Kdo platí Greenpeace? Asi 20 tisíc Čechů

Pavel Baroch
21. 8. 2006 0:00
Praha - "Mám černé svědomí a vykupuji si odpustky," říká manažer, který vede žebříček dárců české pobočky Greenpeace. Dal 50 tisíc korun.
Dobrovolníci shánějí před pražskýni stanicemi metra potencionální sponzory Greenpeace
Dobrovolníci shánějí před pražskýni stanicemi metra potencionální sponzory Greenpeace | Foto: Ludvík Hradilek

Pětapadesátiletý Dušan Falge pracuje jako obchodní ředitel společnosti Sladovny Souffet, významné světové potravinářské firmy. A také je nejštědřejším dárcem Greenpeace.

Kromě toho, že organizaci pravidelně přispívá, dal jí také nejvyšší dar v patnáctileté historii české pobočky Greenpeace - padesát tisíc korun.

Je přesvědčen o tom, že člověk Zemi svým chováním ničí a velkou měrou se na tom podílejí i velké nadnárodní firmy, v jedné z nichž sám pracuje.

Infobox

CO DĚLÁ GREENPEACE

  • Má 39 poboček a kanceláří po celém světě; 2,5 milionů členů.
  • Česká pobočka vznikla v roce 1992.
  • Vedla například kampaň za záchranu Libkovic, proti dostavbě Temelína, za vyčištění Labe, proti toxickým hračkám z PVC, za rozvoj solární energie či proti geneticky upraveným plodinám.
  • Podílí se také na mezinárodních kampaních, jako jsou testy jaderných zbraní, ochrana pralesů a velryb.

"Pro tuto planetu dobré nejsou. Občas z legrace říkám, že mám černé svědomí ze způsobu života, jakým žiju. Nemám tolik odvahy a odhodlání, abych totálně změnil svůj život," vysvětluje Falge, proč podporuje Greenpeace.

"Musí existovat takové organizace, jako je Greenpeace, aby nám před oči postavily holou pravdu o budoucnosti Země," dodává manažer, který se třicet let věnuje obchodu a patnáct let pracuje v nejvyšším managementu velké firmy.

"Cestoval jsem po celém světě. Byl jsem v Africe, jihovýchodní Asii," říká manažer, podle něhož lidé zeměkouli postupně ničí.

"Celá společnost jde proti své podstatě. Nevím, kdy se to projeví, jestli za pět, za deset generací, ale jednou se to projevit musí," soudí Falge, který finančně pomáhá i centru hypoterapie v Kladně. Sám totiž trpí svalovým onemocněním. Posílá rovněž peníze do Peru na vzdělávání tamních dvou dětí a přispívá i dalším organizacím.

Greenpeace "loví" dárce i na ulici

Dušan Falge je jedním z přibližně 20 tisíc lidí, kteří přispěli české pobočce Greenpeace.

Dobrovolníci shánějí před pražskýni stanicemi metra potencionální sponzory Greenpeace
Dobrovolníci shánějí před pražskýni stanicemi metra potencionální sponzory Greenpeace | Foto: Ludvík Hradilek

Jako jediná významná ekologická organizace v republice je závislá výhradně na darech soukromých osob.

Od firem, nadací či fondů Evropské unie Greenpeace peníze nebere. Předchází tak obviněním, že prosazuje něčí zájmy.

V ulicích Prahy, Brna a dalších měst teď postávají studenti v modrých tričkách a žádají kolemjdoucí, aby se i oni stali pravidelnými přispěvateli. Na seznamu svých dárců má Greenpeace asi 20 tisíc jmen. Zhruba polovinu "ulovila" organizace na ulici.

"Naš příznivec je většinou obyvatel většího města a má vysokoškolské vzdělání. Buď už má po škole, nebo teprve studuje," říká Jitka Nesrstová z Greenpeace. Mezi dárci jsou lékaři, právníci i živnostníci.

Lidé posílají padesátikoruny i tisíce. "Vloni jsme od jednotlivců získali přibližně osm a půl milionu korun," dodává Nesrstová.

Politička, herec, producent...

Na seznamu pravidelných přispěvatelů jsou i veřejně známé osoby - například bývalá poslankyně Taťána Fischerová, herec Petr Vacek či scenárista, režisér a producent Petr Vachler.

"Zelený policajt na této planetě je důležitý. Matka Země dostává velký záhul," vysvětluje Vachler, proč už zhruba čtyři pět let pomáhá Greenpeace.

Pět mužů a jedna žena na lanech viseli dvě hodiny.
Pět mužů a jedna žena na lanech viseli dvě hodiny. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

"Kolik přispívám? To je mé osobní výrobní tajemství," říká Vachler.

Greenpeace pomáhá i jinak. Organizaci například zařídil český dabing k jejich krátkému filmu Invaze vetřelců, který několikrát odvysílala i Česká televize.

Ve snímku mimozemšťané hodnotí Zemi jako neperspektivní planetu, kterou mohou zlikvidovat, protože ji její obyvatelé stejně zničí. Jednoho z mimozemšťanů ztvárnil i herec Jim Broadbent, držitel Oscara za film Iris.

"Greenpeace si nesmírně vážím. Pokládám za samozřejmost, že jim jednou za rok pošlu několik tisíc," říká Taťána Fischerová. Peníze dává i ekologickému Hnutí Duha a dalším organizacím.

Herec Vacek se zase aktivně zúčastnil několika kampaní Greenpeace, podpořil například snahu za zavedení přísných evropských chemických předpisů.

Filmař Vachler uvedl, že pokaždé když jde do lesa, nosí s sebou pytel na odpadky. "Někdo sbírá houby, já odpadky," říká.

Peníze vracíme jen výjimečně

Greenpeace má přesná pravidla, jak je možné peníze od soukromých dárců získávat a jak s nimi nakládat. Dobrovolníci na ulici například nesmí vybírat příspěvky v hotovosti.

Organizace zatím nemusela přistoupit k tomu, aby si dárce prověřila. Podle kodexu se to dělá až v případě, kdyby někdo poskytl sdružení více než pět tisíc dolarů.

"Takovou částku jsme ještě nedostali," říká Jitka Nesrstová. Dodává, že dv tři lidé ročně požádají, aby jim organizace peníze vrátila.

"Občas si to někdo rozmyslí a chce peníze zpátky. Máme zásadu, že příspěvky jsou dobrovolné, takže takové žádosti vyhovíme," vysvětluje Nesrstová.

Greenpeace chrání i osobní údaje svých dárců. V pražské kanceláři už byl na kontrole Úřad pro ochranu osobních údajů, ale žádná pochybení nezjistil.

Pražská kancelář si na sebe vydělá

Česká pobočka Greenpeace je už čtvrtým rokem finančně nezávislá na svém ústředí. Až do roku 2001 se ale neobešla bez dotací od Greenpeace International. Pomohl tomu i "lov" dárců na ulici.

Aktivistky mají zubry rády.
Aktivistky mají zubry rády. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

"Přímý dialog na ulici je v zahraničí jednou z nejběžnějších forem, jak nevládní organizace získávají podporu veřejnosti," tvrdí Nesrstová.

Vysvětluje, že dobrovolníci tak mohou lépe vysvětlit činnost organizace, vyvrátit případnou nedůvěru.

Podle Nesrstové bylo před lety běžné, když lidé dobrovolníkům Greenpeace na ulici nadávali. Teď už je to spíše výjimečné. I proto organizace věří, že dárců bude přibývat.

"V Holandsku, které je srovnatelné s Českem, je asi sedm set tisíc podporovatelů, a to tam Greenpeace zdaleka není největší organizací," říká Nesrstová. "V Německu má Greenpeace asi půl milionu dárců."

 

Právě se děje

Další zprávy