Jihočeský kraj nesouhlasí s návrhem zón na Šumavě, zažaloval park i ministerstvo

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2019 14:42
Jihočeský kraj podal správní žalobu na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí. Kraj tvrdí, že jej obě instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v Národním parku Šumava. Nové vymezení oblastí má rozdělit park na čtyři území. V té s nejpřísnějším režimem se nebude zasahovat, což má platit pro 27 procent rozlohy parku.
Národní park Šumava.
Národní park Šumava. | Foto: Šárka Mrázová

Podle Jihočeského kraje jde o zásadní krok, kterému neodpovídala diskuse k problematice. Zástupci kraje uvedli, že k podání žaloby je vedl dlouhodobý vývoj. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) uvedla, že postup projednávání nových zón, které budou platit 15 let, byl naprosto nepřijatelný.

"Máme za to, že bylo zasaženo nejen do práv Jihočeského kraje, který je podle zákona o krajích povinen pečovat o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů, ale i do všech práv jeho občanů s ohledem na právo na příznivé životní prostředí, jak vyplývá z článku 35 Listiny základních práv a svobod," uvedla Stráská.

Národní park Šumava i Ministerstvo životního prostředí uvádějí, že při projednávání zón postupovaly podle zákona. Ředitel parku Pavel Hubený kvůli novým zónám osobně jednal se zástupci obcí, Plzeňského i Jihočeského kraje, uvedl v tiskové zprávě mluvčí parku Jan Dvořák.

"Před samotným hlasováním rady Národního parku Šumava o zonaci proběhlo několik seminářů i za účasti Jihočeského kraje. V některých šumavských obcích navíc o tom hlasovali i ve svých zastupitelstvech," připomněl Dvořák. Rada šumavského parku, jejímž členem je i Jihočeský kraj, nakonec zonaci schválila na svém zasedání, když pro ni hlasovalo 29 z 41 přítomných členů.

Kraj útočí na park i kampaní

Jihočeský kraj dlouhodobě vystupuje proti vedení šumavského národního parku. Kraj v poslední době navíc spustil na sociálních sítích kampaň, podle níž se Šumava mění v "měsíční krajinu". Důvodem je prý fakt, že vedení parku dostatečně nezasahuje proti kůrovci, po jehož napadení usychají smrky.

Podle vědců je kampaň místy lživá a opírá se například o tendenční snímky. "Fotografie z vrcholu Poledníku, kterou kraj použil pro ilustrace kampaně, je zcela zavádějící. Jedná se o fotku několik let starou. Navíc z dálky pořízený záběr nadhodnocuje masu uschlých kmenů nad podrůstajícím zmlazením," řekla přírodovědkyně z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Zdenka Křenová.

Jihočeský kraj za kampaň zaplatil PR agentuře přibližně dva miliony korun. "Kampaň je uváděna bombastickými, ničím nepodloženými výroky o katastrofě, mizící Šumavě, či o tom, že příští generace ji poznají už jen jako měsíční krajinu. Ve skutečnosti však Šumava naprosto nemizí, naopak se z kůrovcové gradace neobvykle rychle zotavuje. Domnívám se, že tohle by hejtmanku mělo stát její post," řekl Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Proti kampani se postavili i zástupci Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Také podle nich je kampaň postavena na nepodložených informacích.

Kůrovec se jednou sám zastaví, má svoje limity. V nejbližších několika letech ale čeká smrk značná devastace, předpovídá profesor ekologie. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy