Kraje a obce: Majetková přiznání zastupitelů mají zůstat neveřejná, obsahují citlivé údaje

ČTK ČTK
5. 12. 2017 20:33
Platný zákon o střetu zájmů stanoví, že každý hejtman, radní a starosta musí vložit své majetkové přiznání do centrálního registru vedeného ministerstvem spravedlnosti. Jejich údaje jsou veřejně přístupné.
Předsedkyně Asociace krajů, karlovarská hejtmanka a poslankyně Jana Vildumetzová
Předsedkyně Asociace krajů, karlovarská hejtmanka a poslankyně Jana Vildumetzová | Foto: ČTK

Praha - Přístup do majetkových přiznání obecních i krajských zastupitelů by měly mít pouze kontrolní orgány, případně orgány činné v trestním řízení. Neměly by být veřejně přístupné, protože obsahují citlivé a zneužitelné údaje. Shodly se na tom Asociace krajů se Svazem měst a obcí ve společném prohlášení, které v úterý podepsali jejich představitelé.

Platný zákon o střetu zájmů stanoví, že každý hejtman, radní a starosta musí vložit své majetkové přiznání do centrálního registru vedeného ministerstvem spravedlnosti. Jejich údaje jsou veřejně přístupné.

Obě sdružení proto prosazují změnu zákona tak, aby se veřejní činitelé dostali do neveřejné sekce registru, stejně jako soudci nebo státní zástupci. Změnu zákona podle předsedy svazu a starosty Kyjova Františka Lukla podporuje také předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

"Při zachování stávajícího systému hrozí nejen zneužití citlivých údajů, ale také hromadný odchod schopných a úspěšných osobností z veřejných funkcí," varovala poslankyně, předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO). Připomenula požadavek rady asociace, aby stát zhodnotil dopad zákona a právní předpis upravil.

"Nikdo soudný nemůže chtít, aby se zastupitelé před veřejností svlékali do naha, byli oběťmi každodenní závisti, vydírání, či dokonce objektem krádeží. Jenže právě to jim hrozí, pokud zůstane zachováno současné znění zákona o střetu zájmů," prohlásil Lukl. Poznamenal, že zákon by obtížně mohli dodržet například politici z řad bankovních zaměstnanců, kteří jsou v tomto ohledu omezeni pracovní smlouvou.

Příslušnou novelu připravili také senátoři, kteří koncem listopadu zákon napadli u Ústavního soudu právě kvůli přiznáním místních politiků.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy