Lékařské odbory chtějí po nemocnicích Pardubického kraje další výhody

ČTK ČTK
3. 4. 2024 18:52
Zástupci lékařských odborových klubů v úterý na jednání s vedením společnosti Nemocnice Pardubického kraje formulovali požadavky týkající se lékařů, které jdou podle managementu nad rámec kolektivní smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Chtějí navýšit příplatky za noc a víkend, vyšší bonifikaci zkrácených úvazků a ještě výraznější benefit zaměstnanců ve formě studijního volna, řekla mluvčí společnosti Kateřina Semrádová. Koncem března podalo v Pardubické nemocnici bez udání důvodu výpověď 56 lékařů, což představuje 13 procent z jejich celkového počtu.

"Zaměstnavatel vyzval zástupce lékařských odborových klubů, aby své požadavky formulovali písemně a zároveň je upozornil, že za této situace hrozí, že bude muset znovu otevřít kolektivní vyjednávání," uvedla Semrádová.

Podle ní výpovědi péči v nemocnici zatím neohrožují, postup je možné brát jako tlak na vedení před vyjednáváním s odboráři. Výpovědi podali lékaři z šesti oddělení, deset na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO).

Semrádová uvedla, že s odboráři společnost komunikuje průběžně a jejich požadavky jsou překvapivé. "Budeme muset spočítat finanční dopad, ale vzhledem k tomu, že je uzavřena kolektivní smlouva, která tyto věci řešila, pak pokud na tom budou trvat, budeme muset kolektivní vyjednávání znovu otevřít," řekla mluvčí.

Koordinátor lékařských odborů pro Pardubický kraj Jaroslav Krsička uvedl, že za lékaře definovali podmínky, za nichž by mohli dál pracovat v nemocnicích Pardubického kraje. "Zaměstnavatel poměrně logicky, protože jsou to požadavky nad rámec kolektivního vyjednávání, podmínky zatím neakceptoval," řekl Krsička. Další termín jednání podle něj dosud nebyl stanoven.

Pod krajskou společnost Nemocnice Pardubického kraje patří patří nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. V lednu se dohodla s odbory, že v nich vzrostou lékařům mzdy o 5000, 8000 a 15 000 korun měsíčně, všem ostatním pracovníkům o osm procent. Podle zdravotnické firmy vyšla zaměstnancům nadstandardně vstříc, zvýšení mzdy je součástí nárokových složek, u lékařů a sanitářů se celý nárůst promítá přímo do tarifů. Změny se týkaly již lednových mezd.

 

Právě se děje

Další zprávy