Kde budou politici 17. listopadu? Filip asi doma, pravice u Havla, Bartoš na Letné

Radek Dragoun Jakub Heller Radek Dragoun, Jakub Heller
Aktualizováno 12. 11. 2019 19:34
Zatímco prezident Miloš Zeman si události 17. listopadu připomene tichou vzpomínkou, premiér Andrej Babiš se zúčastní akcí v Česku i na Slovensku. Předsedové ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se v neděli ráno společně vydají na Vinohradský hřbitov, kde uctí památku zde pochovaného prvního českého prezidenta Václava Havla.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Tichá vzpomínka Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman se jako už v předchozích letech na výročí 17. listopadu nezúčastní žádné akce. "Pan prezident v neděli věnuje výročí jako přímý aktér návratu ke svobodě před třiceti roky tichou vzpomínku. Ticho spojené se vzpomínkou je nejvelebnější chválou, jakou svět zná. Hluk je jen lomozem bez obsahu," vysvětlil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. 

V sobotu 16. listopadu však prezident odletí na Slovensko, kde si připomene tehdejší události u pamětní desky u Univerzity Komenského v Bratislavě. Ve slovenském hlavním městě se před třiceti lety protesty uskutečnily již o den dříve. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy