Katolická církev loni investovala 1,2 miliardy, peníze vkládá do nemovitostí i minipivovarů

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2016 13:08
Katolická církev v roce 2015 vydala více než miliardu korun na investice, které jí mají v budoucnosti zajistit výnos. Ten má nahrazovat příspěvek od státu, který se začne snižovat. Církev tak bude muset každoročně vydělat zhruba miliardu korun.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Katolická církev v loňském roce investovala 1,2 miliardy korun, od čehož si slibuje budoucí výnosy. Další miliardu vložila do školství, zdravotnictví, sociální oblasti či péče o památky. Uvedli to včera zástupci České biskupské konference (ČBK). Od státu loni římskokatolická církev dostala 892 milionů korun jako příspěvek na činnost, který se od letošního roku bude každoročně snižovat o pět procent a skončí v roce 2030. Do budoucna tak církev musí právě asi miliardu ročně vydělat.

Finanční náhrada vyplácená v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi loni pro všechny diecéze římskokatolické církve činila 1,282 miliardy korun. Všechny údaje, které ČBK prezentovala, nezahrnují výdaje řádů a kongregací. Týkají se osmi českých a moravských diecézí. Loni byly výnosy z hospodaření katolické církve 994 milionů korun, hospodářský výsledek po zdanění byl 108 milionů korun, uvedl ekonomický poradce ČBK Karel Matyska.

Roční splátka finanční náhrady je od roku 2013 každý rok stejná a poslední příspěvek dostane církev v roce 2043. Pro všechny církve, jež se státem podepsaly dohodu, činí celkem asi dvě miliardy.

"Na jednu stranu je to pro nás větší svoboda, na druhou stranu samozřejmě velká zodpovědnost nejen za dnešek, ale i za budoucnost církve, a to nejenom v duchovní oblasti, ale i v hmotném zabezpečení," řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Stát přestává financovat provoz církví v souvislosti s restitucemi a my musíme vybudovat svůj systém," dodal.

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi platí od roku 2013. Kromě napravení majetkových křivd má nastolit nový vztah stát a církve, zákon fakticky znamená odluku státu a církve.

Církevní investice směřují do čtyř oblastí - zemědělství a lesnictví, nemovitostí, třetí skupina jsou finanční investice a poslední investice diecézí do vlastních podnikatelských projektů. Těmi jsou třeba regionální projekty jako vlastní minipivovary.

Finančním investicím dominuje Katolický fond, který spravuje ČSOB s dvěma podfondy, růstovým a výnosovým; připravuje se fond nemovitostní. Do podfondů církev investovala téměř 940 milionů korun, ke konci loňského roku bylo investováno 558 milionů. Jejich výnosnost dosahuje nadprůměrných hodnot, uvedli zástupci ČBK. Výnosnost byla vyšší než čtyři procenta.

Na služby podle svého poslání a na mzdy vložila loni katolická církev 1,3 miliardy, z toho téměř miliarda byly mzdové výdaje. Všechna biskupství zaměstnávají 3147 lidí, z toho je 1721 duchovních. Jejich průměrná měsíční mzda je 18 043 korun. Na společensky prospěšné aktivity, tedy školství, zdravotnictví, sociální podporu či péči o památky, loni dala 1,08 miliardy korun. Z toho nejvíce, asi tři čtvrtě miliardy, šlo na péči o kulturní dědictví. Římskokatolická církev se stará o 6683 kostelů a kaplí, i po přijetí zákona ale na péči o ně může žádat dotace z veřejných zdrojů.

Na všechny církve, které na to mají nárok, šlo loni ze státního rozpočtu 3,497 miliardy korun přes rozpočet ministerstva kultury, které je má ve své gesci. V tom byla finanční náhrada 2,052 miliardy a příspěvek na činnost církví 1,445 miliardy. Letos je to 3,433 miliardy, v návrhu rozpočtu ministerstva kultury na rok 2017 je 3,367 miliardy.

Podle státního závěrečního účtu za rok 2015 církve loni dostaly z rozpočtu MK ještě 200 milionů na opravy památek, ministerstvo školství uvolnilo 1,375 miliardy pro církevní školy. Ministerstvo práce všem církvím loni poslalo přes 200 milionů, ministerstvo pro místní rozvoj téměř 200 milionů a několik desítek milionů korun dohromady další resorty.

Katolická církev na podporu škol a školských zařízení loni věnovala přes sto milionů korun, zhruba stejnou částku pak do projektů z oblasti zdravotnictví a sociální sféry.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy