reklama
 
 

Kmetiněveský vrah dostal tři roky za loupežné přepadení

23. 10. 2014 17:45
Kmetiněveský vrah, kterému je nyní 23 let, byl po opuštění diagnostického ústavu odsouzen již několikrát, vždy ale pouze k podmíněnému trestu.

Praha - Mladíka, který jako nezletilý zavraždil a znásilnil svou třináctiletou spolužačku z Kmetiněvsi, ve čtvrtek poslal Obvodní soud pro Prahu 9 do vězení za loupežné přepadení. Odpykat si má tři roky, jeho údajný komplic Tomáš Stejskal o rok a půl více. Verdikt není pravomocný, oba obžalovaní se proti němu odvolali. Znalkyně pro kmetiněveského vraha doporučovala i zabezpečovací detenci, podle soudu ale její uložení nebylo namístě.

Kmetiněveský vrah, kterému je nyní 23 let, byl po opuštění diagnostického ústavu odsouzen již několikrát, vždy ale pouze k podmíněnému trestu. V rejstříku trestů má zapsané výtržnictví, ohrožení pod vlivem návykové látky a krádež s porušováním domovní svobody.

"Z předchozího výchovného trestu si nevzal poučení, neodradil ho od páchání další trestné činnosti, nota bene závažnější povahy," shrnula předsedkyně soudního senátu Denisa Durdíková, která dnes zároveň zamítla mladíkovu žádost o propuštění z vazby.

Znalkyně z oboru psychiatrie u soudu při předchozím jednání uvedla, že u mladíka je vysoká pravděpodobnost opakování trestné činnosti. Upozornila na to, že jde o psychopatickou osobnost s trvalou vadou neovlivnitelnou medicínskými prostředky, a navrhla ho proto umístit do detenčního ústavu. Soud se s ní však neztotožnil.

"Znalkyně - byť odbornice - se ve svém doporučení nechala strhnout minulostí pana obžalovaného," konstatovala Durdíková. Dodala, že při aktuálně projednávaném loupežném přepadení se jeho duševní porucha rozhodně neprojevila.

Obžaloba viní kmetiněveského vraha a někdejšího mistra republiky ve skateboardingu Stejskala z toho, že letos 30. ledna oloupili muže, který v pražské herně v Letňanech vyhrál na automatech. K přiopilému výherci se přidružil mladík z Kmetiněvsi s kamarádkou, kterou vydával za svou sestru. Výherce je pozval na několik drinků a poté slečně navrhl, že by se mohli přesunout na diskotéku do centra města. Dvojice souhlasila a zajistila odvoz autem, a to údajně u Stejskala.

V ulici Na Strži prý Stejskal vůz nečekaně zastavil a přiložil muži ke krku zbraň s tím, aby mu odevzdal peníze. Muž mu vydal peněženku s 4500 korunami, přičemž většina z dvacetitisícové výhry mu zůstala v kapse kalhot. Lupiči ho poté údajně vystrčili z auta a odjeli, po chvíli se ale vrátili a chtěli zbytek peněz. To už však přepadený volal policii, a trojice proto nakonec ujela pryč.

Za loupežné přepadení hrozilo oběma mladíkům až desetileté vězení. Soud uložil citelnější trest Stejskalovi, který je na svobodě a z dnešního jednání se omluvil. Měl údajně na přepadení větší podíl a byl to prý právě on, kdo na oloupeného mířil zbraní.

Oba obžalovaní, které k soudu přišla podpořit početná skupina přátel, se hájili tím, že loupež spáchal jejich společný kamarád. Mladík z Kmetiněvsi tvrdil, že z auta vystoupil už před přepadením. To ale jednoznačně popřel oloupený muž, podle nějž auto až do incidentu nikde nezastavilo.

Přepadený se k soudu bál přijít, k výpovědi se dnes dostavil až s několikahodinovým zpožděním poté, co mu předsedkyně senátu telefonicky přímo ze soudní síně důrazně pohrozila policejním předvedením a pořádkovou pokutou. I poté ale trval na tom, že svědčit bude pouze v nepřítomnosti obžalovaného. Uvedl, že od loupeže špatně spí a má zlé sny.

Kmetiněveská vražda se stala na Nový rok 2004, pachateli tehdy bylo necelých 13 let. Svou třináctiletou spolužačku ubodal a následně znásilnil mezi Kmetiněvsí a Hospozínem nedaleko Velvar. Až devět měsíců po činu jej usvědčily výsledky testů DNA. Znalecké posudky u něj potvrdily rozsáhlou duševní a sexuální poruchu. Podle lékařů si hoch vraždu do posledního detailu naplánoval.

Chlapec tehdy putoval do ochranné léčby ve výchovném ústavu, ze kterého jako dospělý odešel v lednu 2010. Panovaly obavy, že by svůj čin mohl zopakovat. Tehdejší výzvu kmetiněveského starosty Luďka Kvapila k přijetí zákona, podle kterého by dětští pachatelé brutálních vražd byli doživotně pod dohledem úřadů, podepsalo zhruba 400 000 lidí.

autor: ČTK | 23. 10. 2014 17:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama