Karanténa a koronavirus přináší úzkost. Psychoterapeutka radila, jak období přečkat

Domácí Domácí
19. 3. 2020 8:40
Omezení volného pohybu, strach z neznámého a pocity nejisté budoucnosti ovlivňují psychickou pohodu Čechů. Více lidí trpí úzkostmi, obavy se znásobují. Jak nepropadat panice, zvládat stres, vysvětlit situaci dětem i seniorům a vyrovnat se s nastalou krizovou situací? Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídala psychoterapeutka a psychiatrička Olga Kunertová.
Rozhovor s Olgou Kunertovou
Rozhovor skončil
Psychoterapeutka Olga Kunertová začne odpovídat v 10 hodin.
Přečíst si rozhovor

Rozhovor s Olgou Kunertovou

Rozhovor skončil
19. 3. 2020
Ptá se: Monika

Dobrý den, začala jsem v noci slyšet hlasy, které mě budí ze spaní. Je to neustálé nadávaní a používání sprostých slov. Mohu se toho nějak zbavit anebo to odezní samo? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Olga Kunertová

Dobrý den, ty hlasy jste začala slyšet teď v poslední době? To vypadá na nějakou noční můru. V souvislosti se zvýšeným stresem se může něco takového objevit. Může to souviset s nějakým dávnějším nepříjemným zážitkem, který jste potlačila. Ale nemusí. Pokud to nepřestane, kontaktujte nějakého psychoterapeuta.
Momentálně se jich nabízí on-line poměrně hodně. Jednak na https://terap.io/, tam se můžete zalogovat na konkrétní čas ke konkrétnímu terapeutovi na hodinovou konzultaci. Česká asociace pro psychoterapii chystá telefonickou linku, která bude zájemce distribuovat psychoterapeutům, kteří budou na příjmu, více informací najdete zde: https://czap.cz/o-nas/zpravy-z-cap/322-antena-psychoteraputicka-linka-pro-ty-ktere-trapi-karantena
Momentálně je to všechno zdarma.
Jako první bych ale udělala něco pro svoji spánkovou hygienu. Běžte se večer projít nadýchat čerstvého vzduchu, jestli to jde. Vyvětrejte si před spaním. Nesledujte už večer aktuální dění kolem koronaviru, ani si nepouštějte nějaké dramatické filmy. Radši si přečtěte něco příjemného pusťte si relaxační hudbu nebo tak něco.

19. 3. 2020
Ptá se: Kristýna

Dobrý den, chci se zeptat, co dělat, když mám čerstvý vztah na dálku a bojím se, že kvůli této situaci nevydrží, když není možno se scházet. Máte nějaké rady/tipy, které by se daly uplatnit?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Olga Kunertová

Dobrý den, Kristýno. Píšete, že máte čerstvý vztah na dálku. Znamená to, že jste se ještě osobně nepotkali? To je ale romantické. Myslím, že to tomu vztahu může jedině pomoci. Nemožnost setkání na přímo zvyšuje napětí z očekávání. Jinak předpokládám, že máte telefon, Skype, Whats-up, messenger na facebooku… Tak nemusíte být přece úplně bez kontaktu.

19. 3. 2020
Ptá se: Kamil

Dobrý den, s partnerkou se teď vidíme v podstatě furt, bydlíme v malém bytě a jsme nuceni spolu být neustále... přstali jsme spolu mluvit, jsme podráždění, obávám se, jak to příští týden dva zvládneme. Nějakou radu, jak se z toho nezlbáznit?

Odpovídá: Olga Kunertová

Když spolu sdílíte malý byt, tak to asi není jednoduché. Nějaký čas potřebuje být člověk sám, to je jasné. Můžete si jít třeba zaběhat? Nebo se zavřít v pokoji se svými přáteli na facebooku?
Důležité mi přijde nepřestat se domlouvat. Kdy kdo co chce dělat, kdy chce být sám, kdy by naopak uvítal přítomnost toho druhého. Snažte se být ohleduplní a využít toho času taky třeba k tomu, sednout si spolu a povídat o kdečem. Na to většinou moc času nemáme a je to
škoda.

19. 3. 2020
Ptá se: Lenka

Dobrý den, střídavě se na mě valí pocit úzkosti, že všehcno už ted bude jinak a nikdo neví jak, přijdu o práci a nebudu mít peníze, chvíli si řikam, ze to zvladneme. bojim, se. co mam delat pani terapeutko. Lenka

Odpovídá: Olga Kunertová

Zkuste se nějak zabavit, Lenko. Vzpomeňte si, na co všechno nemáte normálně čas a čemu jste se chtěla věnovat. Třeba jste chtěla uklidit poličky, přemístit nábytek v obýváku, udělat si pořádek v mailech nebo dokumentech. Nebo vám už dlouho leží v hlavě nějaká myšlenka, kterou jste chtěla literárně nebo výtvarně ztvárnit… Nebo máte u postele několik knih, které jste si koupila a nestačila přečíst. Můžete-li se zapojit do nějaké bohulibé činnosti, která pomůže ohroženým nebo těm, kteří mají v momentální situace více starostí, než vy, udělejte to. Můžete šít roušky, natáčet o tom videa, můžete nabízet pomoc s nákupy či hlídáním dětí… Dělejte zkrátka cokoli, hlavně nevymýšlejte, co všechno se může stát.

19. 3. 2020
Ptá se: Daniela

Dobrý den, s přítelem jsme teď oba nervózní a vystresovaní. Přítel se pohybuje v práci, kde je velké množství lidí a má strach z nákazy. Já jsem doma, ale špatně snáším psychicky tu karanténu a jsem nervózní z toho, že musím dodělávat semestr ve škole na dálku. Zdá se to jako banality, ale z našeho stresu přibývají hádky. Jak se můžeme společně uklidnit ?

Odpovídá: Olga Kunertová

Banality to jsou jen zdánlivě, Danielo. Všem nám ta situace komplikuje život. Každému nějak. A ty naše komplikace se jeví být v tu chvíli ty nejdůležitější. To je jasné. Ten druhý je na tom podobně a my většinou očekáváme pochopení pro ty naše strasti. A on očekává pochopení od nás. V takové situaci se často stává, že oba čekají a čekají a nedočkají se. Co kdybyste s tím třeba zkusila začít? Zajímat se o to, co přítel prožívá a co řeší, on vám to pak pravděpodobně vrátí a tak si budete moci být vzájemně oporou.

19. 3. 2020
Ptá se: Anežka

Dobrý den, poslední dny mám jakoby sevřený hrudník s tím, že se mi chvílemi (zřejmě při rozrušení nad novými zprávami) až špatně dýchá, jako bych dýchala povrchně. Pokud se chci nadechnout zhluboka, jde to. Občas také pokašlávám, což mi na psychice také nepřidá. Snažím se cvičit jógu a nebýt ve stresu, ale nějak se mi to nedaří.
Nejhorší je to večer a ráno, když vstanu. Přes den, když se zaměstnám (mám děti školou povinné, s nimiž jsem doma), je mi dobře, jen občas zakašlu. Vím, že odpovídáte na mnoho dotazů, a proto Vám mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpovídá: Olga Kunertová

Píšete, Anežko, že cvičíte jógu a nepomáhá to od stresu? Jestliže máte pocit, že se vám těžko dýchá, je jóga dobré cvičení. Ale můžete zkusit nějaké relaxace, přímo dechová cvičení… Možná je těžké dělat to sama bez přímého vedení. Zkoušela jste najít třeba na youtube nějaké cvičení? Cvičit podle někoho, kdo by vás vedl, by mohlo být účinnější.

19. 3. 2020
Ptá se: Michal

Žena rodí, mě k ní nechtějí pustit. Co mám dělat abych se nezblaznil?

Odpovídá: Olga Kunertová

Někdy se to sejde, že? Snad je v dobrých rukou, manželka. Nezbývá než doufat. A čekat. Čím byste si to čekání mohl zkrátit? Co třeba brnknout nějakému kamarádovi? Na pivo teď spolu asi nepůjdete, ale povídat si můžete i po telefonu. Třeba vás přivede na jiné myšlenky.

19. 3. 2020
Ptá se: Johana

Jsem doma se třemi dětmi, které jinak chodí do školy, ale ted od rána do večera jsem spolu. Manžel pracuje z domova, mám co dělat, abych se udržela - děti jsou takové nevybité, plné energie, já vystrašená, občas chodíme ven, ale bojím se o ně, navíc se mě ptají, kdy se vrátí do školy a jestli pojedou k moři a ja nevim co jim vůbec řic.t

Odpovídá: Olga Kunertová

Co třeba vymyslet nějakou bojovou hru? To by mohlo zabavit i vás. Třeba že jste v raketě a letíte na nějakou vzdálenou hvězdu, není přesně jasné, kdy se vám tam podaří doletět ani co vás tam čeká… Ven můžete jen na krátkou dobu a v rouškách.
Všechny domácí činnosti by měly spět k tomu, abyste v tom cizím světě obstáli. Takže se děti například musí učit a posílat úkoly paní učitelce mailem, protože ta zůstala na Zemi, samozřejmě. V kuchyni jsou potřeba služby, protože to přece nemůže dělat jeden člověk a taky na ostatní domácí činnosti…

19. 3. 2020
Ptá se: Petr

Mám opravdu velký strach, co bude. Uzkost, bojím se. Nikdy jsem to neměl. Bojím se, že končí svět, co známe. Chvíli piju, abych zapomněl, ale ráno je mi blbě. Ještě víc blbě. Pořád koukám na zprávy, vím že bych nemněl, ale chci být připravený. Co mám udělat, abych se tak nebál? za chvíli bude zákaz i pomalu jít čůrat, nic nemůžeme.

Odpovídá: Olga Kunertová

Můžeme ještě spoustu věcí, Petře. Využijte toho, co jde. Zapojte se třeba do nějaké bohulibé aktivity. Lidé toho teď vymýšlí spoustu. Mrkněte se třeba na www.dobro.cz, pro insipraci. Když člověk něco dělá, většinou se mu uleví. A ještě třeba budete někomu prospěšný.

19. 3. 2020
Ptá se: Alena Burianová

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je mi možné pomoci, když s touto epidemií se u mě spustil knedlík v krku (odborně globus hystericus nebo nověji též globus pharyngeus) a nyní nemohu jít k psychologovi, nemohu jít pro případné léky, bojím se epidemie a nákazy. Již před tímto zdravotním problémem jsem měla více psychických problémů.
Moc prosím o radu, jsem bezradná.
A předem moc děkuji
Alena

Odpovídá: Olga Kunertová

Máte nějakého psychoterapeuta, Aleno? Jestli jste už někam chodila, zkuste dotyčného kontaktovat. Většina z nás pracuje dál on-line. Díky všeobecné krizové situaci existuje navíc spousta iniciativ mezi terapeuty, vznikají nejrůznější krizové linky a možnosti on-lin pomoci. Tak jestli jste zatím nikam nechodila nebo by váš terapeut nebyl dostupný, můžete zkusit třeba https://terap.io/, tam se můžete zalogovat na konkrétní čas ke konkrétnímu terapeutovi na hodinovou konzultaci. Česká asociace pro psychoterapii chystá telefonickou linku, která bude zájemce distribuovat psychoterapeutům, kteří budou na příjmu, více informací najdete zde: https://czap.cz/o-nas/zpravy-z-cap/322-antena-psychoteraputicka-linka-pro-ty-ktere-trapi-karantena. Existuje také spousta klasických krizových linek a linek důvěry. Momentálně je to všechno zdarma. Využijte toho. Léky vám případně může napsat praktický lékař. Zavolejte mu, pošle vám e-recept, který si vyzvednete v lékárně. Ale jenom na léky bych se nespoléhala. To může být nebezpečné.

19. 3. 2020
Ptá se: Jarmila

Dobrý den, jsem na tom psychicky velmi špatně, všeobecně jsem velmi emotivní, všechno si moc beru a teď v této situaci mi odvezla manžela "Rychlá" do nemocnice . Je na Kadrio Jipce, má nemocné srdíčko a teď se mu to ještě zhoršilo. Bojím se a leknu, když zazvoní telefon a já mám zase nervy do nemocnice zavolat a zeptat se na zdravotní stav. Volám každý den. Je to stresující. Moc se bojím. Neusnu bez prášku na spaní. Jsem sama (s pejskem) v baráku.

Odpovídá: Olga Kunertová

Vidím, Jarmilo, že jste opravdu v nelehké situaci. Ke všemu tomu koronavirovému šílení je navíc váš manžel ohrožený. Na Kardio Jipce je ale v té nejlepší péči, ne? Jste statečná, že voláte, i když to ve vás zcela pochopitelně budí stres a obavy. Jinak jste celý den sama doma s pejskem? To taky musí být tíživé. Nechcete využít nějakou možnost popovídat si s dobrovolníkem – terapeutem? Teď je to zdarma. Třeba na https://terap.io/, neb na: www.delamcomuzu.cz. A také na www.dobro.cz jsem viděla spoustu nabídek k popovídání si. Zkuste něco z toho, ať v tom nejste tak sama.

19. 3. 2020
Ptá se: Lenka

Dobrý den, jak mužu vydržet když podnikam a musim platit poplatky, nikdo nepočka, penale už se sypou...přichazim ve službach o peníze s kterymi jsem počitala, nemám na hypoteku, objednala jsem kuchyn za pet tisíc tu nejlevnejši aby mi něco zbylo na jidlo, jen že i na ni nemam ted rušim objednavku aby ji odvezli a zaplatim poštovné a balné ne z vlastní viny, šilim. Boli mi hlava a nevim jestli přišti tyden bude lepši. Už promyšlim jestli by to nebylo jednodušši skončit se všim. Proto že vláda připoušti opatření ale kam já pujdu až mi banka sebere dum co budu platit do duchodu...? Kde vezmu peníze když chci ale nemužu vydelat. Vim že mne neporadite.:. Držte se a bude to lepši... nu jo ale co pak, možno kdyby umřel člověk od virusu tak už by byl klid a bez starosti.

Odpovídá: Olga Kunertová

Máte pravdu, Lenko, ve vaší situaci je každá rada drahá. A asi vás neutěší ani to, že teď v podobné situaci nejste pravděpodobně sama. Právě proto ale vláda slibovala nějaké bezúročné půjčky. Nemám konkrétně odkaz, ale zapátrejte. Je to blbý bez rezerv. Působí to na mě, že jste na všechno úplně sama. Nějaké příbuzné nebo známé nemáte, kdo by vám mohl půjčit?
Taky si myslím, že za současné situace by i s poplatky mohli posečkat. Možná jsem naivní, ale zkusila bych se aspoň zeptat. Když odsunuli i daně…
Každopádně když se necháte nakazit nebo si jinak sáhnete na život, bude po nadějích úplně. Tak to radši ještě odložte.

19. 3. 2020
Ptá se: Ivan Nový

A neměli by lidé využít ten čas, který dostali od Boha, k tomu, aby se pomalu začali připravovat na změněný svět, který to s sebou přinese, neměli by dokud mají čas vymýšlet nové věci, které zrealizují, protože to co dnes dělají, je třeba v budoucnosti neuživí?Popřípadě učit se něco nového, číst Písmo, které obsahuje modely chování a praktické návody i pro těžké časy, které právě nadcházejí?

Odpovídá: Olga Kunertová

Dobrý den, Ivane. To není dotaz, že? Vy máte odpověď! Svoje řešení. Držte se toho, jestli vám to funguje. Dělejte přesně to, co navrhujete a sdílejte to! Možná to není řešení pro každého, ale někdo se tím určitě inspiruje. Díky že jste napsal.

19. 3. 2020
Ptá se: Lucie

Dobrý den, já chci předně poděkovat vám a všem, kteří pomáháte bojovat s koronavirem nebo udržovat lidi v rozumné psychické kondici. Když vidím dotazy a obavy ostatních, povzbudilo mě, že v tom nejsem sama. Žádný dotaz klást už nebudu, všechny mé dotazy už položili ostatní. Držím všem palce, ať to zvládneme a ať lepší časy přijdou už brzy!!! Lucie P.S. Já mám se svou paní psycholožkou domluvené sezení přes skype. Zaplať pánbůh za moderní technologie.

Odpovídá: Olga Kunertová

Díky, Lucie, hodně štěstí. A snad se brzo dočkáme.

19. 3. 2020
Ptá se: Nika

Dobrý den. Jiz dříve jsem měla uzkostne stavy. Teď touto situaci se to zhoršilo. Můj lékař mi předepsal cipralex, beru 3ti den a je mi hůře.. Buseni srdce nervozita dušnost. Jak poznám dušnost z úzkosti od dušnosti z nákazy koronavirem. Kdy mi po lécích bude lépe? Dekuji

Odpovídá: Olga Kunertová

Dobrý den, Niko, stavy, které popisujete jsou po nasazení cipralexu normální. Je to vlastně důkaz toho, že to funguje. Ten žádoucí účinek antidepresiv (tzn. že se vám uleví) přichází obvykle po dvou až třech týdnech. Tak asi nezbývá než čekat. Zkuste zatím nějaká dechová či relaxační cvičení. Nebo využijte možnost nějakého terapeutického rozhovoru on-line - o možnostech jsem již psala výše.
A jak to odlišit od nákazy? Zkuste zadržet dech na 10 sekund. Jestli to vydržíte, je to v pořádku. Kdybyste byla nakažená koronavirem, rozkašlala byste se.

19. 3. 2020
Ptá se: Marta

Dobry den, ja jsem se cerstve rozesla s manzelem se kterym jsme byli 10 let. Bydlime ted kazdy ve svem dome ve stejnem meste v Belgii. On ma 3 dospele dcery z prvniho manzelstvi. Ja dve dospele deti take z prvniho manzelstvi. Mame spolecne 5 leteho syna. Mame ho na stridavou peci a kazdy tyden je u jednoho nebo u druheho. Zacali jsme 1. brezna. Od te doby byl nemocny, uz nebyl ve skole 14 dni. Skola zavrela, ja nechodim do prace a jsem uz 4 den doma v dome se zahradou s mymi detmi. Mam cerstvy vztah na dalku, mesicni znamost ktera dobre zacala. A muj pritel zije ve Francii 70 km odsud. Ted se nesmime videt, protoze nam zavreli hranice. Je to narocna situace, snazim se soustredit na deti, hlavne na slusne chovani, respekt a nejaky rad doma, abychom se z toho nezblaznili. Muzete mi prosim poradit, jak to zvladnout ? Nastesti mame internet a televizi. Rodice ziji v CR kam take nesmime. Zname a rodinu mam v sousednim Lucembursku, zijeme na hranicich a jsme totalne odriznuti vsichni od sebe. Fungujeme pres Watsapp. Predem dekuji za rady. Marta

Odpovídá: Olga Kunertová

Musí to být hrozně nepříjemné, cítit se takto odříznutá, Marto. To je jasné. No ale snad je to jen dočasná potíž. Tak toho času zkuste nějak využít.
Věnujte se činnostem, které jste odkládala.
Věnujte se dětem, povídejte si s nimi, učte se s polu, hrajte si.
Máte zahradu, to je skvělé, tam můžete trávit čas na sluníčku. Také je v Belgii teď tak hezky?
Telefonujte si s rodiči, se známými, s přítelem, sdělujte si zážitky, pocity, podporujte se. Zaplaťpánbu, že nám to ty technologie dovolují.
Čtěte knízky, koukejte na filmy...
A hlavně neztrácejme humor. To množství vtipů, které koluje mezi lidem! Je to úžasně úlevné, že si umíme dělat z věcí legraci. Zachovejme si to.

19. 3. 2020
Ptá se: Karel Bahenský

Paní doktorko, dobrý den, existují nějaké preventivní cvičení nebo techniky, jak si nevsugerovat, že já sám jsem nekažený? Myslím, že čas od času si každý myslí, že ho bolí tohle nebo tohle a že to určitě chytil. Děkuji!

Odpovídá: Olga Kunertová

Dobrý den, Karle. Tohle se nám děje určitě všem v určité míře. Co může pomoct, je třeba hledat protiargumenty. Do určité míry je fajn, něco si o té nákaze přečíst. V odborných textech se dají nějaké protiargumenty vždycky najít. Když to ale člověk přehání, tak se na to zase moc soustřeďuje a to je pak lepší toho nechat.
Někdy pomáhá o tom s někým mluvit. Sdílet zkušenosti a ideálně si z toho dělat trochu legraci. Něco ve smyslu - "jeďte se podívat do Pelhřimova". V tom jsme my Češi nepřekonatelní.

19. 3. 2020
Ptá se: Nika

Ještě doplním k cypralexu 10mg jsem dostala ještě lexaurin 1,5 na netu píšou, že je velmi navykovy, lékař mi řekl půlku lexaurinu rano a půlku večer, jak dlouho ho takhle mohu brát, aby nenastala nějaká závislost? Případně půlka ráno mi vetsinou pomuze alespoň trochu, ale večer moc ne..mohu vzít případně půlku ráno a celý večer? Děkuji za doplňující odpověď Nika

Odpovídá: Olga Kunertová

Po těch 3 až třech týdnech zkuste lexaurin postupně vysazovat. Když cipralex mezitím zabere, neměl by to být problém.

19. 3. 2020
Ptá se: Dorka

Dobrý den chci se zeptat asi jako více lidí přede mnou. Jsem typ člověka, který se se vším vynervuje. V této době jsem ve strachu a mám pak pocit, že se mi hůře dýchá. Mám doma neurol, který si občas vezmu, ale nyní bych ho musela brát pořád. Prosím o radu jak se zklidnit, nebo nějaké bylinky?

Odpovídá: Olga Kunertová

Každému pomáhá něco trochu jiného, Dorko. Každopádně s neurolem opatrně. Je to dobrý sluha, ale zlý pán, jak se říká.
Obecně se doporučují dechová cvičení, joga, relaxační techniky, to je třeba trochu trénovat. Ideálně si najděte na internetu nějaký návod nebo i relaxaci někým vedenou. Je to snazší dělat podle pokynů, které vám někdo říká. Bylinky nejsou špatný nápad, nějaké čaje na uklidnění a proti stresu koupíte určitě někde i teď. A někomu pomáhají také aroma olejíčky. Levandule, jasmín či růže hodně uklidňuje.
Zkuste si třeba zacvičit. Zase ideálně podle nějakého návodu třeba z youtube. Dejte si studenou sprchu, běžte se projít do parku. Někomu pomáhá třeba psát, malovat, zpívat...
Určitě si najdete svoji metodu, když to hned nevzdáte. Pamatujte, chce to trochu trénink.

19. 3. 2020
Ptá se: Martin

Dobrý den, máme již větší děti 15 a 19 let. Snažíme se každý den či obden večer jít na delší procházku do lesa. Povídáme si, snažíme se přijít na jiné myšlenky. U nás zatím tato terapie funguje. Osobně se snažím již příliš nečíst a neposlouchat zprávy. Ale zatím mně to příliš nejde. Ale myslím, že čím víc budu v tomto úspěšný, tím lépe. Pokud nám poradíte i nějaké další doporučení, budu jen rád. Děkuji a přeji všem pevné nervy a držte se.

Odpovídá: Olga Kunertová

Díky, Martine, zapříspěvek. Myslím, že děláte to nejlepší. Už jsem se asi vydala ze všech nápadů ve svých dnešních odpovědích. Shrnula bych to asi do tří bodů.
Využít čas, který nám najednou přebývá, je-li tomu tak.
Snažit se dělat nějakou smysluplnou bohulibou činnost, být aktivní.
Nezdrácet humor a orientovat se na příležitosti, které nám nová situace přináší, byť je krizová.
I já přeju všem pevné nervy a komplikací co nejméně.

 

Právě se děje

Další zprávy