Komentář: Babišovi jde o Lesy, o miliardy ze dřeva

Martin Fendrych Martin Fendrych
19. 12. 2013 14:20
V tahanici o zemědělství jde Babišovi o dřevozpracující byznys, zhruba o dvě miliardy.
Foto: Ludvík Hradilek

Podivuhodné, zvenčí nepochopitelné: tři strany (ANO, ČSSD a lidovci) se neperou o ministerstvo financí, vnitra, obrany, průmyslu, o silové resorty. Krvavá bitka se nečekaně strhla o ministerstvo zemědělství. Proč? Dá se ten střet srozumitelně vysvětlit? Podle znalců lesního průmyslu jde mimo jiné o to, zda Andrej Babiš ovládne zcela, stoprocentně dřevozpracující průmysl v zemi. Dnes odhadem ovládá 60 až 65 procent zpracování dřeva, 35 až 40 procent tvoří stále ještě malé a středně velké firmy.

Ve středu se strany nedokázaly dohodnout na rozdělení ministerstev. Sociální demokraté původně dávali najevo, že lidovcům zemědělství přenechají, jenomže ve středu otočili o 180 stupňů. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na tiskovce oznámil: „Postoj ČSSD se změnil. V úterý deklarovala, že by zemědělství mohla dostat KDU-ČSL, teď říkají, že v žádném případě." Spor jde tak hluboko, že je ohroženo sestavení trojkoalice. Andrej Babiš (ANO) o lidovcích a zemědělství řekl: „Ono to vypadá, že jsou tím posedlí. Bohužel máme pocit, že jde spíš o to, že mají zájem o ten resort z politických důvodů než nějakých pragmatických."

Babiš je přímočarý chlapík. Přesně vystihl, oč jde. Lidovci podle něj chtějí zemědělství „z politických důvodů", nikoli z „pragmatických". Přeloženo do srozumitelné mluvy: nejde jim o to, o co jde jemu. Nemají pod sebou firmy, které jsou na zemědělství závislé. Dokonce zřejmě chtějí na zemědělství a pod něj spadajících oblastech předvést, že se věci dají dělat bez zlodějin. To je dnes přece „politický" postoj: chtít změnit zaběhané systémy.

Woltan Forest, Uniles, Less

Babiš a jeho Agrofert vlastní, nebo vbrzku bude vlastnit velké firmy na zpracování „dřevní hmoty" (Woltan Forest, Uniles, Less). A pod ministerstvo zemědělství spadá také ryze státní podnik Lesy ČR. O interiéru této firmy jsme hojně psali - je odpudivý. Ale Lesy ČR jsou pro dřevozpracující průmysl klíčové, vypisují tendry, dávají firmám obživu. Bavíme se o velkých číslech, ročně jde zhruba o 8 milionů krychlových metrů dřeva, jehož cena činí 2000-2100 korun za kubík.

Kdo ovládá zpracování dřeva, ten má zásadní vliv na cenu práce se dřevem, může diktovat ceny. Pro oněch 35 až 40 procent malých a středně velkých firem je pochopitelně klíčové, kolik za práci dostanou, jestli nebudou z trhu vytlačeny a jestli je majitelé nebudou nuceni hluboko pod cenou prodat (Agrofertu). Pokud budou ceny za zpracování dřeva reálné, férové, odpovídající odvedené práci, malé firmy začnou opět vytvářet zisk a přežijí. Pokud ale zůstanou jako dnes nereálné, malé podniky rychle zahynou.

Foto: Ludvík Hradilek

Jak s tím souvisejí lidovci? Jsou, pokud jde o Lesy ČR atd., mimo hru, nemají tam obchodní zájmy. Vyhlédli si lidi, kteří by kupříkladu Lesy ČR vedli a kteří dlouhodobě usilují o změnu tohoto vykrádaného státního podniku. Podstatný je i Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který rozděluje dotace do zemědělství. Malý příklad: v roce 2014 končí dotace EU pro ekologické složky, které se přidávají do paliva (v jednotkách miliard korun ročně). V koaliční smlouvě ovšem najdeme větu: „Zachováme tzv. zelenou naftu pro aktivně hospodařící zemědělce." Přesně o tohle Andreji Babišovi jde, aby stát dál dotoval řepku či podobné komodity.

 

Od Grosse k Sobotkovi

Se sociálními demokraty umí majitel Agrofertu jednat už od dob bývalého premiéra Stanislava Grosse. Příkladem onoho nadále trvajícího vzájemného porozumění bylo nedávné hladké zvolení Jaroslava Faltýnka, předsedy poslanců ANO ze společnosti Agrofert, do čela zemědělského výboru Sněmovny.

Je to vlivný výbor, který má hodně co mluvit kupříkladu do Lesů ČR. Faltýnek usilovně bojuje proti tomu, aby Bělobrádek zemědělství dostal. Nedávno řekl: „Já jsem dneska dostal dopis od prezidenta Agrární komory a jsem velmi překvapen, jak velkou vlnu mezi zemědělci vyvolala informace, že KDU-ČSL směřuje na zemědělství. Myslím si, že by bylo dobře, aby resort vedl někdo, kdo má zkušenosti s vedením tohoto resortu." Faltýnek, který dosud figuruje taky v představenstvu Agrární komory ČR. Lidovci zjevně vadí.

Pavel Bělobrádek a jeho lidovci nemají zájem měnit církevní restituce. A necpou se do vlády.
Pavel Bělobrádek a jeho lidovci nemají zájem měnit církevní restituce. A necpou se do vlády. | Foto: Vojtěch Marek

Ještě jeden pádný důvod, proč Babiš chce, aby zemědělství řídili sociální demokraté. Bohuslav Sobotka se při skládání vlády bez ANO 2011 neobejde. Je na hnutí závislý a musí Babiše do značné míry poslouchat. Kdežto lidovci nejsou na ANO závislí, mohou odejít do opozice. Navíc hnutí ANO stále roste obliba, v průzkumech už přeskočilo ČSSD a jeho vůdci by zřejmě vůbec nevadily předčasné volby.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle obvykle dobře informovaných zdrojů chtěl Babiš po Bělobrádkovi, aby na zemědělství ponechal dnešního ministra Miroslava Tomana, a to v klíčové pozici prvního náměstka. Vypadá to překvapivě, ale není. Toman spustil znovu výběrové řízení na šéfa Lesů ČR, z 24 přihlášených se podle znalců do úzkého výběru dostalo šest lidí. Michal Gaube, dnes Lesy ČR vede, Miloš Pochobradský, dříve předseda odborů Lesů, Vít Zgarba, šéf představenstva Foresta SG, Miloslav Konopík, který vede firmu LST, Jiří Makovec, šéf krajského ředitelství Lesů v Brandýsu, a Mikuláš Říha, který učí na lesní akademii, dříve šéf personálky Lesů.

Církevní restituce coby kouřová clona

Toman chce údajně do čela Lesů jmenovat Michala Gaubeho. Snad se to nestane. Gaube byl léta strůjcem strategie Lesů, co se v nich dělo, byla i jeho práce. Mimochodem, protikorupční policie 10. prosince zatkla Jana Přibyla, bývalého ředitele informačních technologií Lesů. Obvinila ho z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Přibyl pracoval pod Gaubem. Jmenovat Gaubeho by byl výsměch. A ponechat si Tomana na zemědělství taktéž. Pavel Bělobrádek proto na přání, aby Toman zůstal na zemědělství, nekývl. Možná i proto nemůže být tento „zlatý důl" svěřen KDU-ČSL.

Část médií papouškovala tvrzení ČSSD, že lidovci chtějí zemědělství kvůli navracení majetku církvím. Pod tento resort spadá i Státní pozemkový úřad (SPÚ), který musí odsouhlasit vydávání lesů, polností atd. Jenomže ten úřad musí postupovat podle zákona. Pokud by tak nečinil, buď vydávající, nebo žádající by stát žaloval.

Oku lahodící pohled do podzimem vybarvených korun stromů.
Oku lahodící pohled do podzimem vybarvených korun stromů. | Foto: Thinkstock

O církevní restituce zjevně nejde. Slouží pouze jako populistická kouřová clona. Ve skutečnosti jde o to, zda bude Agrofert hladce vydělávat ročně zhruba dvě miliardy. Potažmo o to, zda přežijí menší a střední firmy, které podnikají v lesnicko-dřevařském sektoru. V koaliční smlouvě stojí: „Změníme způsob hospodaření s. p. Lesy ČR s ohledem na posílení významu drobného a středního lesnického a dřevozpracujícího průmyslu, kde je možné vytvořit stovky pracovních míst v horských a podhorských oblastech."

Pokud bude naplněn plán Andreje Babiše - a podle expertů mu na ovládnutí celého průmyslu, který zpracovává české dřevo, stačí zhruba rok -, pak by v koaliční smlouvě mělo stát, že strany zachovají beze změny Lesy ČR a zničí drobné a střední lesnické a dřevozpracující podnikání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy