Jurečka ustoupí Bělobrádkovi? Hlas z Přerova přiživil dohady

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 3. 2015 14:22
Marian Jurečka chce své definitivní rozhodnutí prezentovat až v úterý, ale spolustraníkům z Přerovska své rozhodnutí řekl už tento víkend.
Marian Jurečka.
Marian Jurečka. | Foto: Vojtěch Marek

Přerov - Ministr zemědělství Marian Jurečka o víkendu oznámil, že na stranickém sjezdu KDU-ČSL nebude kandidovat na post předsedy strany. Napsal to server Echo24.cz s odvoláním na informaci od krajského tajemníka strany Jana Dostála. Jurečka ani Dostál nechtěli ČTK tuto informaci potvrdit.

Jurečku v sobotu na nejvyšší stranický post navrhla okresní konference přerovské KDU-ČSL. Ministr pochází z Rokytnice u Přerova a nyní zastává post prvního místopředsedy KDU-ČSL, v jejímž čele stojí Pavel Bělobrádek.

"Dnes (v sobotu) na okresní konferenci, která mě před pěti lety vyslala do vysoké politiky, jsem řekl, zda budu či nebudu kandidovat na předsedu KDU-ČSL," napsal Jurečka na svém facebookovém profilu. Zároveň požádal stranické kolegy z Přerovska, aby si jeho vyjádření zatím nechali pro sebe. Své rozhodnutí totiž Jurečka plánuje oznámit v úterý.

Dostál, který se přerovské konference zúčastnil, odmítl informaci Echo24 komentovat. Sdílný nebyl ani Jurečka. "Jediné, co je pravda, že jsem dostal nominaci na předsedu," napsal ČTK Jurečka a zopakoval, že své rozhodnutí oznámí v úterý.

Sjezd lidovců bude v květnu ve Zlíně. Předsednickou pozici na něm bude obhajovat vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Bělobrádek, kterého favorizují velmi dobré výsledky lidovců v posledních parlamentních, evropských i komunálních a senátních volbách, jakož také fakt, že na předsedu kandiduje pravděpodobně naposledy.

Vedle dvojice členů vlády se do vedení KDU-ČSL chce vrátit i současný místopředseda Jan Bartošek. Obhajobu místopředsednického postu nevyloučila ani bývalá europoslankyně Zuzana Roithová.

Pětici místopředsedů v současnosti doplňují Roman Línek a Klára Liptáková, ve straně se ale hovoří o tom, že by na květnovém sjezdu o některý z místopředsednických postů mohli projevit zájem i šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola, předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík nebo europoslanec Tomáš Zdechovský.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy