Kardiolog Widimský si cenu nezaslouží, říká exnadřízený

Kateřina Šmídová
26. 11. 2011 20:00
Petr Widimský získal vládní ocenění za intervenční léčbu akutního infarktu myokardu

Praha - Uznávaný český kardiochirurg profesor Petr Widimský si Národní cenu vlády Česká hlava údajně nezaslouží.

Tvrdí to jeho bývalý nadřízený lékař docent Václav Červenka.

Petr Widimský, přednosta III. interní kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a předseda České kardiologické společnosti, převzal ocenění 18. listopadu za mimořádné vědecké výsledky v intervenční léčbě akutního infarktu myokardu. K ceně náleží i odměna ve výši jednoho milionu korun.

"Petr Widimský u mě začínal jako sekundář ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady," sdělil Aktuálně.cz Červenka, který v roce 1983 provedl první angioplastiku v tehdejším Československu.

Všichni pacienti mají šanci dostat se na operaci

"Začal s tím, když jsem odešel do zahraničí, kde jsem dále tuto metodu zaváděl," popsal.

Cenu podle něho neudělují erudovaní odborníci. "Bylo to podplacené," rozčílil se Červenka. O tom, že by podal stížnost ale neuvažuje. "Mně i mým kolegů, kteří angioplastiku také dělali, je to trapné," dodal.

Petr Widimský, ale obvinění svého kolegy odmítá. "Nikdy jsem netvrdil, že jsem angioplastiku udělal jako první. Ocenění jsem získal díky tomu, že jsme zavedli systém, který umožňuje 93 procentům pacientů s infarktem myokardu tento zákrok podstoupit. Evropský průměr je pro srovnání 55 procent," reagoval.

Na dané téma napsal Widimský i nejvíce publikací, řada z nich se dočkala mezinárodního ohlasu. "Pana docenta Červenku jsem často citoval," řekl s tím, že jeho jednání považuje za nefér.

 

Právě se děje

Další zprávy