Obchodní komora si zabrala před návštěvou čínského prezidenta "půlku" Prahy. Jenže o tom neví

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 3. 2016 10:31
Skupinka Číňanů si jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila takřka půlku Prahy pro sešlosti na podporu čínského prezidenta, který má na konci března přijet na návštěvu Česka. Komora o tom ale nic neví a odmítá, že by něco pořádala. K organizaci akcí se nezná ani konkurenční sdružení Jaroslava Tvrdíka.
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching | Foto: ČTK

Praha - Prostranství před orlojem, Úřadem vlády, libeňskou O2 arenou, Rudolfinem nebo čínskou ambasádou si na konec března zamluvili příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Prahy přiletí na Velikonoční pondělí.

Kolik lidí nakonec do ulic skutečně vyrazí prezidenta vítat, jasné není. A neví se ani to, kdo za pořádáním shromáždění na "podporu delegace Čínské lidové republiky" stojí.

Pod všemi akcemi je v přehledu nahlášených veřejných shromáždění podepsaná Česko-čínská obchodní komora. Ta ale Hospodářským novinám sdělila, že rozhodně nic takového neorganizuje.

Místopředseda komory a bývalý poslanec za ODS Miloš Patera říká, že rozhodně žádnou akci pražskému magistrátu nenahlašovali. "Jestli se někdo potřebuje za nás schovávat, to nevím, ale s největší pravděpodobností to tak je," zlobí se Patera.

V souvislosti s vůbec první návštěvou čínského prezidenta, který přijede na pozvání české hlavy státu, Miloše Zemana, je totiž nejvíc vidět organizace s podobným názvem − Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce.

Té šéfuje exministr obrany v Zemanově vládě a velký fanoušek Číny Jaroslav Tvrdík. Ani on se k akcím nehlásí. "Myslím, že si pletete komory. Naše nic nahlášeno nemá," napsal Tvrdík v esemesce.

Veškerá shromáždění v Praze se nahlašují na magistrátu. Podle šéfa příslušného oddělení Pavla Štefaňáka si pražské ulice jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila skupinka Číňanů. Doprovázela je česká překladatelka. "Přes ni my ještě vyjasňujeme, jaký subjekt oznámení podává," uvedl Štefaňák s tím, že ani magistrát tedy neví, kdo konkrétně za sešlostmi stojí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy