Kancelář prezidenta prohrála spor o dům na Hradčanech

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2014 10:27
Spor se týká jednopatrového obytného domu, který od areálu Hradu odděluje Jelení příkop a Lumbeho zahrada. Stát objekt vyvlastnil v roce 1957.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Kancelář prezidenta republiky prohrála spor o vyvlastněný historický dům v katastru Hradčan.

Městský soud v Praze ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí obvodního soudu, podle něhož musí být dům vydán trojici dědiců původních majitelů. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Spor se týká jednopatrového obytného domu na adrese Jelení 13, který od areálu Hradu odděluje Jelení příkop a Lumbeho zahrada. Stát objekt vyvlastnil v roce 1957 podle vládního nařízení o chráněné oblasti Pražského hradu.

"Vládní nařízení nelze ve vztahu k předmětným nemovitostem pro jeho neurčitost považovat za platný titul pro přechod vlastnického práva na stát," zdůraznila předsedkyně odvolacího senátu Irena Saralievová. Převzetí nemovitosti bylo podle soudu svévolným zásahem, který porušil obecně uznávaná lidská práva a svobody.

Původní majitelka se soudu nedožila

Dědicové o dům bojují řadu let. Ve sporu již dříve padly tři rozsudky u prvoinstančních soudů, pak tři rozsudky u odvolacích soudů a kauzou se již dvakrát zabývaly dovolací soudy.

Nyní soud dokončil čtvrté kolo. Původní majitelka domu a pozemku, na němž dům stojí, se vítězství v dlouhém soudním sporu nedožila. Zemřela loni v květnu.

Její jediný dědic Jaroslav Šedivý má podle soudu získat polovinu objektu, dědici druhého z majitelů Václav Třmínek a Nela Třmínková každý čtvrtinu. Jejich advokátka Ludmila Pražáková prý nemá povolení hovořit s médii; uvedla pouze, že jsou spokojeni. "To nevím," odpověděla novinářům na otázku, jestli dědici budou chtít v domě bydlet.

Zvrat přinesl Ústavní soud

Zvrat v kauze přinesl loňský nález Ústavního soudu, podle kterého justice formalisticky hájila zřejmou nespravedlnost. Převzetí domu podle něj bylo svévolným zásahem do vlastnického práva, který je neslučitelný se základními atributy právního státu.

"Shodně se soudem prvního stupně jsme i my byli právně vázáni názorem Ústavního soudu," uvedla soudkyně.

Právnička Blanka Petrlíková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se snažila soud přesvědčit, aby se před vynesením verdiktu znovu obrátil na Ústavní soud. Jeho názor označila za nepochopitelný, protože některé nemovitosti podle vládního nařízení z 50. let na stát přešly. "Jak může jedna nemovitost přejít a druhá ne?" zeptala se.

Městský soud to však zamítl. Nález Ústavního soudu se týkal pouze domu v Jelení a soud při něm vzal v úvahu konkrétní okolnosti daného případu. Odvolání státu v této kauze dnes soudkyně označila za polemiku se závaznými závěry Ústavního soudu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 49 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy