Klaus o milosti: Obvinění je nechutné, Respekt zločinný

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 10. 2011 16:40
ČSSD prezidenta vyzvala, aby ke sporné milosti předložil veškeré informace
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Reuters

Litoměřice - Prezident Václav Klaus důrazně odmítl informace o údajné korupci v udělování prezidentské milosti. Popřel, že by se něco takového mohlo stát.

Na možnou korupci v souvislosti s prezidentskými milostmi poukázal týdeník Respekt a zabývá se jí i protikorupční policie.

Novinářům v Litoměřicích v úterý Klaus řekl, že je tím neuvěřitelně rozhořčen a znechucen.

"Já vetuji, vetuji zcela jednoznačně, že by něco takového se mohlo stát, že by to bylo možné. Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje," řekl Klaus v Litoměřicích, kde se zastavil v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje.

Podle Respektu existují dva svědci, kterým se někdejší policistka z Karlovarska Radka Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupená.

Policie se začala případem zabývat, teprve se ale rozhodne, zda v této věci zahájí úkony trestního řízení či nikoliv.

"Zločinní novináři"

"Já jsem neuvěřitelně rozhořčen na skutečně zločinný časopis Respekt, on je zločinný dávno a známým způsobem, mě to nepřekvapuje," uvedl Klaus.

Podle něj nemá smysl se s časopisem soudit, protože by mu to jen dělalo řadu měsíců reklamu v médiích. "Znehodnotit, zneuctít institut prezidentských milostí způsobem, jak oni si to dovolují, je pro mě zničující," uvedl Klaus.

Klaus řekl, že udělování milostí je těžká agenda, které se musí intenzivně věnovat. Číst tisíce rozsudků a žádostí o milost je podle prezidenta náročná práce. "Jejich (Respektu) pokus znevážit to takovým způsobem mě opravdu zásadně uráží a nevím, co s tím udělat," dodal Klaus.

Kadlecová, někdejší zaměstnankyně cizinecké policie v Karlových Varech, byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR. Milost jí prezidentská kancelář udělila v roce 2009.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery si nedovede představit, že by jeho časopis mohl při zveřejnění informací postupovat jinak, než postupoval.

Pozastavil se nad tím, že všechny reakce, které přicházejí z Hradu, se týkají toho, kdo tu informaci přinesl, nikoliv věci samotné. To je podle něj nepřijatelná situace. "Soud odsoudil paní Kadlecovou do vězení a ona dostala milost za podmínek, které sám Hrad přiznává, že nechce vysvětlovat," řekl Tabery.

Každý úřad, a to i prezidentská kancelář, podle něj musí být schopen obhájit své správní rozhodnutí

ČSSD: Ať zveřejní všechny informace

Opoziční sociální demokraté v úterý vyzvali prezidenta Klause, aby o milosti, kterou v roce 2009 udělil ženě odsouzené za přijímání úplatků, dal k dispozici veškeré informace.

Podle ČSSD by prezident měl sdělit, jak se v případě udělení milosti bývalé policistce z Karlovarska Radce Kadlecové postupovalo, kdo měl vyřízení amnestie na starosti, kdo při ní radil či jaké stanovisko k případu vydalo ministerstvo spravedlnosti.

"Prezident musí mít zájem spornou milost vysvětlit a obhájit," zdůraznil místopředseda Lubomír Zaorálek.

"Ať mě TOP 09 nezlobí"

Vládní TOP 09 chce kvůli podezření z uplácení změnit způsob udílení prezidentských milostí tak, aby je musel potvrdit ještě jiný orgán, například vláda či její pověřený člen, uvedli v úterý poslanci TOP 09 v tiskové zprávě.

Sněmovna by podle nich o této změně měla diskutovat v rámci projednávání novely o přímé volbě prezidenta. Ta je nyní ve sněmovně před druhým čtením.

Prezident Václav Klaus tvrdí, že způsob udělování milostí je součástí ústavního pořádku.

"TOP 09 ať mě nezlobí, opravdu, napíšu jim pozdravnou zdravici na jejich kongres na sobotu 22. října, ať mě nezlobí tímhletím způsobem, fakt ne," reagoval prezident.

Po takzvané kontrasignaci milostí volá i opoziční ČSSD, odmítá ji ale ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy