Firma na 3D tisk vytvořila štít pro zdravotníky. Může jich tisknout až 2000 za den

Michal Polák Michal Polák
22. 3. 2020 15:28
Firma Josefa Průši, která se specializuje na 3D tisk, připravila za tři dny prototyp ochranných štítů pro lékaře a zdravotníky, kteří jsou v první linii boje se zákeřnou nemocí Covid-19. Tvůrci tvrdí, že jsou schopni vyrobit až 2000 kusů denně. Výroba jednoho kusu stojí asi 20 korun. Firma přislíbila dodávku prvních 10 tisíc štítů ministerstvu zdravotnictví.

Vývojář a podnikatel v oboru 3D tisku Josef Průša v posledních týdnech dostával stovky mailů s různými návrhy respirátorů, ventilátorů nebo masek, kterých je v lékařských zařízeních po celé republice velký nedostatek. 

Průša Reseach na základě studia problematiky došel k závěru, že 3D tisk se k výrobě respirátorů nehodí. "Žádný z modelů, které nyní najdete na internetu, nebyl pořádně testován, a my tak nevíme, jestli poskytují ochranu, kterou od nich lidé očekávají," vysvětluje Průša. Samotné provedení respirátoru musí být perfektní, aby bylo dosaženo co nejlepšího těsnění obličeje. 

3D tisk podle Průši probíhá z tvrdých materiálů, u kterých se nelze spolehnout, že bude dosaženo požadovaného těsnění obličeje. Dalším otazníkem byla pro tvůrce pórovitost vytisknutého materiálu, která by mohla bránit sterilizaci daného respirátoru a viry by v plastu mohly přežívat, což u zdravotní pomůcky není žádoucí.

Lékaři se mohou přihlásit do testování

3D Tisk Průša

Lékaři nebo další profesionálové, kteří trpí nedostatkem pomůcek a chtějí se zapojit do testování, se mohou přihlásit na následující stránce napřímo. V jednoduchém formuláři vyplní svůj požadavek a Prusa Research jim následně štíty zdarma doručí.

"Podle vědeckých zpráv dokáže koronavirus přežít na plastu až 48 hodin. Všichni chceme pomáhat svým rodinám a blízkým - ale o to opatrnější bychom měli být, protože nechceme věnovat něco, čím bychom mohli ve výsledku spíše ublížit," dodává k tomu Průša. 3D tištěné respirátory podle Průši ještě vyžadují hodně práce a testů na to, aby je bylo možné bezpečně používat. 

"Během našeho výzkumu jsme hledali ochranné prostředky, které je možné bezpečně tisknout - a v první fázi jsme se rozhodli soustředit na ochranné obličejové štíty, které používají lékaři," říká Průša. 

Vývojář zároveň vyzval všechny nadšence do 3D tisku, aby se do tisku štítů také zapojili. "Pokud máte kapacitu a nástroje, můžete si vše začít připravovat už nyní, ještě před finálním designem. Teď je nejlepší chvíle na to, vyladit svou tiskárnu a zásobit se materiálem tak, abyste mohli začít tisknout hned, jakmile vydáme finální model. Myslím, že většina dílen a labů bude mít všechny potřebné nástroje k dispozici - 3D tiskárnu, laserový plotr a nůžky. To je opravdu všechno!" vyzval Průša. 

Ochrana pro nos a oči

Štíty podle něj ochrání nos a oči zdravotníka před kašláním a kýcháním nakažených pacientů. Ochranné štíty tak mohou být doplňkem k respirátoru. 

Výzkumníci z Průša Research ve třech dnech vyzkoušeli desítky vývojových verzí. Dva prototypy dostalo ministerstvo zdravotnictví k posouzení. První kusy odcházejí také na testy v ostrém provozu.

Lékaři na stomatologické klinice Astella už začali s testováním RC1 verze štítu v praxi.
Lékaři na stomatologické klinice Astella už začali s testováním RC1 verze štítu v praxi. | Foto: Prusa Research a.s.

Průša Research je největší "farmou 3D tisku" na světě, takže podle svých odhadů je schopná vytisknout 2000 štítů za den. Firma slíbila, že prvních 10 tisíc kusů dostane k dispozici ministerstvo zdravotnictví. Cena materiálu na vytisknutí jednoho štítu je podle Průši 20 korun.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy