Konfrontace: Co řekl Zemanův pobočník o svém byznysu

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 2. 2013 5:30
Vratislav Mynář držel akcie firmy, která vydělávala na vymáhání pohledávek
Vratislav Mynář během rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Vratislav Mynář během rozhovoru pro Aktuálně.cz. | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Během dvou let a zejména posledních několika měsíců se Vratislav Mynář stal z neznámého předsedy Strany práv občanů - Zemanovci jedním z nejcitovanějších politiků dnešních dnů.

Muž, který byl v prezidentské kampani pobočníkem Miloše Zemana a vůdcem jeho kampaně, dnes vážně aspiruje na vlivný post prezidentova kancléře a jeho strana má ambice proniknout po příštích volbách do sněmovny. Zároveň politické výsluní připomnělo Mynářovu podnikatelskou minulost. Zejména to, že držel akcie firmy, která vydělávala na vymáhání pohledávek pražského dopravního podniku.

Nejde jen o ne zcela průhledný způsob, jak se k vymahačské zakázce dostala, ale zejména o to, že si tyto firmy na účet černých pasažérů účtovaly tučné náklady. Ze stokorunových pohledávek se tak obratem staly desetitisícové a mnoho lidí se octlo v existenčních potížích.

Vratislav Mynář během kampaně svůj podíl v tomto byznysu bagatelizoval. V následujícím rozhovoru podáváme obrázek o tom, jak muž na vzestupu argumentuje, když jsou mu předložena fakta o tom, že byl do vymahačského byznysu skutečně zapojen.

Anonymy nerušit

Aktuálně.cz: Poslanci schválili regulaci anonymních akcií. Hlasoval byste pro jejich zrušení?

Z Insideru:

Deník Insider

Čtěte původní zprávu v placeném deníku Insider:
Vůdce Zemanovy kampaně držel akcie vymahačské firmy, i když tvrdil opak

Můj osobní názor je, že bych nebyl zastáncem striktního zákazu anonymních akcií. Ale souhlasím s tím, že když se někdo uchází o státní nebo veřejnou zakázku, měl by být znám akcionář.

A.cz: Několikrát jste se během prezidentské kampaně zmiňoval, že nemáte nic společného s vymáháním pohledávek dopravního podniku. Trváte na tom?

Ano, trvám. Já jsem byl pouze místopředsedou představenstva společnosti, která nese totožný, hodně podobný název Tessile ditta services. Ta nemá s firmou Tessile ditta, která vyhrála výběrové řízení pro DP, vůbec nic společného. Nejsem ani zaměstnancem, ani akcionářem, chtěl jsem jen pomoci kamarádovi. V momentě, kdy jsem viděl, že to je neslučitelné s výkonem mojí politické funkce, požádal jsem kamaráda, abych byl odvolán. (V další části rozhovoru se ukáže, že „kamarádem" je jeden ze sponzorů SPOZ a Zemanovy kampaně Vladimír Pavlík - pozn. red.).

A.cz: Vlastnil jste někdy anonymní akcie?

Myslím, že jsem anonymní akcie držel. V poslední době si myslím, že snad jenom v jedné akciové společnosti, která se jmenuje VV Invest, kterou vlastním s kamarádem.

A.cz: Podle našich informací jste byl držitelem akcií firmy Credit Management, která se podílí na vymáhání pohledávek dopravního podniku.

Není to pravda.

A.cz: Je to zřejmé z obchodního rejstříku. Na valnou hromadu jste přinesl 40 kusů akcií této firmy...

Na valné hromadě jsem zastupoval, ale nebyl jsem akcionářem. Měl jsem akcie v držení, ale nebyl jsem vlastníkem.

A.cz: Jak si to vysvětlit, čí jsou tedy ty akcie?

Kopie záznamu z valné hromady z roku 2011 dokazuje, že se na ní Vratislav Mynář prokázal dvaceti akciemi společnosti Credit Management a.s.
Kopie záznamu z valné hromady z roku 2011 dokazuje, že se na ní Vratislav Mynář prokázal dvaceti akciemi společnosti Credit Management a.s. | Foto: Aktuálně.cz

Akcie jsou v držení jednoho, řekněme, kolegy, právníka z Brna.

A.cz: Proč jste ho zastupoval?

Bylo to v momentě, kdy byl v nemocnici a já jsem ho zastupoval na valné hromadě.

A.cz: Bylo to v jednom případě?

Pokud se nepletu, v jednom případě.

A.cz: Vy jste ho zastupoval ale i v roce 2011. Proč jste ho podle dokumentů zastupoval dvakrát?

Nemáte pro mě jednodušší otázku? Nejsem vlastníkem společnosti Credit, jak jste to říkala...?

A.cz: Vy jste šel na valnou hromadu s akciemi v hodnotě 4 milionů korun a chcete říci, že si nepamatujete, jak se ta společnost jmenuje?

Credit Management, ano. Před třemi lety jste říkala? To se přiznám, že na valné hromady chodím 4-5x za rok.

A.cz: Firma Credit Management vymáhá pohledávky dopravního podniku, vy jste měl v držení její akcie. Takže jste musel lhát, když jste tvrdil, že nemáte s vymáháním pohledávek nic společného...

Já bych nepoužíval tak silné výrazy jako lhát. Dobře, poprosím svého právního zástupce, ať mi oživí ty věci, doloží vám lékařskou zprávu pana kolegy, proč mě o to požádal. Rád vám tyto informace poskytnu.

(Na konci rozhovoru se ale předseda Mynář na valnou hromadu a dobu před více než 6 lety rozpomenul: Můžu říci, že jsem byl naivní, když jsem mu chtěl pomoci v momentě, kdy ležel v nemocnici a zeptal se mě, půjdeš tam za mě? Ptal jsem se ho, o co jde, a on říkal, že jen nějaké zvýšení jmění. Udělej, co ti řekne právník - pozn. red.)

A.cz: Ale vy jste ty akcie držel minimálně ještě jednou - to byl kamarád také v nemocnici?

Co je na tom divného a špatného, že tam jdu místo kamaráda?

Firmy, které vymáhají pohledávky DP sídlí ve stejné kanceláři
Firmy, které vymáhají pohledávky DP sídlí ve stejné kanceláři | Foto: Eliška Bártová

A.cz: Ono jde spíš o princip, že jste tvrdil, že nemáte s touto zakázkou nic společného, že nevíte, co ty firmy dělají. Přesto jste minimálně dvakrát držel akcie firmy, která pohledávky DP vymáhá a parazituje na tom.

Vy víte, že dělá jen tuto činnost? Máte informace o tom, že parazituje, že to dělá za podmínek pro někoho nevýhodných? Můžete mi je poskytnout? Já se přiznám, že to nevím.

A.cz: To znamená, že jste vlastnil akcie firmy a nevěděl jste, čím se zabývá?

Nevlastnil jsem akcie, zastupoval jsem právníka. Pokud to chceme říkat přesně, dvakrát jsem byl na valné hromadě. Mít akcie znamená, že je mám v trezoru, to já nemám. Bylo mi tehdy úplně jedno, jestli něco podepíšu, nebo ne. Podnikání je něco jiného než politika. Nevím, co ty společnosti dělají, a je mi to z principu úplně jedno.

A.cz: Jak to chcete doložit, že nejste vlastníkem, když jde o anonymní akcie a lze je předáním do ruky změnit?

Poprosím reálného vlastníka, ať napíše, že je vlastníkem. A poskytnu vám k tomu zápis. Ukážu člověka z masa a kostí, aby byl jednou pro vždy klid. Ať nemám polízanice s novináři. Když někdo přijde a řekne vám, že je držitel těch akcií a ukáže vám je, jak líp vám to může dokázat?

A.cz: Jedině tak, že se změní podstata té společnosti. Protože když budou mít stále akcie na majitele, tak je venku za rohem může komukoliv předat a ten bude majitelem.

Udělám to, poprosím, aby pan doktor na moji žádost odtajnil strukturu společnosti, o které mluvíte. Kdo to je, to vám nyní neřeknu, nemám k tomu svolení.

Vyvodím odpovědnost

A.cz: Jste předseda politické strany, který má ambice dostat se do nejvyšší politiky. Jak nazvat to, že jste tvrdil, že nemáte nic společného s vymáháním pohledávek DP, a přitom jste figuroval ve společnosti, která tyto pohledávky vymáhá. Jak byste to nazval jinak než lží?

Vy mluvíte pouze o jedné činnosti, kterou vykonává. Rád si nechám říci, jaké procento to znamená. Pokud to bude 80-90 %, pak budeme nazývat věci pravými jmény. Pak ano, budu muset říci, že jsem neměl informace od svých kamarádů, kteří jsou akcionáři v té firmě, a budu z toho muset patřičným způsobem vyvodit osobní zodpovědnost.

A.cz: Kdyby to bylo i jen 10 % z jejich podnikání, tak to nemění nic na faktu, že pohledávky vymáhá. Je to o politické odpovědnosti.

Vy tvrdíte: Mynáři, ty jsi nejhorší, tvrdil jsi, že s tím nemáš nic společného, a máš, a parazituješ na lidech, to je vaše ošklivé slovo. Jako bychom vzali kuře a nechutnal vám morek na jednom stehýnku a vy byste řekla, nechutná nám celé. To přeci nejde.

Nemůžeme balík hodit do jednoho koše. Ověřím si tyto informace a podle toho, jak moc to bude závažné, tak z toho vyvodím odpovědnost.

A.cz: Jakou?

Podle toho, jak moc to bude závažné. Buď mi uvěří, nebo ne.

A.cz: Během prezidentské kampaně jste také tvrdil, že žádné peníze ze zakázky na vymáhání pohledávek DP nešly na kampaň, ale většina lidí, kteří figurují v těch vymahačských firmách, přispěla vaší straně či na kampaň - Pavlík, Ambrož, Rybář...

To ano. Ale pracují jenom v těch společnostech? Víme, co je důležitější v jejich podnikání? Já to nevím.

Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Jak chcete lidi přesvědčit o tom, že ty peníze z této zakázky nepocházely?

Je to strašně jednoduché, když lidé budou chtít, uvěří vám, nebo ne. Zakázka, o níž mluvíte, určitě to není jejich stoprocentní činností. Ty lidi znám a velmi si jich vážím. Jsou to normální občané ČR, chodí normálně do práce a díky tomu, že se s nimi znám, přispěli nám. Zaplať pánbůh za ně.

A.cz: Jak chcete zároveň vysvětlit voličům, kteří se rekrutovali z nižších tříd, že jste vlastnil akcie firmy, která se podílí na pro občany nevýhodném vymáhání pohledávek. A ta firma vydělává na tom, že si účtuje několikatisícové náklady na řízení a dluh se vyšplhá z 1000 korun na desetinásobek.

Nemyslím si ale, že jejich jedinou činností je, jak vy říkáte, parazitování na lidech. Pokud se prokáže, že to je jediná jejich činnost, budu se muset omluvit. Musíme to odlišit, hrozně to paušalizujete.

A.cz: I kdyby to byl jediný případ, tak je to prostě fakt...

Já to nevím. Omlouvám se, pokud jsem byl dvakrát na valné hromadě nějaké společnosti. To ale neznamená, že znám ty lidi, portfolio činností. Zjistím si to. Pokud je něco špatně, jsem natolik čestný člověk, že se lidem omluvím, že jsem nemluvil pravdu, protože jsem ty informace neměl. S tím nemám problém.

Na sněmovnu si věříme

A.cz: Jak jste se dostal k velké politice?

Jako u většiny lidí k tomu přispěla náhoda. Nechtěl jsem patřit ke skupině, která jen nadává v hospodě u piva. V momentě, kdy se propojila tahle chuť nebýt nečinný a informace, že pan Zeman - což je jeden z mých největších politických vzorů a největších politických osobností - se vrací do politiky a hledá lidi nápomocné do jeho nové politické strany. Tak to byl ten impuls.

A.cz: Jak jste se dostal k Miloši Zemanovi? Doporučil vás Miroslav Šlouf?

Pana Šloufa jsem znal, ale začínal jsem ve Zlínském kraji. V roce 2010 jsem tam uspěl. K tomu nepřispěl pan Šlouf, ale lidé v našem okolí.

A.cz: Odkud se znáte s panem Šloufem?

Normálně. Z obchodního styku, potkali jsme se tři nebo čtyři roky předtím. Kamarád nás představil.

A.cz: Jste předsedou strany, která se netají ambicemi dostat se do sněmovny. To je váš nejbližší cíl?

Chci, aby SPOZ měl image levicové strany, za kterou se nestydí bojovat i slušní podnikatelé, kteří mají jiné sociální cítění než ti podnikatelé, kteří jsou striktně napravo. Mám ty nejvyšší cíle, aby dostal program důvěru a zvolili nás do sněmovny.

A.cz: Věříte si na to?

Všechny segmenty jsou tomu nakloněny, strana je v nejlepší kondici. Vyzkoušeli jsme si, že umíme zapracovat. A samozřejmě nemalou měrou nám může pomoci, že náš čestný předseda je prezidentem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 1 hodinou

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy