Foto: Konec sedláků v Čechách. Z bývalých "kulaků" se k zemědělství vrátil už jen málokdo

Foto: Konec sedláků v Čechách. Z bývalých "kulaků" se k zemědělství vrátil už jen málokdo
Hospodáři označení za "kulaky" přišli i o zemědělské stroje, dobytek, chlévy a stodoly. Tradiční hospodaření se i po částečné restituci majetku podařilo obnovit jen málokomu.
Úhonice č. p. 3, statek rodu Hašků, rok 1939. Tou dobou hospodaří za domem na více než 24 hektarech půdy.
Rok 2012. Co se tady mezitím událo?
Jindřich Hašek (77) vzpomíná na zahradě svého znovunabytého statku, jak za jeho otcem přišli soudruzi a vyvlastnili celé hospodářství pro nově vzniklé JZD.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
20. 6. 2012 11:50
Kolektivizaci soukromého zemědělství v padesátých letech doprovázela perzekuce. Sedláci byli označeni za "kulaky" a nepřátele lidu.

Kolektivizace soukromého zemědělství byla v komunistických zemích jedním z nástrojů proměny společnosti v socialistické zřízení. Plošné zakládání jednotných zemědělských družstev (JZD) mělo podle odborníků za následek faktický zánik tradičního způsobu života na venkově. Největší perzekuce zažívali zhruba před 60 lety sedláci označení za "kulaky" a nepřátele lidu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy