Obchodní komora si zabrala před návštěvou čínského prezidenta "půlku" Prahy. Jenže o tom neví

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 3. 2016 10:31
Skupinka Číňanů si jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila takřka půlku Prahy pro sešlosti na podporu čínského prezidenta, který má na konci března přijet na návštěvu Česka. Komora o tom ale nic neví a odmítá, že by něco pořádala. K organizaci akcí se nezná ani konkurenční sdružení Jaroslava Tvrdíka.
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching | Foto: ČTK

Praha - Prostranství před orlojem, Úřadem vlády, libeňskou O2 arenou, Rudolfinem nebo čínskou ambasádou si na konec března zamluvili příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Prahy přiletí na Velikonoční pondělí.

Kolik lidí nakonec do ulic skutečně vyrazí prezidenta vítat, jasné není. A neví se ani to, kdo za pořádáním shromáždění na "podporu delegace Čínské lidové republiky" stojí.

Pod všemi akcemi je v přehledu nahlášených veřejných shromáždění podepsaná Česko-čínská obchodní komora. Ta ale Hospodářským novinám sdělila, že rozhodně nic takového neorganizuje.

Místopředseda komory a bývalý poslanec za ODS Miloš Patera říká, že rozhodně žádnou akci pražskému magistrátu nenahlašovali. "Jestli se někdo potřebuje za nás schovávat, to nevím, ale s největší pravděpodobností to tak je," zlobí se Patera.

V souvislosti s vůbec první návštěvou čínského prezidenta, který přijede na pozvání české hlavy státu, Miloše Zemana, je totiž nejvíc vidět organizace s podobným názvem − Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce.

Té šéfuje exministr obrany v Zemanově vládě a velký fanoušek Číny Jaroslav Tvrdík. Ani on se k akcím nehlásí. "Myslím, že si pletete komory. Naše nic nahlášeno nemá," napsal Tvrdík v esemesce.

Veškerá shromáždění v Praze se nahlašují na magistrátu. Podle šéfa příslušného oddělení Pavla Štefaňáka si pražské ulice jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila skupinka Číňanů. Doprovázela je česká překladatelka. "Přes ni my ještě vyjasňujeme, jaký subjekt oznámení podává," uvedl Štefaňák s tím, že ani magistrát tedy neví, kdo konkrétně za sešlostmi stojí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy