K evropským volbám půjdou Češi 23. a 24. května

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 2. 2014 17:00
Termín, který vyhlásil prezident Zeman, musí ještě podepsat předseda vlády.
Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín voleb do Evropského parlamentu. Češi půjdou k volebním urnám v pátek 23. května a v sobotu 24. května.

Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Bohuslav Sobotka. Premiér při návštěvě na Slovensku řekl, že termín potvrdí.

"Nemyslím si, že by tam měl být jakýkoliv problém, čili v tomto termínu můžu potvrdit, že volby do Evropského parlamentu budou," řekl novinářům Sobotka.

Hlava státu neměla při určování termínu na výběr, podle unijního rozhodnutí se volby musí konat na sklonku čtvrtého květnového týdne. Zeman mohl s vyhlášením vyčkat nejdéle do 22. února, tedy do doby 90 dnů před volbami.

Strany nyní musejí sestavit kandidátky a předložit je ministerstvu vnitra nejdéle do 18. března. Ministerstvo následně kandidátní listiny, které splnily zákonem požadované náležitosti, zaregistruje do 5. dubna. Od 7. května budou mít strany bezplatný prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro volební spoty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy