Lanovky pro pěší v Krkonoších stále jezdí, i přes první stupeň lavinového nebezpečí

Po sněžení v minulých dnech vyhlásila horská služba v Krkonoších první stupeň lavinového nebezpečí. Podmínky pro túry ale zůstávají všeobecně bezpečné, takže nadále funguje například Lanovka na Medvědín nebo na Černou horu. Vzhledem k protikoronavirovým opatřením ale stále jezdí jen v režimu přepravy pěších osob. Sjezdovky jsou prozatím stále uzavřeny.
Zasněžené Krkonoše. Horská služba už tu vyhlásila první stupeň lavinového nebezpečí | Video: Holidayinfo.cz

Na hřebenech Krkonoš je až 45 centimetrů sněhu, poslední centimetry padaly za větru, takže více sněhu leží na závětrných svazích a ve žlabech: "V takových místech se mohou vyskytnout malé laviny, které se zastaví ještě na svahu. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích," vysvětluje Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle. První stupeň lavinového nebezpečí by měl zůstat v platnosti také v úterý.

Horská služba Krkonoše prozatím nechala v platnosti výstrahu z minulých dnů před ledovkou a náledím na některých turistických trasách v okolí Pece pod Sněžkou. Výstraha platí především pro modrou turistickou trasu, takzvanou Kavinovu cestu Obřím dolem ke Slezské boudě a turistickou zelenou cestu z centra Pece pod Sněžkou na Růžohorky. Horská služba doporučuje používat nesmeky.

 

Právě se děje

Další zprávy