Julínek podal stížnost proti obvinění v kauze záchranky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 4. 2013 15:50
Kauza se týká tendru za téměř tři miliardy na zajištění letecké záchranné služby

Praha - Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek podal stížnost proti svému obvinění v kauze provozování letecké záchranné služby.

Oznámila to dozorující státní zástupkyně Darja Dunajová z Vrchního státního zastupitelství v Praze, která stížnost proti zahájení trestního stíhání posoudí poté, co ji Julínek odůvodní.

"Obviněný podal stížnost v zákonné lhůtě, která činí tři dny. Stížnost je zatím v blanketní formě, stěžovatel ji do deseti dnů doplní o odůvodnění," uvedla Dunajová.

Protikorupční policie stíhá Julínka ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku, a to kvůli přenesení provozu letecké záchranky na soukromé subjekty.

Záchrannou službu provozují od roku 2009 firmy DSA a Alfa Helicopter, které společně vyhrály Julínkův tendr. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji, a státu tak přenesením provozu vznikla škoda 792 milionů korun.

Policie postupovala na základě trestního oznámení Jiřího Štětiny, poslance za Věci veřejné.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) byla smlouva v pořádku. "Byl jsem členem vlády, která o tom rozhodovala, a bylo to správné rozhodnutí. To, co vyčíslili (policisté z protikorupčního útvaru), je nesmysl," řekl Českému rozhlasu.

Julínek je Nečasovým poradcem pro oblast zdravotnictví, premiér od něj požadoval vysvětlení. "Petr Nečas byl místopředsedou vlády, když se rozhodovalo o tom, že se bude outsourcovat letecká záchranná služba. Hlasoval pro to. A dnes se vzbudil a chce vysvětlení. To je docela odporné," glosoval to před několika dny ministr Kalousek.

Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo v první polovině roku 2008, tedy za Julínkova vedení. Zvítězily firmy Alfa Helicopter a DSA, jež se do tendru přihlásily společně. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz u státních subjektů a u privátních firem.

Podle České televize je Julínek členem správní rady Nadačního fondu Jana Šebka, který spoluvlastní firmu Alfa Helicopter. Fond prý také poslal peníze firmě, které šéfuje Julínkův bývalý náměstek Pavel Hroboň.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy