Ladovská zima se odkládá. Předpovědi krotí naděje

10. 1. 2014 21:50
Ochlazení bude pouze mírné, slabé sněžení lze očekávat jen v severních horách
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve zprávách v médiích i v předpovědích počasí se v minulých dnech objevily informace o tom, že do Česka konečně příští týden dorazí ochlazení a s ním zřejmě i sněhové srážky. Ti, kdo vyhlíželi ladovskou zimu, však musí mírnit svůj optimismus.

"Už to tak skutečně v jednu dobu vypadalo, ale jak ukazuje poslední vývoj, bude nakonec ochlazení jen velmi slabé - do nížin rozhodně sníh nepřijde, denní teploty zůstanou nadále výrazně nad nulou. Snad možná hory se dočkají nějakého nadělení, ale postupně roste pravděpodobnost, že ani tam příští týden skutečnou zimu nepřinese," konstatuje meteorolog Martin Štros ze společnosti Meteocentrum.

Jak dále vysvětluje, předpovědní modely odsouvají studený vzduch stále více na sever od našeho území.

Na severních horách sněžení. Ale jen slabé

Meteorolog má pro lyžaře alespoň několik povzbudivějších zpráv: lednové "jaro" už končí a od 800 metrů nad mořem v severních horách by přece jen mohlo trochu sněžit.

"Oproti jarním teplotám, které máme nyní za sebou, k ochlazení skutečně dojde - v nižších polohách se budou denní maxima nejspíš po celý týden pohybovat většinou kolem 5 °C. V noci můžou klesnou k nule, ale ne nijak hluboko. Srážky čekáme spíše slabší, a sněhové budou asi jen na horách v severní polovině republiky, zhruba od 800 metrů nad mořem," říká Štros.

Situace se sněhem je v blížící se polovině ledna mimořádně špatná. Souvislejší, a přesto nijak velká vrstva sněhu se objevuje až od 1000 metrů nad mořem. Polovina lyžařských areálů je zcela zavřená, ta druhá bojuje většinou v omezeném provozu na nekvalitním sněhu. Také běžkařům zima moc šancí nedává, souvislejší pokrývka, nicméně se starým tajícím sněhem, se objevuje jen na nejvyšších hřebenech českých hor.

 

Právě se děje

před 20 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy