lesní správy ze čtyř rušených krajských centrál se přiřadí k sedmi nově vzniklým oblastním ředitelstvím.

Podle mluvčího LČR Martina Zajíčka se úprava organizační struktury nijak nedotkne počtu provozních pracovníků. Změnu už podle něj schválilo ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem LČR, i dozorčí rada firmy.

Chystanou změnu podle HN kritizují někteří lesničtí experti. Vadí jim, že tak závažným změnám nepředcházela širší odborná diskuse. "Nikdo dosud neví, proč taková změna přichází a co od ní čekají," cituje deník poslance a lesnického experta Pirátské strany Radka Holomčíka.

Podle děkana Lesnické a dřevařské fakulty brněnské Mendelovy univerzity Libora Jankovského není z dosud známých informací o reorganizaci jasné, jestli proměna přinese nějaký užitek. "U slučování lesních správ na severní Moravě a ve Slezsku do velkých jednotek lze pochybovat, zda takové celky budou i kvůli dostupnosti a velkým vzdálenostem fungovat," řekl Jankovský HN.

Hospodaření LČR se loni kvůli kůrovcové kalamitě propadlo do ztráty 790 milionů korun ze zisku 70 milionů v roce 2018. V koncepci hospodaření Lesy ČR počítají letos se ztrátou 1,9 miliardy korun. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen.

Těžbu dřeva Lesy ČR kvůli kůrovci loni zvedly o 30 procent na rekordních 13,9 milionu metrů krychlových. Těžba jen kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,7 milionu metrů krychlových.

 

Právě se děje

Další zprávy