Korte se nemusí omluvit Hájkovi za "fízlovský" projev

ČTK ČTK
23. 9. 2014 15:02
Poslanec ANO Josef Hájek chtěl po Danielovi Kortem z TOP 09 omluvu kvůli tomu, že označil jedno z jeho vystoupení na plénu za "typicky fízlovsko-estébácké".
Daniel Korte.
Daniel Korte. | Foto: ČTK

Praha - Poslanec ANO Josef Hájek neuspěl u sněmovního mandátového a imunitního výboru se žádostí, aby zahájil řízení s Danielem Kortem (TOP 09). Hájek chtěl po Kortem omluvu kvůli tomu, že označil jedno z jeho vystoupení na plénu za "typicky fízlovsko-estébácké".

Výbor v úterý obecně vyzval poslance, aby se při schůzích zdrželi výroků, které by mohly být považovány za urážlivé, řekla novinářům jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS).

Podjatost kritiků

Spor vyvolala debata z minulého týdne o daňových změnách, konkrétně o omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Hájek označil za podjatého Františka Laudáta (TOP 09), který omezení kritizoval. Hájek poukazoval na to, že Laudát přiznal za loňský rok čistý výdělek dva miliony korun za projektovou činnost v metru, a proto chce paušály zachovat.

"Vážený pane poslanče, to, co jste zde předvedl, byl příspěvek rázu typicky fízlovsko-estébáckého, což je v souladu s charakterem strany, jejímž jste členem. A já vám blahopřeji," reagoval na Hájkova slova Korte. Hájek to potom komentoval slovy, že Korteho výroky by "zvedly i chromého", a poukazoval na to, že citoval z veřejně dostupného majetkového přiznání.

Další spor proberou ve čtvrtek

Ve čtvrtek by se měli poslanci zabývat sporem mezi Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Kalousek se má podle rozhodnutí výboru omluvit Ondráčkovi za červnová slova o "komunistickém fízlovi". Místopředseda TOP 09 se vzhledem k Ondráčkovu působení za socialismu omlouvat nehodlá a proti verdiktu se odvolal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy