Kolik stojí záchrana posledního motýla v Česku? Milion

Pavel Baroch
12. 5. 2012 10:45
Hnědásek osikový žije na posledním místě u Kolína. Za 60 let vyhynulo 19 druhů motýlů
Kriticky ohrožený hnědásek osikový.
Kriticky ohrožený hnědásek osikový. | Foto: Martin Hrouzek, www.lepidoptera.cz

Dománovice - Zabránit tomu, aby kriticky ohrožený druh nerozšířil už tak dost dlouhý seznam vyhynulých živočichů a rostlin, není levná záležitost.

V případě kriticky ohroženého motýla hnědáska osikového jde o částku, která se už přibližuje milionu korun.

Stát platí stovky tisíc korun proto, že lidé chtěli vydělat na prodeji dřeva a zásadně přeměnili hospodaření v mnoha lesích.

Kdysi přitom hnědásek osikový býval poměrně rozšířeným motýlem. Jenže ke svému životu potřebuje nízké, prosvětlené porosty. To mu dříve dokázali lidé poskytnout. Když chodili na dřevo na otop nebo tam pásli dobytek, udržovali les tak, jak to hnědáskovi vyhovovalo.

Jenže pak nastala změna. Dřevo už nebylo zapotřebí jako hlavní zdroj paliva. Lesy se začali intenzivně využívat jako zdroj dřeva pro stavební účely.

"Začalo to s průmyslovou revolucí," řekl Aktuálně.cz Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd. Zatímco před tím stačily lidem k topení nízké stromky, najednou byly potřeba dlouhé stromy. Lesy zarůstaly a byl v nich stín. Nic, co by hnědáskovi svědčilo.

Dománovický les na Kolínsku, kde v Česku žije poslední kriticky ohrožený hnědásek osikový.
Dománovický les na Kolínsku, kde v Česku žije poslední kriticky ohrožený hnědásek osikový. | Foto: Wikipedie

Poslední místo na život

Míst, kde mohl žít, postupně ubývalo. Až zůstalo to poslední - polabské lesy u Dománovic nedaleko Kolína. Státní záchranný program směřuje právě tam, do Dománovického a přilehlého Žíželického lesa.

Loni šlo z Programu obnovy přirozených funkcí krajiny na záchranu hnědáska osikového 300 tisíc korun, letos 450 tisíc, přičemž v jednání je dalších 240 tisíc. Přináší to výsledky.

"V průběhu posledního roku se podařilo několikanásobně zvýšit počet obsazených stromů housenkami tohoto kriticky ohroženého motýla," uvedla Karolína Šůlová, mluvčí státní Agentury ochrany přírody a krajiny, která záchranný program koordinuje.

Více světla pro hnědáska

Jeho cílem je prosvětlit porosty. Stromy se kácí výběrově a zároveň se vysazuje jasan. Housenky hnědáska se totiž v první fázi vývoje živí právě listy tohoto stromu.

Podívejte se, jak se zbavujeme krajiny:

"Potřebují navíc dostatek světla, nikoli souvislý les, ale na druhou stranu nesnáší ani extrémy velkých holin a pasek," konstatovala Šůlová. Dodala, že záchranný program nepomůže jen hnědáskovi, ale i dalším druhům rostlin a živočichů, kteří pro svůj život potřebují světlé nížinné lesy.

Za 60 let vyhynulo 19 druhů motýlů

Hnědásek osikový není jediným z kriticky ohrožených motýlů. Za posledních 60 let vyhynulo 19 druhů.

"S více než jedenácti procenty vyhynulých druhů se naše republika řadí na 4. místo v Evropě v relativním a dokonce na 1. místo v absolutním počtu ztrát," upozornila před časem zpráva ministerstva životního prostředí o stavu české přírody. 

Které motýly už v přírodě neuvidíte:

Z české přírody zmizel před několika lety například žluťásek barvoměnný, který žil jen v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty na hranicích se Slovenskem.

Zbylých 142 je v různém stupni ohrožení celá polovina. Většina motýlů - stejně jako hnědásek osikový - totiž vyžaduje velmi speciální podmínky pro svůj život. Jinak budou k vidění už jen na obrázku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy