Obchodní komora si zabrala před návštěvou čínského prezidenta "půlku" Prahy. Jenže o tom neví

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 3. 2016 10:31
Skupinka Číňanů si jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila takřka půlku Prahy pro sešlosti na podporu čínského prezidenta, který má na konci března přijet na návštěvu Česka. Komora o tom ale nic neví a odmítá, že by něco pořádala. K organizaci akcí se nezná ani konkurenční sdružení Jaroslava Tvrdíka.
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching | Foto: ČTK

Praha - Prostranství před orlojem, Úřadem vlády, libeňskou O2 arenou, Rudolfinem nebo čínskou ambasádou si na konec března zamluvili příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Prahy přiletí na Velikonoční pondělí.

Kolik lidí nakonec do ulic skutečně vyrazí prezidenta vítat, jasné není. A neví se ani to, kdo za pořádáním shromáždění na "podporu delegace Čínské lidové republiky" stojí.

Pod všemi akcemi je v přehledu nahlášených veřejných shromáždění podepsaná Česko-čínská obchodní komora. Ta ale Hospodářským novinám sdělila, že rozhodně nic takového neorganizuje.

Místopředseda komory a bývalý poslanec za ODS Miloš Patera říká, že rozhodně žádnou akci pražskému magistrátu nenahlašovali. "Jestli se někdo potřebuje za nás schovávat, to nevím, ale s největší pravděpodobností to tak je," zlobí se Patera.

V souvislosti s vůbec první návštěvou čínského prezidenta, který přijede na pozvání české hlavy státu, Miloše Zemana, je totiž nejvíc vidět organizace s podobným názvem − Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce.

Té šéfuje exministr obrany v Zemanově vládě a velký fanoušek Číny Jaroslav Tvrdík. Ani on se k akcím nehlásí. "Myslím, že si pletete komory. Naše nic nahlášeno nemá," napsal Tvrdík v esemesce.

Veškerá shromáždění v Praze se nahlašují na magistrátu. Podle šéfa příslušného oddělení Pavla Štefaňáka si pražské ulice jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila skupinka Číňanů. Doprovázela je česká překladatelka. "Přes ni my ještě vyjasňujeme, jaký subjekt oznámení podává," uvedl Štefaňák s tím, že ani magistrát tedy neví, kdo konkrétně za sešlostmi stojí.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy