Konvička: Smlouva bloku s Úsvitem byla od počátku neplatná, případného soudu s nimi se nebojím

ČTK ČTK
30. 5. 2016 13:24
Podle bývalého šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky byla smlouva se sněmovním Úsvitem - Národní koalicí od začátku "nulitní a fiktivní". Případného soudu o necelých 10 milionů korun, které Úsvit po bloku požaduje za vynaloženou propagaci, se Konvička neobává. Úsvit, podle Konvičky, smlouvu uzavíral s podvodným úmyslem ve snaze oživit "zmírající stranu" zajímavými tvářemi.
Martin Konvička.
Martin Konvička. | Foto: ČTK

Praha - Případného soudu o miliony korun se sněmovním Úsvitem - Národní koalici kvůli výpovědi smlouvy o volební spolupráci se někdejší šéf bývalého Bloku proti islámu Martin Konvička neobává. Smlouva byla od počátku neplatná, řekl Konvička, jenž po sobotním rozpuštění bloku zakládá nový spolek Iniciativa Martina Konvičky.

"Hrozba je naprosto, ale naprosto fiktivní. Smlouva je nulitní od samého začátku," uvedl Konvička. Tvrdí, že Úsvit ji uzavíral s podvodným úmyslem ve snaze oživit "zmírající stranu" zajímavými tvářemi. Blok se tím podle Konvičky dostal do hry "politických šíbrů, zlodějíčků, podvodníčků", proto smlouvu ukončil.

"Jestliže chce Úsvit jít do téhle legrace, opravdu může," podotkl Konvička k případnému soudnímu sporu zhruba o 9,5 milionu korun, které Úsvit po bloku požaduje za vynaloženou propagaci, ale například i za Konvičkova právníka. Konvička také zdůraznil, že zrušení bloku nebylo motivováno snahou vyhnout se úhradě pokuty. Blok byl rozpuštěn potom, co se po výpovědi smlouvy Úsvitu rozštěpil.

Nová Iniciativa Martina Konvičky má na ideje bloku navazovat. "Jde o myšlenky nenásilného, civilizovaného, liberálního odporu k islámské ideologii, nikoli muslimům jako lidem," řekl Konvička.

Spolek hodlá spolupracovat s novou stranou Alternativa pro Českou republiku, kterou zakládají někteří členové bývalého bloku, ale volněji než s Úsvitem. Konvička uvedl, že jeho iniciativa podpoří alternativu v senátních volbách a někteří členové spolku za ni budou kandidovat.

Atmosféra na sobotní mimořádné konferenci bloku byla poměrně napjatá. Část delegátů odešla. Stěžovala si na to, že blok zničili podvodníci a lobbisté. Pokračovat v činnosti chtějí v rámci Bloku proti islamizaci a plánují dál spolupracovat s Úsvitem.

Konvička označil postup části delegátů za nepříjemný a nemilý, chtěli podle něho jednání sněmu rozbít. Rozchod je nyní podle něho v té nejhorší možné fázi, svým oponentům v někdejším bloku ale nic nevyčítá.

Každý má právo ve svobodné společnosti vyjádřit názor, ale opačný názor se nesmí být umlčován, řekl prezident Zeman u příležitosti 17. listopadu. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy