Julínek podal stížnost proti obvinění v kauze záchranky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 4. 2013 15:50
Kauza se týká tendru za téměř tři miliardy na zajištění letecké záchranné služby

Praha - Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek podal stížnost proti svému obvinění v kauze provozování letecké záchranné služby.

Oznámila to dozorující státní zástupkyně Darja Dunajová z Vrchního státního zastupitelství v Praze, která stížnost proti zahájení trestního stíhání posoudí poté, co ji Julínek odůvodní.

"Obviněný podal stížnost v zákonné lhůtě, která činí tři dny. Stížnost je zatím v blanketní formě, stěžovatel ji do deseti dnů doplní o odůvodnění," uvedla Dunajová.

Protikorupční policie stíhá Julínka ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku, a to kvůli přenesení provozu letecké záchranky na soukromé subjekty.

Záchrannou službu provozují od roku 2009 firmy DSA a Alfa Helicopter, které společně vyhrály Julínkův tendr. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji, a státu tak přenesením provozu vznikla škoda 792 milionů korun.

Policie postupovala na základě trestního oznámení Jiřího Štětiny, poslance za Věci veřejné.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) byla smlouva v pořádku. "Byl jsem členem vlády, která o tom rozhodovala, a bylo to správné rozhodnutí. To, co vyčíslili (policisté z protikorupčního útvaru), je nesmysl," řekl Českému rozhlasu.

Julínek je Nečasovým poradcem pro oblast zdravotnictví, premiér od něj požadoval vysvětlení. "Petr Nečas byl místopředsedou vlády, když se rozhodovalo o tom, že se bude outsourcovat letecká záchranná služba. Hlasoval pro to. A dnes se vzbudil a chce vysvětlení. To je docela odporné," glosoval to před několika dny ministr Kalousek.

Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo v první polovině roku 2008, tedy za Julínkova vedení. Zvítězily firmy Alfa Helicopter a DSA, jež se do tendru přihlásily společně. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz u státních subjektů a u privátních firem.

Podle České televize je Julínek členem správní rady Nadačního fondu Jana Šebka, který spoluvlastní firmu Alfa Helicopter. Fond prý také poslal peníze firmě, které šéfuje Julínkův bývalý náměstek Pavel Hroboň.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy