Kauza Mostecká uhelná se uzavře až na konci roku

ČTK ČTK
20. 8. 2015 15:09
Uzavření případu se posune zhruba o půl roku. Státnímu zastupitelství stále chybí překlady a znalecké posudky z ciziny. Promlčení případu nehrozí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Kauzu Mostecké uhelné (MUS), ve které se z údajného tunelování a podvodného ovládnutí společnosti zodpovídají od roku 2012 bývalí manažeři a vlastníci dolů, hodlá olomoucké vrchní státní zastupitelství uzavřít do konce letošního roku.

Žalobci z Vrchního státního zastupitelstvív Olomouci přitom původně předpokládali, že se jim to podaří o několik měsíců dříve. "Polovina roku se nakonec ukázala jako nereálná, budeme rádi, když to ukončíme ke konci roku. Čekáme ještě na nějaké překlady, hodnocení důkazů z ciziny a provádí se ještě poslední znalecké posudky, ze kterých vyplynuly i některé nečekané komplikace, takže se to ještě trochu protáhlo," uvedl státní zástupce Petr Šereda.

Rozsáhlá kauza zaměstnává policii i žalobce několik let. Kvůli mapování případu zjišťovali žalobci řadu materiálů také z ciziny. Šlo například o mezinárodní právní pomoc z ostrova Man, která se zaměřila na toky prostředků a přesuny akcií v letech 1997-2003. Žalobci si vyžádali důkazy také z Kypru, které mapují obchodní transakce spojené s privatizací dolů.

Policie už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek. Loni pak zabavila další stovky milionů korun od společnosti, která v případu figuruje. Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, jež patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka.

Stíhání ve Švýcarsku

Promlčení věci kvůli délce vyšetřování v této kauze nehrozí. Žalobci jsou však srozuměni s tím, že manažeři kvůli jejich práci nakonec potrestáni být nemusejí. Důvodem je jejich stíhání ve Švýcarsku, kde byli nepravomocně odsouzeni v roce 2013 za obdobnou trestnou činnost.

Odvolací soud dosud nebyl nařízen. "Je to reálné, je to dáno tím, že se vedle sebe vedou dvě řízení. Nikdo nemůže být v Evropě odsouzen dvakrát za tutéž věc. Toto riziko je tady od počátku. I tak má smysl trestní řízení v České republice vést z řady důvodů, mimo jiné i s ohledem na případné odčerpání výnosů z trestné činnosti," doplnil Šereda.

Exmanažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého švýcarský soud za podvody a praní špinavých peněz potrestal nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži trvají na své nevině a proti verdiktu soudu se odvolali.

V Česku jsou tito muži stíháni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Vedle bývalých manažerů dolů jsou v kauze stíháni také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora za přijímání úplatku a zbrojař Pavel Musela z podplácení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

 

Právě se děje

Další zprávy