Kritizovanou kampaň o "konci Šumavy" vede firma, která zastupovala exhejtmana Zimolu

tok tok
13. 8. 2019 11:52
Jihočeský kraj čelí další kritice kvůli kampani, ve které útočí na správu šumavského národního parku. Kraj za ni zaplatil více než dva miliony korun agentuře, která dříve dělala PR bývalému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi (ČSSD) a snažila se vylepšit jeho pověst. K zakázce se firma navíc dostala na základě neuveřejněného tendru, ač to směrnice kraje ve většině případů zakazují. Utajení výběrového řízení údajně povolil Zimolův blízký přítel Antonín Krák, který to však popírá. Uvedl to deník MF Dnes.
Bezzásahové zóny nedaleko Trojmezenského pralesa, kde stromy kdysi poničil kůrovec a byly ponechány samovolnému vývoji, se samy obnovují.
Bezzásahové zóny nedaleko Trojmezenského pralesa, kde stromy kdysi poničil kůrovec a byly ponechány samovolnému vývoji, se samy obnovují. | Foto: Šárka Mrázová

Válka Jihočeského kraje s Národním parkem Šumava o řešení kůrovcové kalamity nabrala v posledních týdnech na intenzitě. Hejtmanství spustilo začátkem srpna PR kampaň, ve které interpretuje současnou situaci jako "konec Šumavy" a důrazně kritizuje rozhodování národního parku.

Ten má ovšem na své straně velkou část vědecké veřejnosti, která kampaň označuje jako manipulativní. "V místech kůrovcové kalamity dochází k velmi rychlé obnově a neexistuje výzkum, který by naznačoval to, co se snažíte nabalamutit veřejnosti," napsal pod jeden z příspěvků vedoucí katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity Bohuslav Binka.

To ale není jediné podezření, které v souvislosti s kampaní hejtmanství čelí. O správu krajského webu a účtů na sociálních sítích se stará agentura Ewing. Ta předloni řídila politickou kampaň bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly a podle MF Dnes se ke své současné zakázce dostala za řady nesrovnalostí.

Podle deníku kraj tendr neuveřejnil v žádném z úředních věstníků, firmy do výběrového řízení na vedení PR kampaně vybíral sám a nikdo jiný neměl možnost se přihlásit. Hejtmanství má přitom podle svých pravidel povinnost uveřejňovat avízo na všechny tendry nad milion korun, píše MF Dnes.

Kraj ale tvrdí, že je vše naprosto v pořádku. "Proběhlo výběrové řízení. Informace jsou k dispozici na internetu," uvedla hejtmanka Ivana Stráská, Zimolova spolustranička z ČSSD. Smlouva sice veřejně dostupná je, podle MF Dnes ale tendr dohledat nelze.

Mluvčí kraje Hana Brožková nicméně tvrdí, že kraj využil výjimku zakotvenou v dokumentu. "Podle směrnice mohou dva členové rady kraje rozhodnout o výjimce z uveřejnění veřejné zakázky na profilu zadavatele. Výjimka je uplatňována pouze v případech, kdy se jedná o zakázku, která klade zvýšené nároky na oslovené dodavatele, jejich mimořádné profesní či jedinečné zkušenosti a podobně," uvedla pro MF Dnes.  

Nic takového jsem neposvětil, říká zodpovědný radní

Aby k tomuto kroku mohlo hejtmanství přistoupit, muselo mít nejprve svolení příslušného radního pro veřejné zakázky, kterým je člen ČSSD Antonín Krák. Ten je podle MF Dnes blízkým přítelem Jiřího Zimoly, se kterým údajně často vyráží na hory. Krák nicméně popřel, že by agentuře napojené na svého přítele zakázku dohodil. "Já si nevybavuji, že bych o něčem takovém rozhodoval. Nic takového jsem neposvětil," tvrdil deníku.

Své zapojení do případu odmítá také sám Zimola. "Žádná má spolupráce s agenturou už nejméně rok neexistuje a nijak jsem se nepodílel na výběru dodavatele kampaně, o níž píšete," řekl deníku.

Šumava nemizí, rychle se zotavuje, tvrdí vědci

Jihočeský kraj proti vedení šumavského národního parku vystupuje už delší dobu. Podle kampaně se Šumava mění na "měsíční krajinu", a to kvůli nedostatečným zásahům národního parku proti kůrovci.

Podle mnoha odborníků je ale kampaň manipulační a podložená na nepravdivých informacích. "Ve skutečnosti však Šumava naprosto nemizí, naopak se z kůrovcové gradace neobvykle rychle zotavuje. Domnívám se, že tohle by hejtmanku mělo stát její post," řekl například Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podívejte se na rozhovor DVTV s vědcem Pavlem Kindlmannem:

Kůrovec se jednou sám zastaví, má svoje limity. V nejbližších několika letech ale čeká smrk značná devastace, předpovídá profesor ekologie. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 minutou

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy