Kraj prověřuje kauzu korupce při miliónové zakázce

Domácí Domácí
21. 10. 2010 15:00
Na případ vzešelý ze dvou tajných nahrávek upozornilo Aktuálně.cz

Brno - Politici v krajském zastupitelstvu Jihomoravského kraje začali vyšetřovat případ zakázky na propagaci zdravé výživy, u níž se s odstupem dvou let objevilo podezření z korupce.

Na případ upozornilo Aktuálně.cz, které minulý týden zveřejnilo nahrávku, na níž se hovoří o zakázce a zároveň i o sumách určených jednotlivým aktérům, kteří ji domlouvali. Padne zde suma 200 tisíc korun.

Kvůli nahrávce odstoupil poté z komunálních voleb ve Vyškově lidovecký politik František Adamec, zastupitel jihomoravského kraje, který je tvrzení krajského úředníka Josefa Drbala peníze inkasoval. 

Dostupné dokumenty i svědectví dokládají, že se příběh, skutečně odehrál. Pokud by se prokázal, byl by dalším vážným dokladem korupce ve druhém největším městě České republiky.

Jihomoravský kraj nyní vytvořil kontrolní skupinu, která se bude případem zabývat a budou v ní zastupitelé z kontrolního a také z finančního výboru jihomoravského zastupitelstva.

Mezi zastupiteli, kteří případ prověří, nebudou politici KDU-ČSL, přestože tato strana nyní v kraji vládne v koalici se sociálními demokraty. Kraj uvedl, že je to proto, "aby nebyly pochybnosti o objektivnosti vyšetřování." 

Členem KDU-ČSL je totiž nejen František Adamec, ale také nynější vicehejtman Stanislav Juránek, který byl podle další nahrávky o korupčním podezření informován. 

Juránek, který byl tehdy jihoravským hejtmanem a nyní kandiduje do Senátu, však podezření nenechal nijak prověřit.    

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy