Foto: Konec sedláků v Čechách. Z bývalých "kulaků" se k zemědělství vrátil už jen málokdo

Foto: Jan Langer
Jan Langer
20. 6. 2012 11:50
Kolektivizaci soukromého zemědělství v padesátých letech doprovázela perzekuce. Sedláci byli označeni za "kulaky" a nepřátele lidu.

Kolektivizace soukromého zemědělství byla v komunistických zemích jedním z nástrojů proměny společnosti v socialistické zřízení. Plošné zakládání jednotných zemědělských družstev (JZD) mělo podle odborníků za následek faktický zánik tradičního způsobu života na venkově. Největší perzekuce zažívali zhruba před 60 lety sedláci označení za "kulaky" a nepřátele lidu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy