Tykač tu chtěla kampus, o kolejích pro studenty sní i Babiš. Kasárna ale dál chátrají

Pavel Mazanec ČTK Pavel Mazanec, ČTK
1. 6. 2020 20:26
Kasárna Jana Žižky z Trocnova v pražském Karlíně pochází z 19. století a jsou chráněnou památkou. Po odchodu armády již desítky let chátrají. Politici přišli v posledních letech s řadou nápadů, jak je využít, ale vždy zůstalo jen u slov. Nejnověji hovořil premiér Andrej Babiš o vysokoškolských kolejích. Připomeňte si, co vše se v kasárnách plánovalo.
Foto: Ludvík Hradilek

Chátrající areál čeká na využití

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova a sídlil zde 5. ženijní pluk.

Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

Po odchodu armády areál chátrá, navíc ho v roce 2002 poškodily povodně. Podmínkou jeho nového využití je změna územního plánu, protože areál je v něm stále zapsán jako objekt pro vojenské účely.

 

Právě se děje

Další zprávy