Kvůli žloutence museli voliči na úřad. Do škol se nesmí

Vendula Křížová
17. 10. 2008 17:30
Praha 2 chtěla zabránit šíření epidemie
Zapečetěná volební urna v Základní škole Janského v Praze.
Zapečetěná volební urna v Základní škole Janského v Praze. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Voliči z Prahy 2 měli kvůli obav z šíření epidemie žloutenky jediné volební místo - v budově radnice.

Školy, kde se normálně volí, zůstaly zavřené. Rozhodla o tom starostka.

"Ještě před tím, než se vyhlašují místa konání voleb, vypukla v jedné ze škol žloutenka," říká vedoucí odboru správních agend Jarmila Cechnerová, která má na starosti organizaci voleb.

Podle ní by byly volby konané ve školách zbytečný hazard. "Kdyby pak žloutenka vypukla v nějaké další škole těsně před volbami, bylo by to komplikované," vysvětluje Cechnerová, proč radnice svolala voliče do budovy na náměstí Míru. V Praze je to jediná z šesti městských částí, v nichž volby probíhají, která k tomuto kroku přistoupila.

Rozhodování ale ulehčil fakt, že volby se v Praze 2 týkají pouze 12 okrsků, stejný je i počet improvizovaných volebních místností. Úřad kvůli tomu ani nemusel omezit úřední hodiny.

Že by přesun volebního místa mohl odradit některé voliče, si Cechnerová nemyslí. "Všechny tři školy, kde by se volby normálně konaly, jsou odtutd v dosahu tramvají. Voliči rozhodnutí volit podle mě přijdou i tak," říká.

"Pro mě to nebyl problém, a navíc si prohlédnu novou budovu úřadu," uvedla jedna z voliček.

Radnice se na nápor voličů dobře připravila. Všude visí informační tabule a šipky. Přestože je v hlavní hale úřadu městské části shon a výtah se téměř nezastaví, v samotných místnostech už je klid. Hned u dveří jsou čtyři informátoři, kteří lidem říkají, kam jít.

Volební účast v pátečních odpoledních hodinách odpovídala normálu. "Nechodí ani výrazně více, ani výrazně méně lidí," shodovali se předsedové volebních komisí.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy