Krejčíř plánoval vraždu celníka, řekl u soudu klíčový svědek

ČTK ČTK
21. 10. 2014 17:14
U soudu to řekl klíčový svědek proti Krejčířovi Radek Zwierzyna. Podle něj mělo být odstranění celníka součástí plánu, jak vymáhat zhruba dvě miliardy korun od státu.
Radovan Krejčíř u soudu v JAR (archivní foto)
Radovan Krejčíř u soudu v JAR (archivní foto) | Foto: Reuters

Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř plánoval v roce 2005 před svým útěkem z Česka likvidaci celníka. Pražskému městskému soudu to v úterý prostřednictvím videokonference sdělil klíčový svědek proti Krejčířovi Radek Zwierzyna.

Podle něj mělo být odstranění celníka součástí plánu, jak podvodně vymáhat zhruba dvě miliardy korun od státu. Krejčířovi hrozí za údajnou přípravu vraždy a další skutky i výjimečný trest.

Jedenačtyřicetiletý muž je v programu na ochranu svědků a nyní už má jiné jméno. Z bezpečnostních důvodů vypovídal na dálku z utajeného místa, na němž předsedkyně soudního senátu před zahájením dnešního jednání osobně ověřila mužovu totožnost. Uvedl, že Krejčíře znal z Českého Těšína, kde oba bydleli.

Podnikatel ho prý koncem roku 2004 kontaktoval s tím, že potřebuje dosadit svého člověka do společnosti Tukový průmysl, kterou ovládal. Záměrně prý hledal někoho mimo tehdejší okruh svých známých, o něž se už zajímala policie. Svědek se poté ve firmě stal jednatelem.

O "akci celník" s ním prý Krejčíř začal aktivně jednat počátkem března 2005. "Inženýr Krejčíř mě informoval, že bude chtít provést nějakou větší akci s celníkem. Moje odměna byla stanovena na milion eur, já jsem s tím souhlasil, protože jsem potřeboval peníze. Měl jsem závazky ve výši 60 milionů korun, chtěl jsem je snížit," popsal Zwierzyna. Dluhy mu prý vznikly v souvislosti s tím, že "si půjčoval peníze od soukromých osob a půjčoval je dál".

Krejčíř podle obžaloby vymyslel plán, jak na státu vymáhat dvě miliardy korun. Nechal v sídle Tukového průmyslu uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a aby s penězi poté uprchl. Zkorumpovatelného celníka měl sehnat právě klíčový svědek.

"Šlo mu o to, aby se Tukový průmysl očistil od všech závazků vůči celnímu úřadu. Společnost měla získat úvěr ve výši 250 milionů švýcarských franků, které měl následně zabavit celní úřad, a Tukový průmysl se měl o tyto peníze soudit," tvrdil svědek.

Svědek: Bál jsem se o svůj život

Krejčíř mu údajně sdělil, že pro zdárný průběh akce bude celníka nutné fyzicky zlikvidovat. Zwierzynu prý vyzval, aby s mužem odjel v autě na zamýšlené místo vraždy. Svědek ale 17. června 2005, kdy se prý mělo fingované zabavení peněz zrealizovat, vše oznámil na policii.

"Bál jsem se o život svůj i o život dotyčného pána. Pochopil jsem, že stejný osud se chystá i pro mě. Bál jsem se i o svou rodinu, nevěděl jsem, co s nimi bude," řekl soudu. "Pan inženýr Krejčíř málokdy žertoval a o akci celník už vůbec. Chladně dodal, že nemůže dopustit, aby se dotyčný pán vrátil a pokusil se ho nebo mě vydírat," odpověděl na dotaz soudkyně, z jakého důvodu bral Krejčířův údajný plán vraždy celníka vážně.

V Krejčířově kauze měl jako svědek vypovídat i expremiér Stanislav Gross. Soud jej předvolal na pátek, Gross se však v předstihu omluvil ze zdravotních důvodů.

Krejčíř, který je od loňského listopadu ve vazbě v Jihoafrické republice, utekl české policii krátce po svědkově oznámení při domovní prohlídce své vily v Černošicích. Do JAR se dostal na falešný pas přes Seychelské ostrovy.

V Africe nyní čelí obžalobě z únosu, mučení a pokusu o vraždu. Tamní média jej spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů, údajně byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí.

Podnikatel požádal v JAR o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být deportován. Česká justice mu v jeho nepřítomnosti uložila 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky.

 

Právě se děje

Další zprávy