Klíčový senátní výbor odmítl plán Hniličky a Babiše na vznik sportovní agentury

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
23. 4. 2019 12:57
Klíčový senátní výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice navrhl v úterý před polednem zamítnout novelu zákona o podpoře sportu. Jde o návrh, na základě kterého chce premiér Andrej Babiš společně s vládním zmocněncem pro sport a zároveň poslancem ANO Milanem Hniličkou založit Národní sportovní agenturu. V jejím čele by patrně stanul sám Hnilička a společně se svými podřízenými by rozděloval kolem sedmi miliard korun a určoval, kudy se bude český sport ubírat.
Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička už ví, že senátoři vznik národní sportovní agentury odmítnou, takže poslední slovo bude mít Poslanecká sněmovna.
Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička už ví, že senátoři vznik národní sportovní agentury odmítnou, takže poslední slovo bude mít Poslanecká sněmovna. | Foto: Radek Bartoníček

Už když v úterý dopoledne přicházel vládní zmocněnec pro sport a poslanec ANO Milan Hnilička do Senátu, tušil, že se svým návrhem Národní sportovní agentury bude mít potíže. To se potvrdilo během následného jednání výboru pro vzdělávání, jehož předseda Jiří Drahoš nechal na konci hlasovat členy výboru o - jednoduše řečeno - vzniku Hniličkovy sportovní agentury.

Výsledek byl jednoznačný - naprostá většina členů navrhla, aby Senát na začátku května schválení agentury zamítl.

"Děkuji za diskusi, váš názor plně respektuji, ale přesto bych požádal o schválení návrhu," naléhal na senátory těsně před hlasováním Hnilička, bývalý hokejový brankář. Senátory se snažil přesvědčit, že vznik agentury bude mít pro sport jednoznačně pozitivní výsledek, včetně toho, že rozdělování peněz bude transparentnější a kontrola větší, než je tomu doposud, kdy se sportu věnuje jeden z odborů na ministerstvu školství.  

Jeden senátor za druhým ale Hniličkovi vysvětlovali, že si sice přejí co největší rozvoj sportu i spravedlivé rozdělování peněz do něj, ale nejsou přesvědčeni, že to zajistí zrovna návrh, který schválila sněmovna a za který on nyní lobbuje v Senátu.

"Tento návrh potřebujeme nepochybně dopracovat. Záměr je ale chvályhodný," prohlásil například předseda výboru Jiří Drahoš, který se stejně jako další pozastavoval nad tím, proč novelu zákona nepřipravila vláda, ale jen skupina poslanců. Podle nich by vládní návrh musel projít mnohem pečlivějším kolečkem připomínek a byla by větší pravděpodobnost, že bude mít větší kvalitu. Hnilička reagoval tím, že na návrhu spolupracoval s úřadem vlády, legislativci i ministerstvem školství, ale výbor nepřesvědčil.

Senátorům vadí příliš velké pravomoci předsedy agentury

Stejně tak senátoři trvali na svém úsudku, že předseda budoucí sportovní agentury by měl příliš velké pravomoci, navíc by byl volený předsedou vlády na návrh vlády na dlouhých šest let. "To není nic proti vám osobně, ale uznejte sám, že máme pochybnosti, jestliže má být předseda volený na tak dlouhou dobu, zvláště když může být odvolaný jen při hrubém porušení svých povinností," sdělil senátor Pavel Karpíšek. 

Dalšímu senátorovi, místopředsedovi výboru vzdělávání Jiřímu Růžičkovi, vadilo i to, že předseda by si vybíral nejen své dva zástupce, ale také minimálně patnáctičlenný poradní orgán. "Nikde není napsáno, podle čeho by si předseda členy tohoto orgánu vybíral, ani kdo by to měl být. Je to příliš centralizované do jedné osoby. Považuji za mimořádně důležité vědět, jak by se tento orgán sestavoval," vysvětloval Hniličkovi.

Další senátoři také chtěli větší vysvětlování, proč by měla mít agentura kolem 80 zaměstnanců, když teď se sportu věnuje na ministerstvu školství do třiceti zaměstnanců.

Hnilička neúspěšně argumentoval tím, že nynější počet je nedostatečný a kromě jiného není zajištěna potřebná kontrola rozdělovaných peněz. Senátorům se snažil také vysvětlit, že sportovní agentura s větším počtem lidí by se starala o řadu dalších věcí, například by existoval metodicko-analytický odbor, který by se věnoval pečlivěji budoucí strategii rozvoje českého sportu.

Po negativních reakcích Senátu bude muset Hnilička spoléhat na to, že většina poslanců přehlasuje senátory, až novelu zákona vrátí do sněmovny. 

"Věděl jsem, že toto téma bude vzbuzovat emoce, beru to tak, že do hlasování celého Senátu budu nadále se senátory diskutovat o schválení. Myslím, že dnešní debata byla velmi dobrá a věcná, přestože usnesení bylo zamítavé," řekl Hnilička Aktuálně.cz při odchodu ze Senátu. Odmítl ale, že by v návrhu dělal ještě nějaké změny, jak po něm senátoři chtěli. Evidentně tedy spoléhá na přehlasování senátorů poslanci.

 

Právě se děje

před 49 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy