Komora odložila verdikt o obviněných Rittigových právnících

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
Aktualizováno 15. 10. 2014 17:55
Řízení o pozastavení výkonu advokacie s Davidem Michalem a Markem Stubleyem znamenalo pro advokátní komoru premiéru - poprvé musela při rozhodování přijmout speciální opatření a spolupracovat s NBÚ.
Foto: Thinkstock

Praha - David Michal a Marek Stubley, advokáti kanceláře MSB Legal, která poskytuje právní služby podnikateli Ivu Rittigovi, mohou zatím dál vykonávat svou praxi.

Česká advokátní komora sice měla tento týden rozhodnout o tom, zda jim výkon advokacie pozastaví kvůli trestnímu stíhání v Rittigových kauzách, verdikt ale odložila. Chce si ještě od policie vyžádat další podklady.

“Jednání ohledně obou advokátů představenstvo komory odročilo na měsíc listopad, protože si bude vyžadovat od policie několik listin, které ještě potřebuje pro své rozhodnutí,” uvedla Iva Chaloupková, mluvčí stavovské organizace, která sdružuje na patnáct tisíc advokátů a koncipientů.

"Česká advokátní komora si vyžádala ještě nějaké podklady, tomu rozumíme. K dosavadnímu průběhu řízení nemáme žádné námitky," reagovala advokátka MSB Legal Karolína Babáková.

Michal i Stubley jsou obviněni v kauze kolem pražského dopravního podniku, ze kterého měly podle policie odtékat peníze přes nastrčenou firmu v Karibiku na účty Iva Rittiga.

Premiérová kauza

Michal a Rittig pak jsou navíc ještě stíhaní také v případu kolem Jany Nečasové kvůli vynášení utajovaných informací kontrarozvědky z Úřadu vlády.

Právě kvůli této kauze je část řízení komory vedena v utajeném režimu a na rozhodnutí komory se tak čeká nezvykle dlouho - už několik měsíců od podání podnětu na oba advokáty.

Podle mluvčí advokátní komory Ivy Chaloupkové se komora musela postarat o výjimečná bezpečnostní opatření při projednávání.

V kauze Oleo Chemical svědčí poprvé člověk, který pracoval uvnitř obviněné skupiny, vysvětluje pozadí nové kauzy kolem Ivo Rittiga redaktorka Respektu Jana Klímová.
9:22
V kauze Oleo Chemical svědčí poprvé člověk, který pracoval uvnitř obviněné skupiny, vysvětluje pozadí nové kauzy kolem Ivo Rittiga redaktorka Respektu Jana Klímová. | Video: DVTV

“Jde o první takový projednávaný případ v historii České advokátní komory, která musela přijmout a realizovat ve spolupráci se státními orgány řadu opatření, aby při svém jednání dostála znění tohoto zákona,” uvedla mluvčí Chaloupková.

O jaká konkrétní opatření se jedná, však nechtěla specifikovat. “Šlo o opatření organizačně-technického a personálního rázu. Spolupracovali jsme na tom s Národním bezpečnostním úřadem. Víc k tomu nebudeme sdělovat,” uzavřela mluvčí.

David Michal již dříve řekl, že nevidí k zastavení činnosti žádný důvod. "Myslím, že z průběhu trestních řízení, která se budou projednávat, je už dnes jasná jejich účelovost. MSB paralyzovat nelze,” uvedl advokát.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy