Léčebné konopí má zpoždění, čeká se na registr

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2013 10:09
Pacienti si počkají do konce roku, původní plán byl konec září.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Na léčebné konopí si pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS počkají asi až do konce roku. Původní plán byl konec září.

Novela zákona o užití marihuany k léčbě platí od dubna. Podle lékového ústavu se čekalo na vyhlášky, které upraví třeba fungování registru, kam lékaři budou hlásit předepsání léku a lékárníci výdej.

Povolení k dovozu léčebného konopí zatím žádná firma nemá. Konopí nabízejí konopné lékárny, podle lékárnické komory ale nejde o lék.

"Registr elektronických receptů s omezením se ověřuje do konce září, pak dva až tři měsíce potrvá, než ho firmy zapracují do softwaru lékařů, lékárníků i nemocnic," řekla ke zdržení mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková.

Připomněla, že firmy potřebují povolení k distribuci od ústavu a povolení k nakládání s návykovými látkami od ministerstva. Teprve pak mohou začít dovážet.

Léčebné konopí bude jen pro dospělé a bude jen na elektronický recept, tedy předpis s omezením. Počítá se s dovozem z Nizozemska, od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy.

Legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek řekl, že o povolení k nakládání s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím požádalo pět firem. Dvě z nich požádaly o udělení licence na dovoz léčebného konopí ze zahraničí. Správní řízení bylo přerušeno, bude pokračovat v říjnu, uvedl.

Lékárnická komora se kvůli konopí dostala do sporu s konopnými lékárnami, prý zneužívají názvu "lékárna" a jejich výrobky nespadají do kategorie léčiv.

Zástupci konopné lékárny k tomu uvedli, že nevydávají přípravky z konopí za léky a při prodeji informují, že konopná mast má schválení jako zdravotnický prostředek. Zákon podle nich umožňuje užít název lékárna komukoli, což komora nezpochybnila.

Skepse i naděje

Ke konopí upírá naděje řada pacientů. Také někteří lékaři podporují, aby pacienti užívali konopí na potlačení doprovodných příznaků nemoci, například na nechutenství, ztuhlost svalů, třas či bolest.

Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček je k léčebnému využití marihuany v onkologii skeptický. "Soudím, že nepotřebujeme marihuanu k léčení onkologických problémů a onkologických bolestí. Máme dost jiných prostředků," řekl.

Ví, že někteří pacienti vidí v léčebném konopí pro sebe výhodu. Pokud budou chtít konopí užívat, bránit jim nebude, musejí ale dodržovat léčbu předepsanou onkologem.

Vyhláška umožní předepsat nejvýše 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Pro děti tyto přípravky dostupné nebudou. Na jeden recept může lékař napsat pouze množství na jednoměsíční léčbu.

Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady. Vadí jim také to, že nizozemská firma nabízí gram za 200 korun, pacient za povolených 30 gramů tak měsíčně bude muset dát 6000 korun.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy