Léčba rakoviny prostaty prostřednictvím protonů je rizikovější, tvrdí přední onkologové

Radek Nohl Radek Nohl
16. 12. 2015 20:05
Čeští přední onkologové vydali zprávu, ve které pacientům s rakovinou prostaty nedoporučují, aby dávali přednost terapii za pomocí protonů před klasickým ozařováním. Lékaři tvrdí, že léčba pronoty má více vedlejších účinků. Podle zdravotního ředitele protonového centra Jiřího Kubeše ale vychází výbor z rozporuplné zprávy. Kubeš naopak předkládá vlastní údaje. A podle nich pacienti s rakovinou prostaty, kteří se léči za pomoci protonů, mají až třikrát nižší výskyt pozdějších nežádoucích účinků.
Protonová terapie v pražském centru.
Protonová terapie v pražském centru. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přední čeští onkologové se postavili proti protonové léčbě. Výbor, v němž zasedají, vydal zprávu nedoporučující pacientům s rakovinou prostaty, aby dávali přednost terapii za pomocí protonů před klasickým ozařováním.

Podle lékařů v čele s přednostou onkologické kliniky hradecké nemocnice Jiřím Peterou minimálně dvě zprávy publikované v USA a Česku uvádějí, že léčba pronoty má více vedlejších účinků. Zejména v oblasti střeva.

První text se objevil americkém lékařském časopise Jama v roce 2012, druhý je z loňského roku. Autoři zkoumali stovky pacientů. Část z nich využila protonovou léčbu, zbytek rozšířenější ozáření za pomocí fotonů.

"Autoři uvádějí, že pacienti, kteří podstoupili fotonovou léčbu, měli méně vedlejších účinků u trávicího traktu, především se jednalo o oblast střeva," řekl Aktuálně.cz Petera.

Čelíme jednostranné kampani, říká lékař

Že přední onkologové vydali doporučení až teď, tedy řadu měsíců poté, co se zprávy objevily, zdůvodňuje přednosta hradecké onkologické kliniky snahou postavit se kampani pražského protonového centra.

"Důvodem je, že stále větší množství pacientů, kteří jsou informováni pouze jednostranně mediální kampaní, se dožaduje protonové terapie prostaty jako jediné možné. Což není pravda," uvedl Petera.

Podle zdravotního ředitele protonového centra Jiřího Kubeše vychází výbor z rozporuplné zprávy. "Studie byla provedena v období, kdy byla protonová radioterapie dostupná ve sledovaných datech pouze na jednom protonovém pracovišti, s dnes již opuštěnou starší technologií protonové radioterapie," řekl Kubeš.

Doktoři z pražského luxusního centra naopak argumentují svými údaji. Podle nich mají pacienti s rakovinou prostaty, kteří se léčí za pomoci protonů, až třikrát nižší výskyt pozdějších nežádoucích účinků. "Celý svět ví, že vývoj nelze zastavit a je již dávno prokázáno, že protonová léčba má své opodstatnění i v léčbě karcinomu prostaty," oponuje Kubeš.   

VZP ještě smlouvu nepodepsala

Čeští onkologové si ale stojí za svým. Podle Petery nejsou důkazy, že by protonová léčba byla lepší. Navíc je problém i v ceně. Terapie za pomocí protonů je dražší o desítky tisíc korun u jednoho pacienta. V některých případech je částka i dvakrát tak vyšší.

"Problém je v tom, že protonová terapie je výrazně dražší. Větší náklady na protonovou léčbu při možná vyšším riziku pro pacienty, zhoršuje financování onkologie jako celku při limitovaných finančních zdrojích," prohlásil přednosta Jiří Petera.

A s názorem předních onkologů souhlasí i největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP. "Pro léčbu rakoviny prostaty není podle nejvyšší odborné autority v zemi protonová terapie vhodná. VZP proto v souladu s uvedeným názorem nezávislých odborníků hradí svým klientům s nádorem prostaty jiné vhodnější způsoby léčby," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. VZP do současné doby s protonovým centrem ještě nepodepsala smlouvu. Všechny ostatní pojišťovny ji již mají.

Část pacientů se tak dnes léčí v Česku, další pak v Německu. Celkové náklady VZP na protonovou léčbu v pražském centru v letech 2013 až 2015 podle dostupných informací přesáhly 46 milionů korun, v Mnichově 17 milionů korun. Do pražského centra posílá VZP přednostně děti, do Mnichova dospělé.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy