S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Tibor Pákh (1924)

Foto: hvg.hu

Léta 1945–1948 strávil pozdější právník a překladatel odborné literatury jako válečný zajatec v Sovětském svazu. Během říjnového povstání v roce 1956 byl při demonstracích před budapešťským parlamentem postřelen.

O čtyři roky později ho na základě obvinění z kontrarevoluční činnosti odsoudili k 15 letům těžkého žaláře. V roce 1971 ho však předčasně propustili s odůvodněním, že trpí nevyléčitelnou duševní chorobou. Předtím se ho jako „schizofrenního pacienta“ snažili řadu let „léčit“ metodou elektrošoků a inzulinového kómatu.

„Přežil jsem díky Boží milosti,“ řekl Tibor Pákh po svém propuštění a nezlomen pokračoval v boji s komunistickým režimem. Zahájil hladovku za dodržování práv vězňů a o deset let později tímto způsobem protestoval proti zabavení cestovního dokladu. Mnozí lidé se domnívali, že kvůli pasu by člověk přece neriskoval své zdraví. Tiboru Pákhovi však vždy šlo o princip. V roce 1982 ho vyšetřil známý psychiatr Charles Durand, který dospěl k závěru, že „nevypozoroval žádné paranoidní příznaky schizofrenie. Tibor Pákh zůstává věrný svému politickému přesvědčení a jeho hladovka je legitimním protestem proti režimu.“

Po pádu komunismu se Tibor Pákh věnoval vědeckému bádání, v němž se zaměřil na zneužívání psychiatrických metod k politickým účelům.

 

Právě se děje

Další zprávy