K evropským volbám půjdou Češi 23. a 24. května

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 2. 2014 17:00
Termín, který vyhlásil prezident Zeman, musí ještě podepsat předseda vlády.
Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín voleb do Evropského parlamentu. Češi půjdou k volebním urnám v pátek 23. května a v sobotu 24. května.

Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Bohuslav Sobotka. Premiér při návštěvě na Slovensku řekl, že termín potvrdí.

"Nemyslím si, že by tam měl být jakýkoliv problém, čili v tomto termínu můžu potvrdit, že volby do Evropského parlamentu budou," řekl novinářům Sobotka.

Hlava státu neměla při určování termínu na výběr, podle unijního rozhodnutí se volby musí konat na sklonku čtvrtého květnového týdne. Zeman mohl s vyhlášením vyčkat nejdéle do 22. února, tedy do doby 90 dnů před volbami.

Strany nyní musejí sestavit kandidátky a předložit je ministerstvu vnitra nejdéle do 18. března. Ministerstvo následně kandidátní listiny, které splnily zákonem požadované náležitosti, zaregistruje do 5. dubna. Od 7. května budou mít strany bezplatný prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro volební spoty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy