Obchodní komora si zabrala před návštěvou čínského prezidenta "půlku" Prahy. Jenže o tom neví

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 3. 2016 10:31
Skupinka Číňanů si jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila takřka půlku Prahy pro sešlosti na podporu čínského prezidenta, který má na konci března přijet na návštěvu Česka. Komora o tom ale nic neví a odmítá, že by něco pořádala. K organizaci akcí se nezná ani konkurenční sdružení Jaroslava Tvrdíka.
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching
Prezidenti Česka a Číny Miloš Zeman a Si Ťin-pching | Foto: ČTK

Praha - Prostranství před orlojem, Úřadem vlády, libeňskou O2 arenou, Rudolfinem nebo čínskou ambasádou si na konec března zamluvili příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Prahy přiletí na Velikonoční pondělí.

Kolik lidí nakonec do ulic skutečně vyrazí prezidenta vítat, jasné není. A neví se ani to, kdo za pořádáním shromáždění na "podporu delegace Čínské lidové republiky" stojí.

Pod všemi akcemi je v přehledu nahlášených veřejných shromáždění podepsaná Česko-čínská obchodní komora. Ta ale Hospodářským novinám sdělila, že rozhodně nic takového neorganizuje.

Místopředseda komory a bývalý poslanec za ODS Miloš Patera říká, že rozhodně žádnou akci pražskému magistrátu nenahlašovali. "Jestli se někdo potřebuje za nás schovávat, to nevím, ale s největší pravděpodobností to tak je," zlobí se Patera.

V souvislosti s vůbec první návštěvou čínského prezidenta, který přijede na pozvání české hlavy státu, Miloše Zemana, je totiž nejvíc vidět organizace s podobným názvem − Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce.

Té šéfuje exministr obrany v Zemanově vládě a velký fanoušek Číny Jaroslav Tvrdík. Ani on se k akcím nehlásí. "Myslím, že si pletete komory. Naše nic nahlášeno nemá," napsal Tvrdík v esemesce.

Veškerá shromáždění v Praze se nahlašují na magistrátu. Podle šéfa příslušného oddělení Pavla Štefaňáka si pražské ulice jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila skupinka Číňanů. Doprovázela je česká překladatelka. "Přes ni my ještě vyjasňujeme, jaký subjekt oznámení podává," uvedl Štefaňák s tím, že ani magistrát tedy neví, kdo konkrétně za sešlostmi stojí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy