Chci být předsedou KDU-ČSL, oznámil Jurečka, jeho soupeři jsou Bartošek a Výborný

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
27. 11. 2018 18:21
První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka se rozhodl kandidovat na předsedu lidovců po Pavlu Bělobrádkovi, který ve funkci skončí na sjezdu v březnu příští roku. Podle informací Aktuálně.cz Jurečka svůj úmysl oznámil během úterý v dopise, který poslal mailem všem členům strany. "Je to tak, napsal jsem dopis, že se budu ucházet o post předsedy," potvrdil Aktuálně.cz.
První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka potvrdil Aktuálně.cz, že v úterý 27. listopadu 2018 oznámil spolustraníkům kandidaturu na předsedu strany. | Video: Radek Bartoníček

Ač je Marian Jurečka v KDU-ČSL druhým mužem hned po předsedovi Pavlu Bělobrádkovi, přece jen chvíli váhal a svou kandidaturu na předsedu oznámil až jako třetí - po předsedovi lidoveckého klubu ve sněmovně Janu Bartoškovi a poslanci Marku Výborném.

"V úterý jsem odeslal všem členům KDU-ČSL dopis, že budu kandidovat do vedení," potvrdil Aktuálně.cz sám Jurečka, který tuto zprávu sdělil v úterý odpoledne také členům předsednictva a celostátního výboru KDU-ČSL.   

"Chci jako předseda přispět k tomu, že budeme budovat férovou a slušnou společnost lidí, kteří nemyslí nejen na současnost, ale i na budoucnost svých dětí," sdělil Aktuálně.cz Jurečka, podle kterého nestačí tleskat vítězům, ale je potřeba nezapomínat také na poražené.

"Nechci, abychom zemi rozdělovali osobními, malichernými spory, ale naopak ji sjednocovali. Jsem pevně přesvědčen, že silná lidová a křesťanská strana k tomu může přispět. Jako případný předseda KDU-ČSL bych se o toto vše maximálně, ale férově snažil," podotkl Jurečka, který kritizuje dnešní politickou garnituru.

Marian Jurečka patří k mladší generaci politiků, která se začala veřejně projevovat především poté, co KDU-ČSL propadla ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Lidovci se tehdy vůbec nedostali do Poslanecké sněmovny a hrozil jim pád do zapomnění. Tehdy se Jurečka společně s dnešním předsedou Bělobrádkem a dalšími straníky začali scházet a radit, jak stranu dostat opět do povědomí lidí.

To se jim podařilo, v čele strany vznikl od listopadu 2010 tandem Bělobrádek - Jurečka, s kterým se lidovci vrátili do sněmovny po volbách v roce 2013. Dokonce se stali členy vládní koalice s hnutím ANO a ČSSD, Jurečka usedl na místo ministra zemědělství a Bělobrádek se stal místopředsedou vlády, který měl na starosti v kabinetu Bohuslava Sobotky vědu a výzkum.

Jurečkův soupeř č. 1: předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek
Jurečkův soupeř č. 1: předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek | Foto: Tomáš Cetkovský

Jurečka patří ke kritikům Zemana i Babiše

Po loňských volbách se lidovci opět dostali do sněmovny, ovšem příliš spokojení nebyli. Očekávali více než deset získaných křesel a místo v opozičních lavicích. Navíc v nich doznívalo zklamání z toho, že skončilo krachem jejich předvolební spojenectví se Starosty a nezávislými.

Přední politici KDU-ČSL nyní hledají témata a slovník, kterým by mohli oslovit více voličů. Jurečka se nadále hodně soustředí na témata spojená se zemědělstvím, zároveň ale patří k viditelným kritikům prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše.

"Dnešní doba je plná politiků, kteří chtějí vítězit, ale při tom se ničeho neštítí. Nemají zásady, nedodržují základní hodnoty lidské slušnosti. Je jim zcela ukradená ta část veřejnosti, která je právě nevolí. Naopak je ještě popichují a dělají si z nich legraci. Takové vítězství ovšem pak ztrácí jakoukoliv hodnotu," tvrdí Jurečka, který je často terčem kritiky prezidenta Zemana, který se o něm vyjadřuje s velkým despektem.

Jurečkův soupeř č. 2: poslanec Marek Výborný
Jurečkův soupeř č. 2: poslanec Marek Výborný | Foto: ČTK

Boj o vedení lidovců bude každopádně velmi zajímavý a zřejmě vyrovnaný, protože další dva zájemci o post předsedy - Jan Bartošek a Marek Výborný - jsou podobně výrazní jako Jurečka. Předseda poslaneckého klubu Bartošek vystupuje často za klub ve sněmovně a je zvaný také do televizních debat. Když například nedávno velmi ostře kritizoval chování Babiše v kauze jeho syna Andreje Babiše mladšího, předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek zareagoval velmi emotivně: tvrdil, že se mu chce z Bartoška "zvracet". Na sociálních sítích ale Bartoškovi vyjadřovalo podporu mnoho lidí.

Marek Výborný nemá tak ostrý slovník jako Bartošek, ale jako čerstvý poslanec si rychle našel svá témata. Hodně se věnuje zákonům ohledně exekucí, školství či rodiny. Pomoci by mu mohlo u delegátů sjezdu i to, že jeho otec Miloslav Výborný patří k nejznámějším členům KDU-ČSL, v minulosti byl za tuto stranu ministr i poslanec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy