Komora odložila verdikt o obviněných Rittigových právnících

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
Aktualizováno 15. 10. 2014 17:55
Řízení o pozastavení výkonu advokacie s Davidem Michalem a Markem Stubleyem znamenalo pro advokátní komoru premiéru - poprvé musela při rozhodování přijmout speciální opatření a spolupracovat s NBÚ.
Foto: Thinkstock

Praha - David Michal a Marek Stubley, advokáti kanceláře MSB Legal, která poskytuje právní služby podnikateli Ivu Rittigovi, mohou zatím dál vykonávat svou praxi.

Česká advokátní komora sice měla tento týden rozhodnout o tom, zda jim výkon advokacie pozastaví kvůli trestnímu stíhání v Rittigových kauzách, verdikt ale odložila. Chce si ještě od policie vyžádat další podklady.

“Jednání ohledně obou advokátů představenstvo komory odročilo na měsíc listopad, protože si bude vyžadovat od policie několik listin, které ještě potřebuje pro své rozhodnutí,” uvedla Iva Chaloupková, mluvčí stavovské organizace, která sdružuje na patnáct tisíc advokátů a koncipientů.

"Česká advokátní komora si vyžádala ještě nějaké podklady, tomu rozumíme. K dosavadnímu průběhu řízení nemáme žádné námitky," reagovala advokátka MSB Legal Karolína Babáková.

Michal i Stubley jsou obviněni v kauze kolem pražského dopravního podniku, ze kterého měly podle policie odtékat peníze přes nastrčenou firmu v Karibiku na účty Iva Rittiga.

Premiérová kauza

Michal a Rittig pak jsou navíc ještě stíhaní také v případu kolem Jany Nečasové kvůli vynášení utajovaných informací kontrarozvědky z Úřadu vlády.

Právě kvůli této kauze je část řízení komory vedena v utajeném režimu a na rozhodnutí komory se tak čeká nezvykle dlouho - už několik měsíců od podání podnětu na oba advokáty.

Podle mluvčí advokátní komory Ivy Chaloupkové se komora musela postarat o výjimečná bezpečnostní opatření při projednávání.

V kauze Oleo Chemical svědčí poprvé člověk, který pracoval uvnitř obviněné skupiny, vysvětluje pozadí nové kauzy kolem Ivo Rittiga redaktorka Respektu Jana Klímová.
9:22
V kauze Oleo Chemical svědčí poprvé člověk, který pracoval uvnitř obviněné skupiny, vysvětluje pozadí nové kauzy kolem Ivo Rittiga redaktorka Respektu Jana Klímová. | Video: DVTV

“Jde o první takový projednávaný případ v historii České advokátní komory, která musela přijmout a realizovat ve spolupráci se státními orgány řadu opatření, aby při svém jednání dostála znění tohoto zákona,” uvedla mluvčí Chaloupková.

O jaká konkrétní opatření se jedná, však nechtěla specifikovat. “Šlo o opatření organizačně-technického a personálního rázu. Spolupracovali jsme na tom s Národním bezpečnostním úřadem. Víc k tomu nebudeme sdělovat,” uzavřela mluvčí.

David Michal již dříve řekl, že nevidí k zastavení činnosti žádný důvod. "Myslím, že z průběhu trestních řízení, která se budou projednávat, je už dnes jasná jejich účelovost. MSB paralyzovat nelze,” uvedl advokát.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy